Literatuurinformatie De Geo-Meetdienst heeft de beschikking over de modernste apparatuur, waaronder b.v. elektronische afstandmeters. De mogelijkheden hiermee zijn legio, zoals: traceren van wegen, uitzetten hoogspanningslijnen, polygoneringen, uitzetten matenplannen, opmetingen verkeersintensieve plaatsen, lengte-, hoogte- en hoekmetingen over moerassen, water e.d. Informeert U eens bij ons. DELFT PROGRESS REPORT Het Delft Progress Report is een nieuw tijdschrift dat uitge geven wordt door de Delftse Universitaire Pers. Het is de bedoeling dat in dit tijdschrift het onderzoek wordt gepubli ceerd dat door medewerkers van de T.H. verricht wordt. Het karakter van het tijdschrift wordt vooral bepaald door nadruk te leggen op het aspect „progress report", d.w.z. voortgangsrapport. De artikelen zijn dan in het algemeen tussentijdse verslagen van een lopend onderzoek. Het is niet nodig dat het onderzoek reeds is afgesloten. Deze voort gangsrapporten behoeven bovendien niet erg gedetailleerd te zijn. Artikelen van een paar bladzijden, waarin de strekking van het onderzoek en enige tussenresultaten vermeld staan, zijn welkom. Ook verslagen van kleinere onderzoekingen kunnen gepubliceerd worden. De artikelen worden gepubli ceerd in de Engelse taal. Het Delft Progress Report heeft dus een ander karakter dan de meeste tijdschriften, waarin voornamelijk afgesloten onderzoekingen worden gepubliceerd. Delft Progress Report verschijnt in een zestal series, te weten: Series AChemistry and physics, chemical and physical engineering Series B: Electrical, electronic and information engineering Series C: Mechanical and aeronautical engineering and ship building Series D: Architecture, General Social Sciences Series E: Geosciences Series F: Mathematical engineering, mathematics and infor mation engineering General Issue Van Serie E is onlangs het eerste nummer verschenen. In dit nummer is een artikel van Dr. Ir. L. Aardoom opge nomen: Schemes for global clock synchronization using very long baseline interfereometry of stellar sources. Een samenvatting van dit artikel is uit het Delft Progress Report onverkort hieronder opgenomen. Very long baseline radio interferometry (VLBI), or rather independent clock interferometry, is considered as a tool for the precise synchronization of clocks at the interferometer terminals. Two measurement schemes, which are also useful for worldwide geodetic and geophysical studies, have been selected: the single-baseline approach and the simultaneous four-terminal approach. The extent to which relative clock offsets between terminals can be recovered is investigated on the basis of simulated data. Important underlying assump tions are that the clock-offsets remain constant during the hypothetical observation campaigns, that the observed quan tities are range-differences (delay-mapping) in relation to stellar sources and that atmospheric phase delays do not affect the accuracy of the results. It is found that with feasible observation programs, standard deviations in syn chronization of less than 10 nanoseconds may be expected from relative delay measurements precise to 1 nanosecond standard deviation. POSTBUS 15 - SPAKENBURG - TEL. 03499-1966 gnt 74 165

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 25