Het ontwerp in hoofdlijnen is aan de onderafde lingsgemeenschap voorgelegd op een „hearing" in januari 1973. De nadere detaillering heeft nog ge ruime tijd in beslag genomen; op 14 januari 1974 heeft de Onderafdelingsraad het hier voorgelegde programma voor het eerste jaar en de schets voor het programma der volgende jaren goedgekeurd. 2 Redenen van de herziening De herziening vindt haar oorzaak in de wenselijk heid: a. de opleiding beter te richten op de maatschappe lijke taken die door geodeten worden vervuld; b. de technisch-wetenschappelijke ontwikkelingen, die uiteraard steeds zoveel mogelijk in het onder wijs zijn verwerkt, in een vernieuwd kader te plaatsen onder afweging van algemene en spe cialistische aspecten; c. onderwijskundige verbeteringen aan te brengen c.q. externe veranderingen op te vangen. Uiteraard zijn de genoemde drie punten niet onder ling onafhankelijk. Ad a. Naast zijn verantwoordelijkheid voor meet kundige gegevens was de geodeet ook voorheen reeds in sterke mate betrokken bij de verstrekking van niet-meetkundige informatie omtrent onroerend goed en bij de uitvoeringsplannen van bouw-, civiel- en cultuurtechnische projecten. De laatste tijd is een tendens van verandering in verschillende zin merkbaar. In de eerste plaats worden geodeten ook steeds meer bij de voorbereiding van genoemde projecten ingeschakeld. Dit vindt mede zijn oorzaak in het feit dat de geodetische opleiding de enige acade mische opleiding in Nederland is, waarbij zowel exacte en technische vakken als planologische en juridische vakken een groot gewicht hebben. Deze combinatie van exacte en maatschappelijke vakken maakt de geodeet geschikt voor een aantal functies op het gebied van de planologie. De tweede verandering betreft de uitvoerings planning zelf, met name voor wat betreft de ont wikkeling van moderne vormen van land- en stads- inrichting. Beide gaan in de richting van een multi functionele aanpak, d.w.z. ze zijn gericht op de diverse functies van landelijke resp. stedelijke ge bieden. In bepaalde gevallen kan dit leiden tot be vordering van meervoudig grondgebruik, bijvoor beeld voor woon- en werkfuncties enerzijds en voor recreatie- en milieufuncties anderzijds. Bij de uit voering, die veelal leidt tot belangrijke veranderingen in eigendom en gebruik, zijn allerlei tussenvormen en combinaties van ruilverkaveling en onteigening denkbaar. De geodeet is door zijn interdisciplinaire vorming bij uitstek geschikt om bij deze moderne inrichtingsvormen een rol van betekenis te spelen. In de derde plaats moet genoemd worden de ont wikkeling van moderne informatiesystemen met betrekking tot onroerend goed (vastgoedsystemen). Deze systemen staan in het bijzonder ten dienste van rechtszekerheid, ruimtelijke ordening en milieu beheer. De geodetisch ingenieur is vanouds belast met de registratie van onroerend goed en zal in de toekomst ook bij de opzet en het beheer van nieuwe informatiesystemen een centrale rol moeten spelen. Ook hiervoor is een combinatie van exacte vakken en maatschappijvakken onmisbaar. Ten vierde is gebleken dat voor de taakvervulling van geodeten bij de organisatie van landmeet kundige projecten en diensten een inleiding in de bedrijfswetenschappen noodzakelijk is. Het spreekt vanzelf dat bovenstaande veranderingen moeten leiden tot een zekere accentverschuiving in de richting van planologische en administratieve geodesie, planologie en maatschappijwetenschap pen. Deze accentverschuiving komt in het eerstejaars programma nog maar in beperkte mate tot uiting in verband met de grote plaats die hier aan de wis kunde blijft toebedeeld. In de volgende jaren zullen de planologische en maatschappijvakken relatief meer aandacht krijgen, waarbij overigens moet worden opgemerkt dat bij de bovengenoemde ont wikkelingen technisch-wetenschappelijke aspecten van de geodesie rechtstreeks zijn betrokken. De maatschappelijke taken die geodetisch ingenieurs vervullen dienen uiteraard ook hun weerspiegeling te vinden in de mogelijke differentiaties in de eind- studie. Vermeld kan worden dat in 1972 reeds de mogelijkheid werd geschapen, af te studeren met een vakkenpakket dat is gericht op de zeegeodesie (zee- en kustmetingen). In samenwerking met de 168 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 4