kele hoofdtrajecten over het gasveld. De resultaten hiervan zijn inmiddels bekend en in fig. 11 is dit voor een der trajecten in beeld gebracht. De daling gaat langzaam door, maar het lijkt er niet op dat de prog nose voor 1975 (gestippelde lijn), die in 1971 werd opgesteld, bewaarheid zal worden. We dienen hier aan toe te voegen, dat deze eerste voorspelling inmiddels verouderd is. Sinds 1971 is er namelijk in Tjuchem, midden in het gasveld gelegen, een verkenningsboring uitgevoerd tot ongeveer 6000 meter diepte. De petrofysici leerden van deze boring o.a. dat de lagen beneden 5000 meter een zodanige dichtheid bezitten dat men a.h.w. van een rigide vloer kan spreken. Zonder verder in details te treden, zij slechts vermeld, dat het invoeren van dit gegeven in het model er in belangrijke mate aan meewerkte om de prognose in gunstige zin te ver anderen. Met de onderbroken streeplijn wordt de theoretische zakking per 1 januari 1974 voorgesteld, gebaseerd op het gecorrigeerde model. De werkelijke bodem daling is duidelijk achtergebleven vergeleken met deze nieuwste prognose. Dit is een gunstige ontwikkeling. Naarmate er meer meetgegevens ter beschikking komen zal men er wellicht in slagen een nauwkeuriger prognosetech niek te ontwikkelen. Het probleem is bijzonder inge- wikkeld in verband met de grote diepte van de gas- voerende lagen, de onzekerheid in de compactie- coëlficient ervan, en de vele soorten van afzettings gesteenten, die in variërende dikten en met lokale breukvlakken het lagenpakket vormen boven het reservoirgesteente. Studiedag Landinrichting KNHM Fig. 11. Gemeten en voorspelde bodemdalingen langs één waterpastraject. Literatuur 1. Verhandelingen van het Kon. Ned. Geol. Mijnbouw- kundig Genootschap, deel 28, 1973. 2. A. Waalewijn, Investigations into crustal movements in the Netherlands. Hydrographic newsletter, Volume I, number 5, September 1966. 3. A. Waalewijn, Verticale beweging van de kust afhankelijk van het getij, gemeten met behulp van hydrostatische waterpassing. N.G.T. 1971, blz. 28 e.v. Op 3 december a.s. zal - van 10.00 tot ca. 15.30 uur - in het Jaarbeurs Congres- en Vergadercentrum te Utrecht de studiedag „50 jaren Ruilverkaveling en Landinrichting" worden gehouden. Tevens zal dan de uitslag worden be kendgemaakt van de, ter gelegenheid van het feit dat de Ruilverkavelingswet dit jaar een halve eeuw van kracht is door de hoofdafdeling Landinrichting van de KNHM ge organiseerde, prijsvraag „Nieuwe ideeën over Landinrich ting". Onderstaand een beknopte samenvatting van het programma van de studiedag, dat de deelnemers te zijner tijd zal worden toegezonden. Na opening door de voorzitter van deze dag, Prof. Dr. Ir. F. Hellinga, voorzitter van de Rijksplanologische Commissie, wordt de ontwikkeling van de ruilverkaveling in het verleden en in de toekomst behandeld door respectievelijk Ir. J. A. Eshuis, oud-directeur van de Heidemaatschappij, en Prof. Mr. P. de Haan. Vervolgens schenkt Ir. S. Herweijer, directeur- generaal voor de Landinrichting, aandacht aan de proble matiek rond de nieuwe Landinrichtingswet. Het juryrapport van de prijsvraag wordt gepresenteerd door jury-voorzitter Prof. Dr. Ir. R. H. A. van Duin, terwijl de bekendmaking van de prijswinnaars zal worden verricht door notaris J. van der Staay. Aansluitend tentoonstelling van de bekroonde ideeën. Opgave voor de studiedag is mogelijk met een in het septem bernummer van het Tijdschrift van de KNHM opgenomen strook, of door de kosten over te maken op giro 2604301 t.n.v. Kon. Ned. Heide Maatschappij te Arnhem, met de omschrijving „studiedag". De kosten van deelname bedragen: met lunch ƒ17, zonder lunch 5,Men kan zich tevens opgeven voor toe zending van een NS-reductiebon (10 tot 30% korting). In het laatste geval moet de aanmelding uiterlijk 21 oktober a.s. binnen zijn. 01 FFERENCES IN ELEVATION OF BENCHMARKS SINCE 1964/65 a '0 12 I* 14 18 20 22 24 26 2 0 30 32 3436 38 40 42 1964/65 corrected /8 ise 15000ml 200 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 10