2.2 Eigentrillingen Als de periodes nog langer worden gaan de bewe gingen ongemerkt over in de eigentrillingen van de aarde. Dit zijn trillingen die vergelijkbaar zijn met die waardoor een klok tot luiden gebracht wordt. Elke klok heeft zijn eigen specifieke toon en timbre, veroorzaakt door het samenspel van grondtoon en boventonen. Dit geldt ook voor de aarde. Door buitengewoon zware bevingen van magnitude 8 kunnen deze trillingen opgewekt worden waarbij dan de aarde als geheel in staande trilling komt en lang blijft nagalmen (fig. 2). Zoals bij seismische golven onderscheid gemaakt wordt tussen longitudinale en transversale golven bestaan er bij de eigentrillingen sferoïdale en loroï- dale oscillaties. Bnde kunnen met behulp van lang periodieke seismografen worden geregistreerd. Gra- vimeters registreren alleen de sferoïdale golven om dat de toroïdale geen component in verticale zin hebben. De grondtoon van de aarde heeft een periode van ongeveer 54 minuten 3230 sec) voor de sferoïdale en 44 minuten 2655 sec) voor de toroïdale tril lingen. Bij spectraalanalyse van de seismische regis traties van de eerste 24 of 48 uur of nog langer na een grote beving blijkt dat behalve deze grondtonen ook veel harmonische boventonen (met kortere periode) significant optreden, tot zelfs de orde 60 en hoger toe. Bij deze boventonen komen we van zelf terug in het gebied van de mantelgolven van 250-seconden-perioden en zelfs korter. Deze soort golven is dus ook op twee manieren te duiden: nl. als lopende mantel- of oppervlaktegolf, óf als staande boventoon van de eigentrilling van de aarde. 2.3 Astronomische effecten De grondtoon van de aarde is niet de langste periode die in bewegingen aan het aardoppervlak tot uiting komt. Er zijn ook nog de opgedrongen bewegingen t.g.v. getijdekrachten van zon en maan (fig. 3). In eerste instantie is dat een 12-uurs-getijde van de zon en een maancomponent, die de grootste amplitude heeft, van ongeveer 12h 25m. Belangrijk zijn ook de componenten met ongeveer 24-uurs-periode, maar de amplitudes van hogere harmonischen van dit grondgetijde vallen in belangrijke mate terug ten opzichte van de basisgetijden. Het driemaal daags getijde van ongeveer 8^ uur is al nauwelijks meer aan te tonen in de registraties. De amplitude van deze aardgetijdebewegingen van de vaste aarde kan oplopen tot enkele tientallen centimeters, wat o.a. met continu registrerende gravimeters te meten is. Ook deze „ademhaling" van tientallen centimeters van de grond onder onze voeten is niet direct merkbaar wegens de lange tijd duur van 24 of 12 uur die er voor nodig is, en de geringe snelheiden die er mee gemoeid zijn. Het spectrum van aardbevingen is hiermede nog niet uitgeput. We hoeven daarvoor slechts te denken aan andere astronomische effecten zoals de niet constante afstand aarde-maan in de loop van een maand, die van de aarde-zon in de loop van een jaar, de scheve stand van de aardas ten opzichte van de ecliptica enz. Er zijn dan ook nog periodes van de orde van een jaar en veel langer bekend, waaronder die van de Chandler-mutatie van onge veer 14 maanden, die alle tot uiting komen in pool- bewegingen van de betreffende periode. 2.4 Informatie over de opbouw van de aarde Al deze bewegingen van de vaste aarde met periodes van 30 en meer trillingen per seconde tot periodes van maanden en jaren lang geven belangrijke infor matie over de opbouw van de aarde. De amplitudes van de opgedrongen getijdestoringen en de snelheid van voortplanting van golven van korte periode staan nl. in direct verband met de structuur en de elastische eigenschappen van de aarde als geheel en van de verdeling ervan in de diepte. Het behoort tot de taken van de seismoloog uit dit spectrum van bewegingen conclusies te trekken niet alleen over de bevingen zelf, maar ook over de opbouw van de aarde. Geen van de hier besproken bewegingen geeft een blijvende verandering van de vorm van de aarde. Het zijn periodieke verschijnselen die wat betreft de o 1.0 111111111i t I g 2 4 6 8 lO 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38 40 42 44 DAYS Fig. 3. Getijden van de vaste aarde geregistreerd door een gravimeter in Glendora, California. De modulatie van de zon- en maan-getijden is duidelijk te her kennen. De amplitude kan tot enkele tientallen centi meters oplopen. Uit H. C. Harrison e.a., 1963, J. Geoph. Res., 5, 1497. ngt 74 177

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 13