van de afdeling wiskunde is beschreven. Tengevolge van de onzekerheid omtrent de tijd die nodig is voor het nieuwe wiskundeprogramma, is voorlopig afgezien van het vak „inleiding computergebruik". Bovendien zijn in de vakken „inl. vastgoedsystemen" en „mathematische geodesie" elementen van de computerkunde aanwezig. Een definitieve beslissing kan pas worden genomen in 1975 als ervaring is op gedaan met het nieuwe programma. In plaats van „inleiding waarnemingsrekening" staat nu op het rooster „mathematische geodesie". Hierin is opgenomen een inleiding in benodigde elementen van de mathematische statistiek en de verelfeningstechniek. Voorbeelden worden ont leend aan de theorie van landmeetkundige bereke ningen met complexe getallen, die stoelt op dezelfde grondoverwegingen als de verelfeningstechniek. Ten behoeve van de berekeningen worden begin selen van het programmeren onderwezen. Om in het eerste cursusjaar reeds enige aandacht te kunnen besteden aan de belangrijke ontwikkelingen op het gebied van de vastgoedsystemen en maat schappijwetenschappen, zoals in par. 2 beschreven, is het noodzakelijk het onderwijs in de geometrische optica en mechanica enigszins in te krimpen. Wel wordt in het studieprogramma de nodige aandacht besteed aan de voortplanting van golven en aan elektronische meet- en uitwerkingsmethoden. Dit sluit aan bij de ontwikkeling op instrumenteel ge- bied die van optische naar elektronische instru menten verschuift. Een gedeelte van het natuur- kunde-onderwijs kan het best door een docent (fysicus) van de eigen afdeling gegeven worden, omdat deze op de hoogte is van de landmeetkundige ontwikkelingen. In het eerste jaar is daarom inge voerd het vak „natuurkundige grondslagen voor metingen". Het vak „landmeetkunde" is vervangen door „in leiding geodesie". Bij dit nieuwe vak zal vooral aandacht worden besteed aan de samenhang tussen de exacte en technische vakken enerzijds en de maatschappelijke en juridische vakken anderzijds. Er wordt een panoramisch overzicht gegeven over het gehele gebied van de geodesie. Daarnaast wordt de technische kant van het landmeten behandeld, zij het alleen in hoofdlijnen. In een practicum wor den de bijbehorende instrumenten geïntroduceerd. Nieuw in het studieprogramma is het project onderwijs. Het is hierbij de bedoeling dat de studen ten aan de hand van de doelstelling van een object van landinrichting nagaan welke opnametechnieken toegepast kunnen worden. Door uitproberen van één of meer van deze technieken kunnen de stu denten inzicht krijgen in verschillende aspecten van de meetopzet. Door discussie met mensen uit de praktijk krijgen zij enig inzicht in de maatschappe lijke achtergronden van het object waaraan gewerkt wordt. Het colloquium „maatschappijwetenschappen" komt in de plaats van „geodeet en maatschappij". Het is de bedoeling na een algemene inleiding een aantal discussiemiddagen op te nemen in het kader van het project, waarbij mede de ethische aspecten belicht kunnen worden. Over vorm en inhoud hier van is overleg gaande met de onderafdeling der wijsbegeerte en maatschappijwetenschappen. Het vak „kartografie" zal van karakter veranderen doordat minder aandacht zal worden besteed aan het tekenen en meer aan de kaartredactie. Tevens zullen enige excursies worden opgenomen naar kartografische bedrijven. Het vak „inleiding vastgoedsystemen" is nieuw en beoogt een inleiding te geven in de problematiek van de moderne informatiesystemen m.b.t. het vast goed. Begonnen wordt met een inleiding over de Tabel III. Oud Rooster le jaar, totaal 747 uur (exclusief huiswerk) instructie colleges practica uren p/w uren middagen uren al Analyse! 6-6 150 a30 Anal, meetkunde 3-3 75 s20 Inl. waarnemings rekening 2-1 cl2 Alg. natuurkunde 2-2 qlO Geologie 2-0 s2 Landmeetkunde 2-2 sl7 Kartografie 0-1 s42 Geodeet en maatschappij 2-2 50 aal2 Inl. recht 1-2 37 Totaal 20-19 487 34-3 260 37 50 0-1 20 25 50 2-2 160 13 11-1 80 ngt 74 171

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 7