globaal verdeeld in een aantal sectoren die met de volgende trefwoorden kunnen worden aangeduid AI Vervaardiging basiskaarten All Registratie van onroerende goederen BI Landinrichting Bil Stadsinrichting Bill Macro-infrastructuur BIV Technische projecten BV Kust- en zeemetingen C Onderwijs In de nummering komt een zekere onderverdeling tot uiting. De sectoren AI en All vormen een kerngebied waarvoor kennis en vaardigheid worden vereist die als specifiek geo detisch worden aangemerkt, en waarmee de „herkenbaar heid" van de geodeet is verbonden. De sector AI moet daarbij zeer ruim opgevat worden: het trefwoord staat voor het leveren van geometrische gegevens en kaarten voor algemene doeleinden. Vervolgens is nagegaan welke disciplines voor elke sector nodig geacht moeten worden; aldus verkrijgt men een „Schema dienstverlening" waarvan de eerste versie bij het interimrapport van januari 1972 was gevoegd. Met behulp van dit schema is bekeken welke disciplines van vol doende algemeen belang zijn om in de basisstudie vertegen woordigd te zijn, en welke in de basisstudie gebrachte disci plines voor een bepaalde sector verdieping of verbreding behoeven. Het schema wordt gegeven in de volgende para graaf; de in de eerste versie opgenomen sector „Ontwikke lingsproblematiek" is vervallen omdat die als werkgebied voor de geodeet vooralsnog problematisch is en omdat er geen consequenties voor de basisstudie uit bleken voort te komen. Daarvoor in de plaats is een toevoeging aan de sector „Landinrichting" gegeven. In het schema zijn disciplines die naar het oordeel van de subgroep in de basisstudie thuis horen gecursiveerd; met vette letter zijn disciplines aange duid die in de basisstudie thuishoren en bovendien voor eind- studie in de betrokken sector nog aangevuld moeten worden. De subgroep heeft afgezien van het in detail „vertalen" van de aangeduide disciplines in studievakken, omdat dit tot de taak van de programmastudiegroep behoort. Voor een nadere toelichting op het schema zie par. 4. 3 Schema dienstverlening Sector/Trefwoord Disciplines AI Vervaardiging landmeetkunde incl. fotogrammetrie, basiskaarten hogere geodesie, kartografie, informatica All Registratie van zie AI onroerende geodetisch/administratieve aspecten, goederen juridische aspecten BI Landinrichting zie AI en All geodetisch-administratieve aspecten, planologische aspecten, juridische aspecten, economische aspecten, bestuurlijke aspecten, sociologische aspecten, technische aspecten, algemene bodemkundige en cultuurtechnische aspecten, internationale aspecten Bil Stadsinrichting BI II Macro-in)'ra- structuur BIV Technische projecten BV Kust- en zee metingen C Onderwijs zie AI en All geodetisch-administratieve aspecten, planologische aspecten, juridische aspecten, bestuurlijke aspecten, economische aspecten, sociologische aspecten, technische aspecten zie Al en All verkeerseconomische aspecten, planol ogische aspecten, technische aspecten zie AI technische aspecten, instrumentatie zie AI en All technische aspecten, navigatie, getijdenleer, meteorologie, juridische aspecten zie AI en All pedagogiek 4 Opmerkingen bij het schema 4.1 A Igemeen De subgroep heeft zich beziggehouden met een benadering „van buiten naar binnen", waardoor in het schema noch de onderbouw van de verschillende disciplines noch de algemeen technische, paratechnische en vormende vakken volledig tot uiting komen. Dit spreekt bijv. sterk bij de sector AI, waar wiskunde, natuurkunde, waarnemingsrekening enz. niet ge noemd maar eenvoudig vóórondersteld worden. Hetzelfde geldt voor de inleiding in de sociologie. Hieronder wordt slechts voor enkele disciplines nader op de onderbouw in de basisstudie ingegaan. Met het veelvuldig gebruikte woord „aspecten" zijn aspecten van de sector bedoeld waaronder de discipline opgenomen is, zo vatte men bijv. onder BI plano logische aspecten op als planologische aspecten van de land inrichting. Bij de diverse B-sectoren kan men aan afstudeerrichtingen denken; het is duidelijk dat in de sector AI een aantal tech nisch getinte afstudeerrichtingen gevormd kunnen worden. 4.2 Bodemkunde De subgroep meent dat de aspecten die van algemeen belang voor de geodeet geacht worden, in de basisstudie gegeven moeten worden in combinatie met een inleiding in de geo- morfologie. Algemene geologie zou dan als vak van de basis studie kunnen vervallen. Voor de sector Landinrichting is een uitbreiding gewenst. 4.3 Economie van het grondgebruik Dit vak van de basisstudie moet steunen op een algemene inleiding in de economie. 4.5 Planologie Naast de planologische geodesie is in de basisstudie een in leiding in de planologie gewenst, waarbij gedacht wordt aan een vak als e2 Planologie van prof. Wiggerts. 4.6 Internationale aspecten landinrichting De problematiek van ontwikkelingslanden zou door belang stellenden die in de richting landinrichting afstuderen in hun werk betrokken kunnen worden, eventueel in samenwerking met Wageningen. ngt 74 173

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 9