Proef „OEEPE-Dordrecht" 4e jaargang, no. 6, juni 1974 Tussentijds verslag van een onderzoek naar de opmeting van gebouwendoor middel van luchtfotogrammetrie J. Timmerman 1 Inleiding De proef „OEEPE-Dordrecht" vindt plaats in het kader van de samenwerking van een aantal west- europese landen, waaronder Nederland, op het ge bied van experimenteel fotogrammetrisch onder zoek. Deze „Organisation Européenne d'Etudes Photogrammétriques Expérimentales" (OEEPE) is binnen de Organisation Européenne de Coopération Economique (OECE) officieel tot stand gekomen op 12 oktober 1953. Het vakgebied Fotogrammetrie is binnen de OEEPE verdeeld over een aantal commissies. De proef waarvan hier verslag wordt gedaan valt onder het werkgebied van commissie C, nl. „experi menteel onderzoek naar de gebruiksmogelijkheden van de fotogrammetrie voor het maken van kaarten op grote schaal en in het bijzonder voor het kadas ter", en is gericht op de kaartering van gebouwen met behulp van luchtfotogrammetrie. 2 Het onderzoekprogramma 2.1 Doel van het onderzoek De eerste beraadslagingen over doel en inrichting van wat zou worden proef „OEEPE-Dordrecht" vonden plaats in de vergadering van commissie C van november 1967. Aangezien aan elke proef beperkingen moeten wor den gesteld om binnen een redelijke tijd tot resul taten te komen, werd in eerste instantie een onder zoek gedaan naar datgene, dat anderen reeds met betrekking tot fotogrammetrische meting van ge bouwen e.d. hadden verricht en gepubliceerd. Dit omvangrijke litteratuuronderzoek werd op de verga dering van commissie C tijdens het congres van de I.S.P. (International Society of Photogrammetry) in de zomer van 1968 te Lausanne door een Neder lands lid van commissie C, de heer Ir. H. L. van Gent, toegezegd en in het najaar van 1969 geleverd in de vorm van uittreksels uit een 40-tal publikaties. Op grond van de beraadslagingen over het ter be schikking staande materiaal werd in de vergadering van juni 1970 door de commissie besloten een proef op te zetten met een tweeledig doel, nl. te onder zoeken: a. met welke nauwkeurigheid in het fotogramme trisch model gebouwen kunnen worden aange meten, en b. met welke nauwkeurigheid de noodzakelijke aan vullende terrestrische metingen worden uitge voerd. 2.2 Keuze en inrichting van het proefgebied Als vervolg op de reeds genoemde bijdrage lag het voor de hand, dat de commissie de Nederlandse leden, i.e. de Fotogrammetrische Dienst van het Kadaster, zou verzoeken om met een uitgewerkt SUMMARY The OEEPE-Commission C has executed an extensive experiment on urban mapping, the so-called ,,OEEPE-Dordrecht"-experiment. A selected area of the town of Dordrecht was covered with 1:6000 and 1:3500 aerial photography. Parts of several buildings have been measured both by field survey and by photogram- metry. The link between the two measurement-systems is formed by signalised points. The whole test is treated numerically. A comparison of each of the five independent photogrammetric measurements with the mean values of the field survey results is made. At this moment only a part of the results of these comparison can be given. ngt 74 143

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 3