van satelliet-geodesie gedaan kunnen worden. Helaas is de nauwkeurigheid van lasermetingen met behulp van deze methode nog niet van dien aard dat binnen afzienbare tijd relatieve snelheden van enkele centimeters per jaar aangetoond zullen kunnen worden. Toch is het van het grootste belang dat zo spoedig mogelijk een eerste meting gedaan wordt omdat de bewijskracht voor een gemeten verschil bij een herhalingsmeting behalve van de nauwkeurigheid van de eerste meting ook afhanke lijk is van de tijdsduur tusens de twee gebruikte metingen. Het is dan ook verheugend dat de afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool Delft, gesteund door de Nederlandse Commissie voor Geofysica en Ruimte-Onderzoek (GROC), het Satellietwaar nemingsstation te Kootwijk heeft gecreëerd dat naar verwachting voor dit doel bij uitstek geschikt zal zijn. Als eenmaal de afstandsmetingen kunnen be ginnen zal Nederland hiermede ook in het geo detisch vlak baanbrekend werk kunnen verrichten op het gebied van de geodynamica. De al bestaande samenwerking tussen geodeten enerzijds en seis mologen anderzijds zal daarmede een belangrijke stimulans ondervinden. Literatuur L. Aardoom, Ruimtelijke Geometrie met toepassingen, Openbare les TH Delft, 25 januari 1974, Delftse Universi taire Pers, 1974. P. M. S. Blackett, Sir Edw. Bullard S. K. Runcorn (edit.), A symposium on continental drift, Philos. Trans. 1088, Roy. Soc. London, 1965. G. D. Garland, Introduction to Geophysics, mantle, core and crust, W. B. Saunders Co., Philadelphia, 1971. I. G. Gass, P. J. Smith R. C. Wilson, Understanding the Earth (2nd edit.), The MIT Press, Cambridge, Mass., 1972. X. Le Pichon, J. Francheteau J. Bonini, Plate tectonics, Elsevier, Developments in Geotectonics no. 6, 1973. A. R. Ritsema (edit.), The Upper Mantle, Elsevier, Develop ments in Geotectonics no. 4, 1972. J. Veldkamp, Geofysica (2nd edit.), Aula Paperback AP 20, 1974. A. Waalewijn, Hydrostatic measurement of vertical move ments of the coast dependent on the tide, Rep. Symp. Coastal Geodesy Miinich, p. 239-247, 1970. deze commissie. Ter coördinatie van het overleg inzake de landinrichtingsproblematiek binnen het Ministerie van V.R.O. vindt regelmatig overleg plaats met vertegenwoor digers van de Rijksplanologische Dienst en de centrale afde ling Juridische Zaken van dit Ministerie. Een andere activi teit op het terrein van de ruimtelijke ordening betreft de reconstructie van de Veenkoloniën. Wat de interne reorganisatie van de dienst betreft stond het jaar 1973 geheel in het teken van de voorbereiding van de realisatie. De overgang naar het Ministerie van V.R.O. heeft geleid tot enkele wijzigingen op eerder ingenomen stand punten o.a. wat betreft de standplaatsen der toekomstige directies in de provincies. In een drietal provincies zal de dienst nu in twee plaatsen worden gevestigd. De organisatie van de provinciale directies werd door een werkgroep nader uitgewerkt, in overleg met medewerkers van de dienst. Ook de voorschriften moesten een aanpassingonder- gaan in verband met de veranderde organisatiestructuur. Over de personele gevolgen van reorganisatie en overgang vond veelvuldig overleg plaats. De interdepartementale besprekingen over de coördinatie van landmeetkundige en kartografische werkzaamheden, tijdelijk gestaakt wegens de onzekerheden over de plaats van Kador, konden tegen het eind van het verslagjaar worden hervat. In dat overleg is reeds tot uitdrukking gekomen dat het zinvol is de mogelijkheden tot coördinatie nader te bestuderen ten aanzien van o.a. de navolgende onderwerpen - optimaal gebruik van de produktiecapaciteit van de ge zamenlijke diensten - onderlinge meldingsplicht grote objecten - uitwisselen van meetgegevens - gecoördineerd aanvraagbeleid van luchtopnamen - opbouw van een luchtopname-bibliotheek - automatisering van landmeetkundig reken- en tekenwerk - automatisering van fotogrammetrisch reken- en tekenwerk - inhoud van geodetische databanken - ontwikkeling nieuwe werkmethoden en technieken - landmeetkundige en aanverwante opleidingen - normalisatie en standaardisatie van kaartschalen, kaart- formaten en kaartinhoud - gemeenschappelijke kaartverkoop. Het laat zich aanzien dat de eerste beleidsbeslissingen in 1974 kunnen worden genomen. Op 21 juni 1973 is de Minister akkoord gegaan met de vesti ging van een diensteenheid van het Kadaster in Zuid-Limburg ter voorbereiding en uitvoering van een geautomatiseerde kadastrale en hypothecaire boekhouding. Het nieuwe bureau Ontwikkeling van de Automatisering van de kadastrale regis tratie wordt een onderdeel van de afdeling Bedrijfsvoering van de Centrale Directie en wordt, evenals het Computer centrum, in Heerlen gevestigd. Verwacht mag worden dat de ministerraad omstreeks augustus 1974 een keuze zal maken inzake de leverancier van de computerapparatuur.* Nadat Op 28 augustus j.l. was er nog geen beslissing gevallen (Red.). ngt 74 185

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 21