komen; dit zal ook in de toekomst moeten worden voortgezet. In het bijzonder is dit van belang, gelet op de ge plande aanschaf en in gebruikneming van een zeer nauwkeurig laserafstandmeetsysteem, waarmee af standen tussen het station en een aantal satelliet posities kunnen worden gemeten. Dit systeem kan gezien worden als een aanvulling op een verdere uit bouw van het bestaande fotografische richtings meetsysteem. Vanwege de hoge precisie waarnaar gestreefd wordt, biedt het gebruik van een 2e gene ratie laserafstandmeetsysteem mogelijkheden voor internationale samenwerking op het multidiscipli naire gebied van de geodynamica. Vanaf eind 1973 vinden alle activiteiten van de werkgroep plaats in het nieuwe observatorium te Kootwijk nabij Apeldoorn; vanaf eind 1975 zal de laserafstandmeetapparatuur voor gebruik gereed zijn. 2 Het programma van de werkgroep satellietgeodesie Onder verwijzing naar eerdere publicaties [1] kan worden gezegd, dat de taken van de werkgroep nader zijn te omschrijven als het verrichten van onderzoek op het gebied van de satellietgeodesie teneinde ervaring op te doen, deel te hebben aan nieuwe ontwikkelingen op het vakgebied en tevens om internationale bijdragen te leveren, verder om in dat kader ouderejaarsstudenten te begeleiden tot en met het afstuderen. Daartoe heeft de werkgroep thans tot haar beschikking: - een waarnemingskoepel voor fotografische satel liet-waarnemingen - een waarnemingskoepel voor laserafstandme- tingen - twee satellietcamera's, equatoriaal opgesteld - tijdregistratieapparatuur - tijdbijhoudingsapparatuur, waaronder een atoom- tijdstandaard en intervalteller - een monocomparator voor het uitmeten van foto platen - een remote batch terminal van de IBM 360/65 computer - een CPS terminal van de IBM 360/65 computer - rekenprogramma's voor astronomische zowel als fotogrammetrische plaatreductiemethoden - donkere kamers met o.a. een ontwikkelautomaat met stikstofagitatie - een elektronische werkplaats - een mechanische werkplaats - conventionele geodetische apparatuur - diverse andere faciliteiten. Tot nu toe zijn, vanaf 1966, in diverse projecten, ruim 500 fotoplaten waargenomen en gereduceerd, waarna de resultaten zijn aangeboden. (Het aantal werkelijk gemaakte opnamen ligt overigens thans boven de 1000, doch er is altijd vrij veel uitschot). Dit betekent globaal zo'n 4000 richtingen naar satellietposities. De gemiddelde geschatte nauw keurigheid van zo'n richting is 0,8 a 1,0 boog- seconde, waarbij de tijdregistraties tot nu toe een nauwkeurigheid hebben van 0,1 a 0,2 msec. Een aantal groepsleden besteedt tijd aan theoretisch wetenschappelijk werk, in veel gevallen gebaseerd op praktische ervaringen van de laatste jaren. Met betrekking tot het ontwerp van het nieuwe waar nemingsstation te Kootwijk was de eis tot „inter nationale samenwerking" één van de uitgangs punten. Hierbij is er van uitgegaan, dat uitwisseling van wetenschappelijk personeel voor korte of langere tijd één van de meest effectieve manieren is om die internationale samenwerking gestalte te geven. Speciaal met betrekking tot het gebied van de geodynamica wordt gehoopt op een dergelijke uitwisseling c.q. samenwerking, bijv. via het instituut van de „research-fellow", of anderszins. De werkgroep hield zich in de afgelopen jaren bezig met de volgende theoretische onderwerpen: - ontwikkeling van een rekenmodel voor gebruik bij netten, welke uitsluitend bepaald zijn door middel van laserafstandmetingen van hoge pre cisie [2] - nauwkeurigheidsbeschouwingen in zulke netten [3] - aspecten en mogelijkheden van VLBl-toepas- singen [4] - mogelijke toepassing van de quaternion-theorie van Prof. Baarda op de satellietgeodesie [5] - vereffening van GEOS-2 waarnemingen over W.- Europa inclusief toepassing van moderne ideeën m.b.t. de toetsing van zulke waarnemingen [6] 156 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 16