Boekbespreking Agenda J. J. Levallois en J. Kovalevsky - Géodésie générale. Tome IVGéodésie spatiale - Collection scientifique de l'Inst. Géogr. Nat. (Ed. Eyrolles). Paris 1971 - 268 biz., 41 afbeeldingen, 16 x 25 cm, prijs geb. Fr. 104, Dit laatste deel van een werk dat de mathematisch-fysische geodesie op een evenzeer duidelijke als typisch Franse manier behandelt, geeft een boeiend uitzicht op de laatste echt ruimtelijke ontwikkelingen van de geodesie. Het eerste gedeelte is van de hand van Levallois, het tweede van Kovalevsky. Evenals in de vorige delen blijkt duidelijk hoe zeer Levallois centraal gestaan heeft in de vele interessante en fundamentele discussies gehouden in het kader van de internationale geodetische associatie in de laatste tien, twintig jaren, de waarde van zijn boek wordt door de hierop betrekking hebbende opmerkingen bepaald versterkt. Zo is zijn inleiding van de vooral door Hotine gestimuleerde driedimensionele opzet van de geometrische geodesie bijzonder verhelderend, waarbij de grote kennis van de auteur op het gebied van refractie waarborg is voor een realistische benadering. In de beschrijving van coördinaatsystemen en rekensystemen voor driedimensionele berekening van netwerken zijn vele ontwikkelingen van Dufour te herkennen. Daarna volgt een beschrijving van satellietmethoden, vooral die waarbij rich tingen ontleend worden aan fotografie van satellieten tegen een achtergrond van sterren. Voorbeelden, vnl. ontleend aan bekende Franse experimenten, geven een duidelijke illustratie. De behandeling wordt besloten met een tiental pagina's over de toepassing van lasers. De tekst is helder, niet uit puttend en daardoor overzichtelijk en zeer geschikt voor eerste kennismaking. Hierbij moet wel bedacht worden dat het verwerkte materiaal vermoedelijk dateert uit de periode tot omstreeks 1968, latere en vaak belangrijke ontwikke lingen zal men elders moeten zoeken. In het tweede gedeelte geeft de uiterst deskundige astronoom Kovalevsky een voor geodeten goed begrijpelijke bewerking van het gedeelte van de hemelmechanica dat ten grondslag ligt aan de dynamische methoden van de satellietgeodesie. Hij geeft hier voldoende om sterke en zwakke zijden van dit vakgebied te kunnen doorzien, al spaart hij de lezer bepaald niet. De vele analyses maken dit deel van het boek zeer waardevol en zullen hopelijk velen verleiden zich nader in deze materie te verdiepen. Een der uitvoerigste analyses betreft de „Standard Earth 1966" van het Smithsonian Astrophysical Observatory. Naast richtingmeting (via foto grafie van satellieten) worden ook afstandmeting en Doppler- metingen kort behandeld. Bij dit alles moet ook hier bedacht worden dat de tekst omstreeks 1968 is afgesloten, sindsdien hebben zich uiteraard nieuwe ontwikkelingen voorgedaan hetgeen echter bepaald niet de waarde van het geschrevene aantast. Een korte inhoudsopgave moge deze recensie aanvullen: La géodésie trimensionnelle - Systèmes de référence, etc. (17 blz.) - Calculs élémentaires (12 biz.) - Variations des élé- ments calculés. Relations d'observations (6 blz.) - Triangula- tion spatiale sur satellites artificiels (8 blz.) - Calculs de triangulation sur satellites (9 blz.)- Compensation d'ensemble (14 blz.) - Exemples d'opérations de triangulation spatiales (8 blz.) - Quelques autres méthodes de géodésie spatiale sur satellites artificiels 11 blz.). Mécanique céleste - Introduction (2 blz.) - Le problème des deux corps (26 blz.) - La théorie des perturbations (30 blz) - Développement de la fonction perturbatrice (20 blz.) - Théorie analytique du mouvement d'un satellite artificiel (31 blz.) - Détermination des orbites d'après une théorie analytique (19 blz.) - Détermination des orbites par intégra- tion numérique (13 blz.) - La géodesie dynamique par satellites (42 blz.). Nogmaalseen warm aanbevolen boek. Merkwaardig alleen het totaal ontbreken van literatuurverwijzingen en jammer genoeg ook van een personen- en zakenregister. W. Baarda 7-16 september FIG-Congres Washington 18-20 september Second Canadian Symposium on Mining Surveying and rock deformation measurements Kingston 25-28 September 59. Deutscher Geodatentag Lübeck-Travemünde 30 september-3 oktober Internationaal Symposium over informatiesystemen Varna (Bulgarije) 17-18 oktober Congres Nederlandse Vereniging voor Geodesie „Flevohof" in Oostelijk Flevoland 22 november Algemene Vergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde Arnhem 25-27 november IV Fortbildungskurs für Praktiker des Vermessungs- wesens an der TH Graz (Österreich) 5 december Studiedag Heidemaatschappij 50 jaren Ruilverkaveling en Landinrichting Jaarbeurscongrescentrum Utrecht ngt 74 189

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 25