wikkeling van de infrastructuur, reconstructie van een aantal woonkernen, verdergaande concentratie van de bevolking in een aantal grotere woonkernen en verbetering van het fysieke milieu, o.a. door het aanbrengen van landschappelijke en recreatieve voorzieningen. Het interimrapport van de Reconstructiecommissie Veenkoloniën krijgt een belangrijke plaats in de Nota. Verklaard wordt dat de door de Reconstruc tiecommissie ontvouwde plannen, gezien hun om vang en strekking, van zodanig betekenis zijn, dat zij verre uitgaan boven een groots opgezet ruilverkave lingsplan. De regering is derhalve in beginsel bereid het interimrapport inzake de reconstructie van de Veenkoloniën tot uitgangspunt van beleid te nemen. Tevens wordt daaraan verbonden de herstructure ring van Oost-Groningen, zodat het herinrichtings- gebied een oppervlakte van ongeveer 130.000 ha omvat. Om tot een gecoördineerde en geïntegreerde uit voering te komen acht de Regering het gewenst op korte termijn naar analogie van de „Reconstructie wet Midden-Delfland" een lex-specialis voor dit gebied voor te bereiden. Verder wordt het van groot belang geacht de hoofdkenmerken van het gebied - want naast het interimrapport en de structuur schets Oost-Groningen zijn nog andere deelplannen en studies aanwezig op het gebied van landschap, recreatie, ontwatering en veenkoloniaal afval waterprobleem - in hun onderlinge samenhang vast te leggen in streek- en bestemmingsplannen. De in voorbereiding en in uitvoering zijnde ruilverkave lingen in Oost-Groningen kunnen volgens schema afgewerkt worden. Voorts wordt in de Nota gesteld dat het dringend gewenst is dat voor de bestaande problematiek voortvloeiende uit de historische rech ten en plichten van de Gemeente Groningen - de z.g. Groninger Stadsrechten - een oplossing wordt gevonden. Daartoe is verwezenlijking van de voor stellen van de Commissie Groninger Stadsrechten noodzakelijk. Bij de voorbereiding van de lex-spe cialis moet aan de Groninger Stadsrechten aandacht worden besteed. Een globale kostenraming, voor komende in de Nota Noorden des Lands betref fende de herinrichting, bedraagt ruim 900,— mil joen. Commissie Herinrichtingswet Ter voorbereiding van de bijzondere wet wordt begin 1973 de Commissie Herinrichtingswet Oost- Groningen en Gronings-Drentse Veenkoloniën ge ïnstalleerd door de Minister van Landbouw en Vis serij. Voorzitter van deze Commissie is de directeur van de Cultuurtechnische Dienst. Naast een aantal vertegenwoordigers van de meest betrokken depar tementen wordt de regio in deze commissie ver tegenwoordigd door 2 Gedeputeerden uit Gronin gen en 2 Gedeputeerden uit Drenthe. Deze Gedepu teerden zijn eveneens lid van de Reconstructie commissie. Kador is vertegenwoordigd in de Com missie Herinrichtingswet door het Hoofd van de Ruilverkavelingsdienst. Het secretariaat wordt ge voerd door het Ministerie van Landbouw en Visserij. Het concept wetsontwerp is het resultaat van de werkzaamheden van deze Commissie [6], Hierbij is samengewerkt met de Reconstructiecommissie. Het concept-ontwerp is door de Minister van Landbouw en Visserij na een desbetreffend verzoek van de Com missie Herinrichtingswet toegezonden aan de Gede puteerde Staten van Groningen en Drenthe voor het geven van commentaar. De beide Gedeputeerde Staten bereiden gezamenlijk ten behoeve van dit commentaar een inspraakprocedure voor. Op 1 au gustus 1974 is het concept-ontwerp door middel van een persconferentie in de streek gepresenteerd. 3 De Groninger stadsrechten ln de 17e eeuw zijn in uitgestrekte hoogveengebie den ter weerszijden van de Gronings-Drentse grens verveningen begonnen met als doel het winnen van turf. De stad Groningen vervulde hierbij een leiden de rol. De stad kocht uitgestrekte veengronden op. Door aanleg van kanalen werd de verscheping van turf en de afvoer van het overtollige water geregeld. Nadat het veen van de stadsveengebieden was af gegraven hield de stad in eigendom over de z.g. dallen, die tot cultuurgrond werden gemaakt en in huur werden uitgegeven. Het recht van huur is in de loop der tijden geëvolueerd tot een onopzegbaar recht met zakelijk karakter, stadsmeierrecht ge naamd. Door deze gang van zaken heeft de gemeen te Groningen buiten haar publiekrechtelijk territoir 71 km kanalen, 44 km daarnaast gelegen openbare ngt 74 203

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 13