b. de stads-en dorpsreconstructie; c. afbraak of vernieuwing van krotten en slechte woningen; d. voorzieningen in het openbaar belang voor de afvoer en behandeling van afvalwater. Voor de laatstgenoemde categorie maatregelen a t/m d behoeven geen bijzondere wettelijke regelin gen te worden getroffen. Ze kunnen worden uitge voerd met gebruikmaking van bestaande wettelijke bevoegdheden, of met toepassing van bestaande financiële regelingen. Herverkaveling De verkavelingstoestand, de ontsluiting, de water beheersing en de bodemopbouw zullen worden ver beterd. In beginsel wordt herverkaveling van toe passing verklaard voor het gehele herinrichtings- gebied. Bij wet worden uitgezonderd de gebieden in Oost-Groningen waar ruilverkavelingen in uit voering zijn. Hiermee wordt voorkomen dat twee procedures betreffende het ruilen van grond met el kaar worden vermengd. Eveneens kunnen gebieden uitgezonderd worden waar geen herverkaveling noodzakelijk wordt geacht. Grondverwerving Het herinrichtingsgebied is inmiddels door de Stich ting Beheer Landbouwgronden tot aankoopgebied verklaard. Afkoop toedelingsrechten is mogelijk. Een belangrijk punt vormt de grondverwerving voor niet-agrarische doeleinden. Overwogen is deze te realiseren via een algemene aftrek. Afgezien van het bedrijfsverkleinende effect van deze wijze van grond verwerving, verzet zich hiertegen het gegeven dat de elementen waarvoor grondverwerving nodig is, niet gelijkmatig verspreid over het herinrichtingsgebied voorkomen. Het gevolg hiervan is dat de rechten op toedeling plaatselijk niet geheel kunnen worden verwezenlijkt terwijl realisatie van een algemene aftrek elders bemoeilijkt wordt door vaste topo grafische grenzen zoals wegen en wijken (het speci fieke veenkoliale verkavelingspatroon). Gelet op het bovenstaande is in de wet een bijzondere onteige ningsbevoegdheid opgenomen. In de te herverkave- len blokken kan tevens een beperkte algemene af trek toegepast worden voor de verwerving van grond voor wegen en waterlopen voor de agrarische in richting en de daarmee samenhangende voorzienin gen. Volgens de wet kan deze aftrek maximaal 3% bedragen; in de praktijk zal deze aftrek veelal ge ringer zijn. Deze aftrek wordt in geld met de eige naren verrekend. Betreffende de onteigeningsbevoegdheid bleek het niet mogelijk zonder meer een titel uit de Onteige ningswet van kracht te verklaren. Ook tegen het volgen van nutswetprocedures bleken grote prak tische bezwaren te bestaan. De oplossing is gevon den door in de Herinrichtingswet op te nemen, dat zonder voorafgaande verklaring bij wet dat het al gemeen nut onteigening vordert, onteigening kan plaatsvinden van onroerende goederen, waarover de beschikking verkregen moet worden ter ver wezenlijking van een herinrichtingsplan. Uitgangs punt is hierbij dat het algemeen belang van de ver wezenlijking van herinrichtingsplannen in Oost- Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën wordt voorondersteld. Aanwijzing van de te ont eigenen percelen bij Koninklijk Besluit vindt eerst plaats nadat de streekplannen en daarop geënte herinrichtingsplannen zijn vastgesteld. De gang van de onteigening wordt daarna beheerst door het van toepassing verklaren van een aantal bepalingen uit de Onteigeningswet. De procedure komt overeen met de procedure van onteigening ten behoeve van waterstaatswerken. fn de Herinrichtingswet is opgenomen dat onteige ning ten behoeve van landschappelijke en recrea tieve elementen, alsmede ten behoeve van de veilig stelling en ontwikkeling van natuurgebieden niet meer dan 3750 ha mag betreffen. De onteigening geschiedt ten name van de Staat. Herinrichtingsprogramma De procedure van de herinrichting is als volgt ge- gedacht. De door de Provincies op te stellen streek plannen zullen in hoofdlijnen de te nemen maat regelen en voorzieningen aangeven. De planolo gische keuzen worden in de streekplannen verricht. Vervolgens dienen de maatregelen en voorzieningen concreet in uit te voeren plannen worden uitge werkt. In het wetsontwerp is bepaald dat de te be noemen herinrichtingscommissie voor het gehele ngt 74 205

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 15