wenste invloed van zonnestraling zoveel mogelijk wordt vermeden. In de Noordvleugel van het observatorium zijn ondergebracht de mechanische en optische werk plaats met annexen en een aantal technische ruim ten. In de werkplaatsen zal apparatuur worden ge construeerd, gerepareerd en verbeterd, welke in direct verband staat met de camera en laser opstelling. In het optische gedeelte is plaats voor 2 camera's in bewerkingspositie, tevens voor enkele kleinere apparaten, welke geplaatst kunnen zijn op een ruime werkbank. Deze ruimte is stofarm. In de mechanische werkplaats dient vrije ruimte aanwezig te zijn om camera's, statieven en andere zware voorwerpen via een kraanrail met takel van de laad- en losplaats af te kunnen transporteren tot aan de optische werkplaats. Voorts is er ruimte nodig voor bewerking van camera's en andere apparatuur. De technische ruimten herbergen in stallaties voor de elektriciteitsvoorziening en voor cv, perslucht en waterleiding. In de Westvleugel zijn ruimten voor diverse doel einden ondergebracht. In de eerste plaats de koepel ruimte voor de lasermetingen, plus bedienings ruimte. De koepelconstructie hier is identiek aan die van de andere koepel. De eisen zowel op het gebied van trillingen als op dat van de „seeing" zijn minder stringent dan bij de fotografische methode. Dat brengt met zich mee, dat de zuil waarop de apparatuur zal moeten worden geplaatst niet apart gefundeerd behoefde te worden en tevens dat de conditioneringseisen niet zo hoog zijn als bij de andere koepel. De koepeltemperatuur in gesloten positie zal liggen tussen 15°C en 25° C, afhankelijk van de buiten temperatuur. Tijdens de waarnemingen zal het ge heel de omgevingstemperatuur aannemen, behalve de opstellingsplaats voor de laser; deze zal wel streng geconditioneerd worden. Dit kan omdat de laser apart zal worden opgesteld, volgens het Coudé-principe. De temperatuur in de bedienings ruimte moet goed constant gehouden worden i.v.m. de opstelling van o.a. een atoomklok. Hier geldt als eis 21° C ±1°C. Relatieve vochtigheden mogen niet boven 60% komen. De beweging van de koepel moet gekoppeld zijn aan die van het statief waarin de laser gemonteerd is, zodat de laser niet tegen de koepel kan aanstralen. Onder de koepelruimte bevindt zich de elektro nische werkplaats waarin alle voorkomende bouw en reparatiewerkzaamheden moeten worden ver richt. In de technische ruimte naast de werkplaats is een accubatterij geplaatst, welke de atoomklok moet voeden als de spanning van 220 Volt zou uit vallen. Verder is er conditioneringsapparatuur op gesteld. Zowel voor de waarnemers welke 's nachts hun waarnemingen verrichten, als voor de meer perma nente gasten zijn er faciliteiten nodig. Daartoe is een viertal slaapkamers plus douche- en toilet ruimten ontworpen, evenals een keuken en een ver blijf. Verder is er nog een colloquiumzaal in deze vleugel ondergebracht, zodat ook voor grotere groepen gasten voordrachten kunnen worden ver zorgd. In de Zuidvleugel tenslotte zijn de werkvertrekken ondergebracht, en ook diverse apparatuur zoals kaartponser, telex en computerterminals. Tevens bevindt zich hierin een werkvertrek t.b.v. geodetische astronomie. Aan de vleugel vastge- bouwd is er nog een waarnemingsplatform, dat via een trap bereikbaar is. Staande op dit platform kan men twee pijlers ge bruiken welke onafhankelijk gefundeerd zijn. De pijlerdoorsneden zijn resp. 30 en 60 cm, de hoogte boven het beloopbare vlak is resp. 1.30 m en 1.20 m. De pijlers zijn evenals de koepels, bekleed met zon werend materiaal. Er zijn kabeldoorvoeren naar binnen. Bedieningsruimte voor de satellietcamera ngt 74 161

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 21