Geodynamica, de mobiliteit van de vaste aarde* A. R. Ritsema 1 Inleiding De aarde is onderhevig aan bewegingen van ver schillende aard, zoals elastische en plastische bewe gingen en discontinue breukvervormingen. De meeste geodeten realiseren zich niet dat de metingen die zij vandaag doen misschien morgen al niet meer gelden omdat er in de tussentijd letterlijk een verzetting van de bakens heeft plaats gevonden. Als deze bewegingen plaatselijk zijn, kunnen zij bij voorbeeld veroorzaakt zijn door een natuurlijke inklinking van de bodem of door wateronttrekking aan de bodem door menselijke activiteiten. Regio nale veranderingen vinden hun oorsprong meestal in processen die zich in het inwendige van de aarde zelf afspelen. Deze geodynamische processen vor men het onderwerp van deze bijdrage voor de studiedag 1974 van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie. 2 Bewegingen van periodieke aard, seismische golven, eigentrillingen en astronomische effecten 2.1 Bevingen en seismische golven De meest bekende bewegingen van de vaste aarde zijn aardbevingen. De mens ondergaat een aard beving letterlijk als een verlies van het vaste funda ment wat de aarde anders altijd is. Niet alleen voor seismologen maar ook voor geodeten kan dit een leerzame ervaring zijn. Er bestaan duidelijke gradaties in gevoelde bevingen, van uiterst snelle trillingen die plotseling aankomen als een klap tegen je voetzolen, tot aanhoudende schuddingen en nog langzamer golvingen en heen- en-weer-bewegingen waardoor men zijn evenwicht kan verliezen. Wat precies gevoeld wordt, zijn elastische golven die dwars door de aarde of langs de oppervlakte ervan lopen en de grond onder onze voeten in be weging brengen. Er bestaat een heel spectrum van frequenties van dergelijke seismische golven van 30 en meer trillingen per seconde tot periodes van tientallen en zelfs honderden seconden toe. De voortplantingssnelheden variëren van enkele kilo meters per seconde in de aardkorst tot 13 km/sec voor de longitudinale golf in de diepste delen van de aardmantel op haast 3000 km diepte. De snelheid van de oppervlaktegolven bedraagt voor grote delen van het spectrum van 15-500 seconden ongeveer 3-4-j km/sec. De amplitudes variëren met de sterkte van de beving, en met de afstand van de haard van de beving. Golven van de korte periodes met golflengten van 100 m tot enkele kilometers worden snel uit- gedempt vanwege de heterogeniteit van de aarde op de schaal van deze golflengten. Golven van langere periode met golflengten van enkele tot honderden kilometers toe, ondervinden minder demping bij hun loop door de aarde. En zo registreren onze seismografen dus van verre bevingen voornamelijk de langere periodes van 1 seconde en meer, en is van nabije bevingen het kortperiodieke deel van het spectrum overheersend. SUMMARY Geodynamics Geodynamics is the study of the dynamic processes in the present and the past shaping the earth. Changes of the earth's shape occur in the form of periodic (temporary) and of transient (permanent) movements. Periodic movements range from 30 or more cps to periods of 12 hours and more, and corresponding amplitudes of millimicrons to tens of centimeters. To geodesists these are of no direct consequence. More important in this respect are the continuous and discontinuous progressive strains to which the earth is subjected and that for crustal plates of continental size may be measured in centimeters per year. Not all such crustal movements are accompanied by sudden displacements that easily may be detected and measured in the field by geodesists. The study of earthquake focal mechanisms therefore, is of primary importance in the determination of the sense and magnitude of fault movements as well as the delineation of relative motion of crustal blocks on a wider scale. Presently, at an annual rate of 2 km- areal surface is added to the earth in the extensional oceanic ridges. The same areal extent is consumed each year at the colliding plate margins. This process of growing, drifting and diving plates is already in existence for at least 180 MY, and is likely to have been active also in earlier geological periods. The importance of geodetic checks on the geophysical measurements, by means of levelling, triangulation, geodimeter and satellite-geodetic methods is stressed. Voordracht gehouden op de NVG-studiedag "Bodem bewegingen", 10 mei 1974 te Utrecht. ngt 74 175

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 11