Concept-ontwerp Herinrichtingswet Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën J. H. W. Makkinga 1 Inleiding Na het bij de Staten-Generaal in behandeling zijnde ontwerp „Reconstructiewet Midden-Delfland" [1] is het op 1 augustus 1974 in de openbaarheid ge brachte concept „Ontwerp-Herinrichtingswet Oost- Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën" andermaal een lex-specialisvoor een bepaalde regio in Nederland. Het is belangrijk de ontwikke lingen op het gebied van de wetgeving betreffende vormen van inrichting van stad en land te blijven volgen. Steeds duidelijker worden de inrichtings aspecten geplaatst in relatie tot de aspecten van ruimtelijke, economische en maatschappelijke aard. Een goed voorbeeld hiervan is ook „Naar een Wet op de Stadsvernieuwing" [2]. In het concept-ont werp Herinrichtingswet Oost-Groningen en Gro nings-Drentse Veenkoloniën tekenen zich, voor uitlopend op de totstandkoming van een algemene landinrichtingswet, reeds verschillende werkwijzen en procedures af, die mede aan de gedachtenvor- ming omtrent de landinrichting zullen bijdragen [3], In het concept-ontwerp komen o.a. tot uitdrukking: verhoudingen tot de ruimtelijke ordening; een her inrichtingsprogramma dat middelen aangeeft; her inrichtingsplannen, waarin opgenomen te herver- kavelen blokken, die vastgesteld worden door Pro vinciale Staten; een onteigeningsbevoegdheid ter veiligstelling van de grondverwerving op de juiste plaatsen voor niet-agrarische doeleinden en de op heffing van de Groninger Stadsrechten. Teneinde de stagnatie in de regionale ontwikkeling te door breken heeft de herinrichting ten doel de verbetering van woon-, leef- en werkklimaat en de economische en maatschappelijke ontwikkeling van Oost-Gro ningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën. In het kader van deze algemene doelstelling beoogt de herinrichting de gecoördineerde en geïntegreerde uitvoering van een aantal maatregelen, die voor een belangrijk deel ruimtelijke aspecten hebben. De ruimtelijke aspecten dienen afgewogen te worden in streekplannen volgens de normale procedure, zoals die gegeven is in de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Het concept-ontwerp biedt een instrument, waar mee plannen kunnen worden uitgevoerd in het her- inrichtingsgebied met zijn specifieke problemen, af gestemd op de behoeften en ideeën, die in de streekplannen tot uiting zullen komen. De eigenlijke vormgeving van de plannen ontbreekt in het ont werp omdat er momenteel voor een zeer groot deel van het herinrichtingsgebied nog geen streek plannen aanwezig zijn. Belangwekkend is, dat voordat het ontwerp bij de Staten-Generaal in be handeling komt, de bevolking van de streek waar het om gaat in de gelegenheid gesteld wordt zich uit te spreken door middel van een aantal voorlichtings- en inspraakavonden en reacties. De inspraak en coördinatie daarvan wordt verzorgd door Gedepu teerde Staten van Groningen en Drenthe. Achtereenvolgens zullen in dit artikel belicht wor den de voorgeschiedenis en aanleiding tot het op stellen van de lex-specialis, de Groninger Stads rechten, de hoofdlijnen van het concept ontwerp- wet en de stand van zaken op dit moment. Een samenvatting, in geschematiseerde vorm een nadere detaillering van de belangrijkste procedure-onder- HERINRICHTINGSGEBIED OOST-GRONINGEN EN DE GRONINGS-DRENTSE VEENKOLONIËN ngt 74 201

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 11