de systemen door het nieuwe bureau zijn ontwikkeld zal met de automatisering van één bewaring of een deel daarvan worden begonnen op basis van een landelijk systeem, waarna verdere uitbouw zal volgen. Over de bestandsinhoud hebben reeds besprekingen plaatsgevonden met diverse rijksdiensten en instellingen. Andere automatiseringssystemen werden in het verslagjaar operationeel. Het systeem PLAN zorgt voor de verwerking van grootte- en waardeberekeningen en is afgestemd op de geautomatiseerde ruilverkavelingsadministratie (ARAK). Het ARAK-systeem zelf werd bijgesteld, maar een integrale aanpassing in relatie tot het project automatisering kadastrale en hypothecaire registratie vond nog niet plaats. In de pro vincie Drenthe is tot grote tevredenheid van belanghebbenden gebruik gemaakt van de door de computer geboden mogelijk heden tot schriftelijke informatie vóór de tervisielegging van de lijst van rechthebbenden en de schattingsuitkomsten. Het ATOR-systeem, met behulp waarvan een ontwerp-plan van toedeling bij ruilverkaveling kan worden gemaakt was aan het einde van het verslagjaar operationeel. Tevens werden door de afdeling Technische Automatisering nog program ma's ontwikkeld voor de vereffening van een driehoeksnet, de berekening van een lokale driehoeksmeting en de bereke ning van een veelhoeksnet. Het jaarverslag biedt verder nog informatie over o.a. bijzon dere onderwerpen als grenscommissies, O.E.E.P.E.-proef Dordrecht, grootschalige basiskaart en leidingenstraat, en uiteraard een overzicht van de werkzaamheden in het afge lopen jaar verricht door de verschillende dienstonderdelen. VERSLAG VAN DE RIJKSCOMMISSIE VOOR GEODESIE OVER HAAR WERKZAAMHEDEN IN DE JAREN 1970/1972 UitgaveRijkscommissie voor Geodesie, Kanaalweg 4, Delft. Om een indruk te geven op welke terreinen de Rijkscommissie zich beweegt geven we hieronder een overzicht van de inhoud van dit verslag: Samenstelling van de Rijkscommissie Vergaderingen Voordrachten Subcommissies en werkgroepen 1 Werkgroep voor Kaartreproduktie 2 Subcommissie Beheer Standaardbasis 3 Subcommissie Triangulatie 4 Subcommissie Bodembeweging 5 Subcommissie Zwaartekrachtsonderzoek 6 Werkgroep Elektronische Plaatsbepaling Internationale betrekkingen 1 Association Internationale de Géodésie (A.I.G.) 2 Société Internationale de Photogrammétrie (S.I.P.) 3 Fédération Internationale des Géomètres (F.I.G.) 4 Association Cartographique Internationale (A.C.I.) 5 Overige internationale contacten en activiteiten Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting Nauwkeurigheidswaterpassing 1970-1972 Geodetische werkzaamheden voor de Hydrografische Dienst 1970-1972 Overzicht van de belangrijkste werkzaamheden van de Topo grafische Dienst over de jaren 1970-1972. JAARVERSLAG 1973 CENTRALE CULTUUR TECHNISCHE COMMISSIE/CULTUURTECHNISCHE DIENST/STICHTING BEHEER LANDBOUWGRONDEN Uitgave: Cultuurtechnische Dienst, Maliebaan 21, Utrecht. In alle delen van dit jaarverslag komt het conflict tot uiting tussen de bedrijfseconomische wensen van de agrarische be volking en de verlangens van milieubescherming en recreatie. Het bestaan van deze tegenstrijdige belangen is aanleiding geweest voor de voorbereiding van een nieuwe landinrichtings wet. De Interdepartementale Commissie Landinrichtingswet, die eind 1972 met haar taak is begonnen, heeft in het verslag jaar haar activiteiten voortgezet. De Commissie heeft be sloten via deelnota's de vele problemen nader te preciseren, zoals de besluitvorming en de verhouding van de land inrichting tot de ruimtelijke ordening. Zij stelt zich voor de hoofdlijnen voor een nieuwe wet nog in 1974 bij de meest betrokken instanties ter discussie te stellen. De „Nota Openbaarheid bij de voorbereiding van het ruimte lijk beleid" is voor de C.C.C. aanleiding geweest de praktijk van de voorbereiding van ruilverkavelingen te toetsen aan de aspecten openbaarheid, inspraak en publieke discussie. Die is uitgemond in een aantal richtlijnen, die na overleg met de colleges van G.S. zullen worden toegepast in enkele ruil verkavelingen. De regeling houdt onder meer in, dat naast de voorbereidingscommissie een inspraakcommissie werkzaam zal zijn. Ook het cultuurtechnisch onderzoek richt zich niet alleen op de landbouwkundige verbetering van het platteland maar ook op de belangen van landschap, natuurbeheer, recreatie en milieu. Een werkgroep Landinrichting en Landschaps bouw houdt zich voornamelijk bezig met te hanteren metho den van onderzoek bij de voorbereiding van landinrichtings plannen. Er zijn rapporten uitgebracht over een „Land inrichtingsstudie Midden-Maasland" (met als primaire doel stelling toch een rationele landbouw) en over „Landinrichting Lopikerwaard, landbouw-economische aspecten". Aange kondigd wordt een geïntegreerde landinrichtingsstudie in Midden-Brabant. Het onderzoek ten behoeve van de ontwikkeling van een nieuw evaluatiesysteem voor landinrichtingsplannen werd voortgezet. Daarbij wordt er naar gestreefd de evaluatie van de landbouwkundige en enkele andere aspecten in overeen stemming te brengen met de nieuwe inzichten op dit gebied. Ten behoeve van het onderzoek naar de agrarische baten van cultuurtechnische werken is in het afgelopen jaar aandacht besteed aan afstandsverkorting en kavelconcentratie. Hierbij kon gebruik gemaakt worden van een nieuw computer programma van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie. In de uitvoeringssfeer valt o.a. een wijziging van de financiële voorwaarden bij ruilverkaveling te melden. De schattings waarde van de grond, benodigd voor de aanleg van openbare wegen en waterlopen is als kostenfactor in de ruilverkave lingsbegroting opgenomen en wordt mede gesubsidieerd. De financiering van grond in de vorm van ruilverkavelingsrente is alleen gehandhaafd voor kleine overbedelingen; voor drastische bedrijfsvergrotingen is deze financiering vervangen door contante verkoop door de S.B.L. of door uitgifte in erfpacht onder grondbankcondities. 186 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 22