gegevens van vastgoed te behoeve van de rechts zekerheid, het beheer en de land- en stadsinrichting. Vervolgens korte inleidingen over enkele begrippen uit de informatica, zoals informatiesystemen, rand apparatuur, bestandsorganisatie en het begrip data bank. Daarna wordt ingegaan op de verkrijging en verwerking van landmeetkundige gegevens van vastgoed, digitale kaartering en de kaart als ge heugen, verwerking van administratieve gegevens en de koppeling van administratieve en landmeet kundige gegevens. Tenslotte wordt een kort over zicht gegeven van de bestaande situatie in Neder land. Bij het vak „recht" zullen, na een algemene inleiding tot het publiek- en privaatrecht, met name belang rijke aspecten uit het algemene vermogensrecht en het bewijs- en procesrecht worden behandeld. Dit laatste betekent een verzwaring van het juridisch onderwijs aan eerstejaars. Op deze wijze kan een grondslag worden gelegd voor een behandeling van het grondgebruikrecht in de volgende jaren. Het vak „geologie" is voorlopig niet opgenomen in het eerste jaar. Er zal nader worden bekeken of en waar dit vak in de latere studie moet terugkeren i.v.m. het vak „bodemkunde" en aanrakings- gebieden met de geofysica in de leerstof vanaf het derde cursusjaar. Na het eerste jaar zal een zomerkamp van 3 weken worden gehouden waarin, evenals bij het project, vooral aandacht zal worden besteed aan organisatie, planning en doelstelling van een meting. Bovendien wordt ervaring opgedaan met praktische metingen. 5 Vooropleiding en aantallen studenten Gezien de sterke maatschappelijke oriëntatie van de studie heeft de onderafdeling gemeend dat als voor opleiding voldoende is het V.W.O. met wiskunde I als keuzevak. Over de noodzakelijkheid van natuur kunde is nog overleg gaande. Uit de enquête ge houden op de voorlichtingsdagen in 1973 is ge bleken dat de meeste studenten toch wiskunde II als keuzevak hadden. Het is echter lang niet zeker dat deze voorkeur voor wiskunde II in de volgende jaren zal blijven bestaan. Verwacht wordt dat er gemiddeld 25 studenten per jaar aankomen met een maximum van 35. Voor HTS-studenten is geen aparte regeling getroffen gezien het geringe aantal. In individuele gevallen kan een regeling getroffen worden. 6 Examen- en overgangsregeling De onderafdeling zal in overleg met de Onderwijs kundige Dienst en andere organen van de T.H. nagaan welke toetsingsmethoden het meest geschikt zijn en welke handelwijze zal moeten worden gevolgd bij duidelijk onvoldoende resultaten. Gezien het aantal studenten bij de onderafdeling geodesie mag verwacht worden dat de overgangs regeling weinig moeilijkheden zal opleveren. Deze regeling zal in de komende tijd worden vastgesteld. Gedacht is aan een tijdslimiet waarbinnen de stu denten nog de gelegenheid krijgen om volgens de oude regeling hun examens af te leggen. In afwach ting van de ontwikkelingen met betrekking tot een algemene herstructurering blijft de bestaande fasering van de studie door Px, Pl5 K2, K2 en I- examen gehandhaafd. 172 Bijlage: RAPPORT VAN DE SUBGROEP DIENSTVERLENING (maart 1972) 1 Inleiding De subgroep is samengesteld als volgt: ir. J. E. Alberda (rapporteur), W. Flach, prof. mr. P. de Haan, prof. dr. ir. A. Maris, prof. ir. A. J. van der Weele en prof. ir. G. F. Witt. De subgroep heeft tweemaal vergaderd, resp. op 13 december 1971 en 15 februari 1972. In de vergadering van de Onderwijskommissie van 25 januari 1972 werd een interim rapport uitgebracht, met als bijlagen een voorstel voor taak- interpretatie en de eerste versie van een „Schema dienst verlening". Aan het voorstel voor taakinterpretatie wordt het volgende ontleend: - Globale afbakening van de verzameling maatschappelijke functies die „des geodeten" zijn en waarmee in de opleiding rekening moet worden gehouden. - Aanduiding, welke functies als „specialistisch" beschouwd moet worden. - Naast deze kwalitatieve beschrijving, zo mogelijk een kwantitatieve schatting van de behoefte aan geodeten voor deze functies in Nederland. - Consequenties voor het studieprogramma; hoofdlijnen van de verdeling van de vakken, resp. de inhoud der vakken, over basisstudie en gedifferentieerde eindstudie. 2 Gevolgde opzet In overeenstemming met boven aangehaalde taakinterpretatie heeft de subgroep het totale gebied waarop de geodeet (als geodeet) de maatschappij diensten verleent, in eerste instantie ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 8