Ingenieursscripties ECHOLODEN, HUN WERKING EN GEBRUIKSMOGELIJKHEDEN D. van Bokhorst Samenvatting Veilige scheepsnavigatie hangt in de eerste plaats af van de betrouwbaarheid van de beschikbare zeekaarten. Een zee kaart moet een zo nauwkeurig mogelijk beeld geven van de vorm van de zeebodem, gebaseerd op gegevens verkregen door hydrografische opname. De verantwoordelijkheid voor de juistheid van deze gegevens berust bij de hydrograaf. Van het moderne instrumentarium dat hem ter beschikking staat, wordt hier het echolood behandeld. Naast de algemene beginselen van het echolood, wordt aandacht besteed aan de mogelijke oorzaken van foutieve diepteregistratie. Vervolgens wordt een overzicht gegeven van de meest ge bruikte typen echoloden met de bijbehorende technische gegevens en mogelijkheden. Aan de hand van twee voorbeelden wordt een indruk gegeven van de mogelijkheden betreffende de automatisering van het peilen. De automatisering zal in de toekomst een steeds grotere rol gaan spelen en de hydrograaf veel routinewerkzaamheden uit handen nemen. OPTIMALISERING VAN DE TOETSINGSPARAMETERS a0 EN A. P. E. M. Houtenbos Samenvatting Bij de toetsing van waarnemingen tegen een voorwaarde- model en de beoordeling van een meetopzet op betrouwbaar heid bepalen de overschrijdingskans a0 onder de nulhypo these en het onderscheidingsvermogen fS„ van een alternatieve hypothese de kritieke waarden. Deze kritieke waarden hebben een regulerende werking op de verwerpingskans van de waarneming en op de kans op onontdekte fouten. Het doel van deze skriptie was, de mogelijkheden te onderzoeken ter bepaling van die a„ en die de totale kosteninvloed van het verwerpen van waarnemingen enerzijds en het onontdekt blijven van fouten anderzijds minimaliseren. In de skriptie wordt de rol van fS„ tot een louter administra tieve herleid, terwijl de invloed van a„ wordt uitgedrukt in twee benaderingsformules: één voor de kostenkomponent afhankelijk van de kans opverwerpingenenéénvoordekosten- komponent afhankelijk van de kans op onontdekte fouten. Voor de toepassing van deze formules moet men de beschik king hebben over drie soorten funkties, t.w. kansdichtheids- funkties voor fouten in de waarnemingen, funkties ter be schrijving van de kostengevolgen van verwerpingen en funk ties ter beschrijving van de kostengevolgen van niet ontdekte fouten in de aan de opdrachtgever verstrekte gegevens. Voor elk van deze funkties is aangegeven, hoe deze verkregen kan worden. De uitwerking van de formules is zeer globaal ge ïllustreerd aan de hand van een tweedimensionaal voorbeeld. Tenslotte is nog aandacht besteed aan de problemen bij de bepaling, wanneer een waarneming „fout" genoemd moet worden. In de skriptie leidt dit o.a. tot de konklusie, dat het in de praktijk onmogelijk is het begrip „fout" scherp af te palen. HET TOPOGRAFISCH ASPEKT VAN EEN INFORMATIESYSTEEM VASTGOED J. B. van Reij Samenvatting Een registratief bestuursinformatiesysteem vastgoed kent twee aspekten: Het topografisch aspekt, dat informatie omvat over de aard en over de ligging van puntobjekten en lijnobjekten welke een vaste binding hebben met een bepaalde plaats en niet wijzigen van aard. Het administratief aspekt, dat informatie omvat over admini stratieve gegevens met betrekking tot oppervlakte-objekten. Naast bovenstaande definitie van een informatiesysteem vast goed is voor een geavanceerd systeem beschreven hoe het kan fungeren en welke elementen ertoe kunnen worden gerekend. Wat betreft het topografisch aspekt van een informatie systeem vastgoed kan gekonstateerd worden dat verschil lende diensten, bedrijven en instituten begonnen zijn met de ontwikkeling van systemen voor digitale kaartering, welke wellicht later kunnen worden gebruikt voor het opbouwen en bijhouden van een databank met topografische gegevens omtrent vastgoed. Om latere integratie en uitwisseling van informatie mogelijk te maken moeten de verschillende koderingen wat opbouw betreft op elkaar zijn afgestemd. Wat betreft precisie en betrouwbaarheid zullen kwaliteits kenmerken moeten worden toegevoegd. Van de bestaande systemen voor digitale kaartering is een inventarisatie ge maakt. Een ontwikkeling welke is ingeklemd tussen de digi tale kaartering en een informatiesysteem vastgoed is de op bouw van een topografisch basisbestand waarover naar wens kan worden beschikt wat betreft inhoud, schaal, kaart- ligging en kaartformaat. Vooral van de zijde van de nuts bedrijven en de gemeenten bestaat veel belangstelling voor een basisbestand. De kaarten die hieruit kunnen worden verkregen worden gebruikt als basiskaarten om de bedrijfs eigen specifieke informatie aan toe te voegen. De uitbouw van een systeen voor digitale kaartering tot een systeem met een basisbestand en uitvoer naar wens, wordt in de skriptie beschreven. Eveneens wordt aandacht besteed aan de koppeling van puntobjekten met geometrische, topometrische en geo grafische gegevens en aan de koppeling van oppervlakte- objekten met administratieve gegevens (het administratief aspekt van het informatiesysteem vastgoed). HET UPDATEN VAN FOTOGRAMMETRISCHE BESTANDEN MET DE GRAFISCHE BEELDBUIS F. Reneman Samenvatting Door de snelle ontwikkelingen op computergebied de laatste jaren is een duidelijke overgang merkbaar van de analoge uitwerking van foto's naar de digitale wijze van uitwerking. Bij de digitale wijze van uitwerking is sprake van transport van grote hoeveelheden informatie tijdens het fotogramme- trische proces om van foto tot kaart te komen. Deze infor matie is opgeslagen in bestanden en de verschillende soorten van bestandsorganisaties zijn aan een beschouwing onder worpen. Tevens wordt het systeem aangegeven dat is ont wikkeld door het Nederlands Studiecentrum voor Infor matica (1971), dat aangeeft welke punten van belang zijn bij de opbouw van een bestand. Aan de hand hiervan wordt een fotogrammetrisch bestand gedefinieerd dat kan worden gebruikt in de meest voor komende gevallen van de fotogrammetrische praktijk en dat voldoet aan de fysieke eigenschappen waaraan een bestand behoort te voldoen. 190 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 26