wegen met de bij de kanalen en wegen behorende kunstwerken in eigendom, beheer en onderhoud en ca. 9500 ha, bestaande uit ongeveer 15000 percelen z.g. stadsgronden in blote eigendom. Hiertegen be staan thans grote bezwaren. De gemeente Gronin gen mist b.v. de bevoegdheid verordeningen vast te stellen voor de kanalen en wegen. De onderhouds verplichtingen zijn een zware last voor de gemeente Groningen geworden. De huurder van de stads gronden - de stadsmeier - betaalt een drietal al of niet periodieke vergoedingen aan de blote eigenaar - de Gemeente Groningen - te weten een jaarlijkse huur of pacht, het overtekeningsrecht en het over gangsrecht. De belangrijkste hiervan is het over gangsrecht, dat o.a. betaald moet worden indien het stadsmeierrecht wordt vervreemd. Het overgangs recht bedraagt 3^ of 5% van de verkoopwaarde van het stadsmeierrecht, zowel ten aanzien van de grond als de daarop aanwezige opstallen. De in de opstal len aanwezige aard- en nagelvaste installaties bepa len mede het bedrag van het overgangsrecht. Boven staande is een belemmering voor de industriële ont wikkeling en een hindernis voor de te verwachten groei van de woonkernen. Daarnaast vormen de stadsmeierrechten een belemmering voor een her verkaveling, welke ten doel heeft een rationele agrarische bedrijfsvoering te bevorderen. De Commissie Groninger Stadsrechten heeft in 1971 een rapport in de vorm van een wetsontwerp uitget bracht aan de Minister van Verkeer en Waterstaa- [7]. In dit rapport werd voorgesteld een liquidatie van de Groninger Stadsrechten. Een regeling was ontworpen om de eigendom van de stadsgronden over te dragen aan de stadsmeiers en de eigendom en onderhoudsverplichtingen verbonden aan de wegen, kanalen en kunstwerken over te dragen aan de ge meenten binnen welker gebied de wegen, kanalen en kunstwerken zijn gelegen. Overdracht van het stadsmeierrecht brengt voor de gemeente Groningen een financieel voordeel mee, omdat zij voor het ver lies van de blote eigendom een schadeloosstelling ontvangt. Overdracht van de wegen en kanalen brengt een financiële last mee voor de gemeente Groningen, omdat de gemeenten, die met eigendom en onderhoud worden belast, daarvoor een ver goeding zullen moeten ontvangen. Om een aantal redenen van procedurele en praktische aard - die zeer plausibel zijn - heeft de Commissie Herinrich- tingswet besloten de voorstellen van de Commissie Groninger Stadsrechten - zij het in gewijzigde vorm- in het wetsontwerp Herinrichting te integreren. 4 Hoofdlijnen van het concept-ontwerp herinrich- tingswet Evenmin als de begrippen ruilverkaveling, herver kaveling en reconstructie respectievelijk in de Ruil- verkavelingswet 1954, Herverkavelingswet Walche ren en het ontwerp Reconstructie Midden-Delfland zijn gedefinieerd, zijn in dit ontwerp van de belang rijke begrippen herinrichting en herverkaveling geen definities gegeven. Het schijnt niet mogelijk te zijn in een wet dit soort begrippen exact te omschrijven. De inhoud van de begrippen herinrichting en her verkaveling volgen als het ware uit de gehele wet en hebben dan ook uitsluitend hun betekenis binnen deze wet. Doelstelling Als algemene doelstelling voor de herinrichting is geformuleerd de bevordering van een goed woon-, leef- en werkklimaat en de economische en maat schappelijke ontwikkeling van Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën. De herinrichting heeft tot doel een gecoördineerde en geïntegreerde uitvoering van de volgende maat regelen: a. verbetering van de infrastructuur en de land bouwkundige structuur; b. herverkaveling van de in het gebied gelegen on roerende goederen; c. opheffing van de stadsmeierrechten; d. overdracht van buiten haar grenzen gelegen wegen en kanalen van de gemeente Groningen; e. voorzieningen ten behoeve van het landschap en de openluchtrecreatie; f. veiligstelling en ontwikkeling van natuurgebie den en cultuurhistorische elementen. Voorzover noodzakelijk in het kader van een geco ördineerde en geïntegreerde uitvoering kunnen ver der maatregelen getroffen worden ter zake van a. de stimulering van de maatschappelijke ont wikkeling; 204 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 14