herinrichtingsgebied een herinrichtingsprogramma opstelt in samenhang met de opstelling van de streek plannen. Het herinrichtingsprogramma dient de uitgangspunten voor de herinrichting aan te geven, zoals deze in de doelstellingen zijn aangeduid. Voorts dient het herinrichtingsprogramma de mid delen aan te geven om de herinrichting tot stand te brengen en de uitgangspunten te bevatten voor een verdeling van de kosten. Het herinrichtingsprogram ma wordt ter inzage gelegd, het indienen van be zwaren is mogelijk. Uiteindelijk stelt de Minister van Landbouw en Visserij in overeenstemming met de daarbij betrokken ambtgenoten het herinrich tingsprogramma vast. Het herinrichtingsprogram ma kan worden gewijzigd volgens een zelfde pro cedure, als het eerst is komen vast te staan. Daarna kan de herinrichtingscommissie op basis van de streekplannen en het vastgestelde herinrichtings programma overgaan tot de opstelling van uit te voeren herinrichtingsplannen. Inspraak Zowel bij de opstelling van het herinrichtingspro gramma, als bij het opstellen van de herinrichtings plannen zal gelegenheid tot inspraak geboden wor den. Het principe van inspraak is in het wetsont werp vastgelegd. Opgenomen is dat de Minister van Landbouw en Visserij, gehoord de Centrale Cul tuurtechnische Commissie en Gedeputeerde Staten van Groningen en Drenthe voorschriften kan geven omtrent de inspraak bij de voorbereiding en uit voering van de herinrichting. Organen De Centrale Cultuurtechnische Commissie wordt in het wetsontwerp belast met de algemene leiding van zaken de herinrichting betreffende. Zo toetst zij dan ook het herinrichtingsprogramma en de herinrichtingsplannen aan het landelijk beleid en stelt deze in ontwerp vast. Met de leiding en de uitvoering van de herinrich ting zelf wordt belast een in te stellen herinrichtings commissie. Deze commissie wordt benoemd bij Koninklijk Besluit op voordracht van de Minister van Landbouw en Visserij in overeenstemming met de overige betrokken bewindslieden. De gedachten gaan er naar uit in de herinrichtingscommissie ver tegenwoordigers van een aantal belanghebbende organisaties, een aantal bestuurders van provinciaal niveau en van lagere publiekrechtelijke lichamen te benoemen. Aan de commissie zullen adviserende leden worden toegevoegd, waarvoor onder meer hoofden van provinciale diensten en vertegenwoor digers van rijksdiensten in beide provincies in aan merking komen. Het ligt in het voornemen een amb tenaar van het Ministerie van Landbouw en Visserij te benoemen tot secretaris van de commissie. Een ingenieur van het Kadaster en één of meer plaats vervangers zullen de herinrichtingscommissie bij staan. De commissie zal verder worden bijgestaan door een of meer projectbureaus. De in in de project bureaus samenwerkende diensten en instellingen zullen door de herinrichtingscommissie in overleg met de provinciale besturen worden aangewezen. Ten behoeve van het opstellen van het herinrich tingsprogramma kan de herinrichtingscommissie al dan niet uit haar midden sub-commissies benoemen, die haar adviseren omtrent bepaalde facetten, zoals de landbouw, de infrastructuur en de sociaal-cultu rele zaken. Voorts worden op voorstel van de her inrichtingscommissie door Gedeputeerde Staten deelgebiedscommissies benoemd. De herinrichtings commissie kan zaken betreffende de herinrichting binnen een deelgebied aan de deelgebiedscommissie overdragen, zoals de dagelijkse leiding in de te her- verkavelen blokken. De rechtbanken te Groningen en Assen spelen in de herinrichting een zelfde rol als bij ruilverkavelingen het geval is. Gebiedsvastslelling en verdeling in deelgebieden Het geografisch bereik van de wet is globaal aange geven op een bij de wet gevoegde kaart en bestaat uit de regio's Oldambt, Westerwolde en de Veen koloniën in Groningen en Drenthe. Bij Koninklijk Besluit zal de nadere detaillering van de begrenzing vastgesteld worden. [8] Het opstellen en uitvoeren van één uitvoeringsplan voor een gebied van 130.000 ha is in de praktijk on doenlijk. Daarom zal het herinrichtingsgebied in deelgebieden worden opgesplitst. Teneinde het con tact met de belanghebbenden en de bevolking te kunnen handhaven, de samenhang der voorzienin- 206 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 16