afdeling der Weg- en Waterbouwkunde wordt voorts de invoering van hydrometrie als keuzevak voor bereid. Volstaan wordt hier met het noemen van deze voorbeelden, omdat de eindstudie nog niet in zijn geheel bij de herziening is betrokken. Ad b. Deze wens is gericht op de inhoudelijke structuur van de studie. Daartoe behoort in de eerste plaats het opnieuw vaststellen van de vakken of vakonderdelen die tot de algemene basiskennis moeten worden gerekend en die welke in een eind- studie met keuzevrijheid dienen te worden onder gebracht. Daarnaast het leggen van verbanden tussen vakgebieden en het betrekken in de opleiding van meer gegeneraliseerde en overkoepelende ge zichtspunten. Ad c. Er bleek bij studenten behoefte te zijn aan een beter overzicht van het gehele studiegebied aan het begin van de studie, en naar een betere integratie van verwante vakken. De externe veranderingen zijn de gewijzigde vooropleiding (VWO) en de - overigens nog onbekende - gevolgen van het wets ontwerp Herstructurering W.O. 3 Hoofdlijnen van de basisstudie Het nieuwe onderwijsprogramma heeft, evenals het thans geldende programma, als uitgangspunt dat er één studie is voor geodetisch ingenieur. Het geringe aantal studenten maakt een splitsing in een meer mathematisch-technisch gerichte opleiding en een meer planologisch gerichte opleiding niet wenselijk. De studie is verdeeld in een basisstudie van ongeveer deel en een eindstudie van ongeveer deel, waarin een zekere differentiatie mogelijk is. Een eventuele verder gaande specialisatie moet plaats vinden in de praktijk of door verdere studie aan de T.H., bijv. in het kader van een promotie. Binnen de studie zijn twee hoofdlijnen te onder scheiden: de mathematisch-lechnische hoofdlijn en de maat- schappelijk-juridische hoofdlijn met in het over- lappingsgebied een toepassingslijn. Hieronder wor den deze lijnen geschetst; voor de inhoud van het eerste jaar wordt daarbij verwezen naar paragraaf 4. De mathematisch-technische hoofdlijn is te ver delen in: Wiskunde. Het wiskunde-onderwijs zal na het eerste ngt 74 jaar (pakket B) relatief minder tijd in beslag nemen. Een beperkt aantal onderwerpen, die voor de geo desie van bijzondere betekenis zijn en buiten het wiskundepakket B vallen, zullen in het studie programma opgenomen worden. Deze onderwerpen zullen in overleg met de afdeling Wiskunde nog nader vastgesteld worden. Mathematische geodesie. De mathematische geodesie zal na het eerste jaar voortgezet worden met punts- bepaling en verefifeningstheorie. Dit zal uitmonden in een criteriumtheorie voor betrouwbaarheid en precisie van netwerken. Een inleiding in de optima liseringsproblemen is opgenomen. Bovendien zullen in het basispakket de andere geo detische onderwerpen ruime aandacht krijgen: - kaartprojecties en geodetische berekeningen - gravimetrie - astronomische geodesie en satellietgeodesie. Instrumentele geodesie. Hieronder vallen de meer algemene natuurkundige onderwerpen, optica, me chanica en elektronica, die in het eerste jaar aan de orde zijn geweest, en de landmeetkundige instru menten, waarbij de nadruk zal liggen op de elektro nische meetinstrumenten en instrumentele systemen. Bij de instrumentele geodesie worden bovendien de volgende twee vakken gerekend - fotogrammetrie, dat gezien de benodigde voor kennis m.b.t. wiskunde en vereffeningstheorie verdeeld is over het tweede en derde jaar. - kartografie, dat na een inleiding in het eerste jaar meer aandacht zal krijgen in het daarop volgende jaar. De maatschappelijk-juridische hoofdlijn is te ver delen in: Vastgoedsystemen. Na de „inleiding vastgoed systemen" in het eerste jaar zal de volgende jaren meer aandacht besteed worden aan: vastgoedsystemen, registratie onroerend goed en gemeentelijk grondbedrijf. Planologische geodesie. In het tweede en derde jaar zal dit onderwerp een belangrijke plaats in het studie programma innemen. In de planologische geodesie kan men onderscheiden: ruil- en herverkaveling, planologie, bodemkunde en inrichtingstechnieken, waaronder land- en stadsinrichting en inrichting van grote civiele werken. 169

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 5