-ik -it- B. continu, zonder discrete dislocaties: 5. regionale opheffing; 6. regionale daling; 7. kanteling, ook wel tilt genoemd, om een hori zontale as waardoor een oorspronkelijk hori zontaal vlak schuin komt te staan; en 8. verwringing, ook jaw genoemd, als een rota tie om een verticale as waardoor een rechte lijn in het horizontale vlak van azimuth verandert. Veel van dit doort bewegingen vindt geleidelijk plaats als een soort kruip in de aarde en is in dat geval dan ook niet direct in het veld of op afstand langs seismische weg meetbaar. Mits van de goede grootte-orde kan dat wel met behulp van geodetische middelen, zoals herhaalde waterpassingen, triangu laties of afstandsmetingen met de geodimeter. Ook bij een plotseling optredende dislocatie is de relatieve beweging niet altijd sterk genoeg om direct in het veld meetbaar te zijn. Breukverschuivingen komen nu eenmaal in alle maten voor, van enkele millimeters of minder over afstanden van enkele honderden meters, tot 5 en meer meter over breuk lengten van honderden kilometers. In het laatste geval is de breukverschuiving ook voor elke leek zichtbaar en opvallend. Dergelijke grote fenomenen kunnen uiteraard tot grote catastrofes leiden indien in de buurt van het breukvlak een dichte menselijke bewoning aanwezig is. 4 De studie van het haardmechanisme Meer dan 99% van alle geregistreerde aardbevingen wordt veroorzaakt door plotseling optredende breukvorming. Door de plotselinge schuif van blokken langs elkaar worden in het gesteente rond om elastische golven uitgestraald die als seismische lichaams- en oppervlaktegolven in de registrerende stations worden opgetekend. Behalve dat aan de hand van deze registraties iets gezegd kan worden over de structuur van het door lopen traject, kunnen er ook conclusies getrokken worden over de aard van de schuifbeweging in de haard van de beving zelf. Dit is belangrijk omdat bij de overgrote meerderheid van aardbevingen de breukverschuiving aan de aardoppervlakte niet direct zichtbaar is. Dit kan zijn omdat de beweging T/ te klein is, óf omdat zoals veelal het geval is de beving zijn oorsprong in de diepte heeft en het effect niet tot de aardoppervlakte reikt, óf vanwege de locatie ervan onder zee. De studie van het haard mechanisme met behulp van seismische registraties is dus een grote steun bij het bepalen van de richting van verschuiving in de verschillende seismische zones. Van theoretische zijde zijn modellen ontwikkeld ter beschrijving van het proces in de haard van een aardbeving (fig. 5). Zo kan bij het optreden van een breukverschuiving in de haard ten gevolge van een enkelvoudig krachtenpaar met moment, of van een onderling loodrecht dubbel koppel van krachten de uitstraling van elastische golven berekend worden. In het geval van een homogeen medium geldt de volgende karakteristiek voor de longitudinale gol ven die het snelst lopen en dus het registrerend station het eerst bereiken: Gerekend vanuit de haard begint de uitgestraalde longitudinale golf in twee kwadranten met een com pressie oftewel een stoot in de richting van voort planting; in de andere twee kwadranten met een dilatatie oftewel een rekbeweging tegengesteld aan de richting van voortplanting van de golf. Eén van de knoopvlakken tussen de kwadranten waarop compressies in dilataties overgaan valt samen met het werkelijke breukvlak in de haard van de beving. Welke van de twee mogelijke knoopvlakken het in werkelijkheid geweest is, is met deze gegevens alleen niet te bepalen, ook niet als we de transversale golven die langzamer lopen en dus later in het regis trerend station aankomen bij het onderzoek be trekken. Wel blijkt uit de polarisatierichting van de trans versale golven dat het dubbel-koppel-model van de p T Fig. 5. Modellen van het haardmechanisme van een aard beving door middel van een enkel of van een dubbel koppel (a), met de ermee corresponderende uitstra ling van P-golven (b) en S-golven (c). ngt 74 179

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 15