de rechtbank van Groningen wordt daartoe een taxatiecommissie van deskundigen benoemd. De uitkomsten van deze schatting worden vermeld in de lijst der geldelijke regelingen van het aangewezen blok. Voor de vaststelling van de lijst der geldelijke regelingen geldt een zelfde procedure als inde Ruil- verkavelingswet 1954, in hoogste instantie beslist de rechtbank. Door de opheffing van de stadsmeierrechten verliest de Gemeente Groningen een jaarlijkse stroom van inkomsten. Volgens het ontwerp wordt de Gemeen te Groningen schadeloos gesteld doordat zij van het Rijk de gekapitaliseerde waarde ontvangt van de inkomsten uit de stadsmeierrechten. Voor de bere kening van de gekapitaliseerde waarde stelt de Mi nister van Binnenlandse Zaken in overleg met de Minister van Financiën een rentevoet vast. De Ge meente Groningen dient hierbij te worden gehoord. Het inventarisatieplan De herinrichtingscommissie stelt voor elk deelgebied in zijn geheel of bij gedeelten een inventarisatieplan vast. Zij vervaardigt daartoe één of meer kaarten waarop zo nauwkeurig mogelijk worden aangegeven a. de wijzigingen in het stelsel van wegen, water lopen, dijken en kaden met de daartoe behoren de kunstwerken zoals deze zijn opgenomen in het vastgestelde herinrichtingsplan; b. de landschappelijke en recreatieve elementen als mede de natuurgebieden en cultuurhistorische elementen zoals deze zijn opgenomen in het vastgestelde herinrichtingsplan c. de in elk blok te handhaven wegen, waterlopen, dijken, kaden en kunstwerken; d. indien aanwezig, de wegen en kanalen van de gemeente Groningen buiten haar grenzen gele gen voor zover niet begrepen onder a of c. Opneming in het inventarisatieplan is voor het al of niet openbaar zijn van wegen binnen een blok be slissend. Wegen gelegen in die gedeelten van een deelgebied, welke niet deel uitmaken van een blok worden openbaar door het enkele feit van opne ming in het inventarisatieplan. Wegen gelegen bui ten een blok, waaraan in het kader van de herin richting niets is gewijzigd en ook niet voorkomend op het inventarisatieplan, blijven met betrekking tot de al of niet openbaarheid ongemoeid. De herin richtingscommissie zendt een afschrift van het vast stellingsbesluit met de daarbij behorende kaarten aan de belanghebbende openbare lichamen en aan de betrokken Gedeputeerde Staten. Op voorstel van de herinrichtingscommissie wijzen Gedeputeerde Staten de eigendom toe en regelen het beheer en onderhoud van de in het inventarisatieplan voor komende wegen en waterlopen en daarbij behoren de kunstwerken. Tevens wijzen zij de eigendom toe van de in het inventarisatieplan opgenomen land schappelijke en recreatieve elementen en de natuur gebieden en cultuurhistorische elementen. Ten aan zien van de landschappelijke en cultuurhistorische elementen en natuurterreinen zijn geen regelingen van beheer en onderhoud opgenomen [11], In ver gelijking met de Ruilverkavelingswet 1954 vindt een zekere verruiming plaats betreffende de toewijzings mogelijkheden. Opgenomen is nl. dat toewijzing van de in het inventarisatieplan voorkomende objec ten op hun verzoek kan plaatsvinden aan andere rechtspersonen dan openbare lichamen. Tegen het besluit van toewijzing van eigendom, beheer en onderhoud kan door belanghebbende openbare lichamen en andere rechtspersonen beroep worden ingesteld bij de Kroon. Niet opgenomen is in het ontwerp dat de toewijzing „om niet" plaatsvindt. Financiële regelingen lijken dus mogelijk. Mede onderdeel van de herinrichting is de over dracht van eigendom, beheer en onderhoud van de aan de Gemeente Groningen toebehorende en buiten haar grenzen gelegen wegen en kanalen. De rege ling hiervan vindt plaats via het inventarisatieplan. Terzake van deze regelingen stelt de Minister van Binnenlandse Zaken in overeenstemming met de Minister van Financiën een financiële regeling vast ten laste van de Gemeente Groningen en ten gunste van de openbare lichamen. Beroep is mogelijk bij de Kroon. Betreffende de levering van de in het inventarisatie plan opgenomen objecten is in vergelijking met de Ruilverkavelingswet 1954 meer duidelijkheid ge schapen. In afwijking van de Ruilverkavelingswet 1954 wordt het toewijzingsbesluit als zodanig niet meer overgeschreven in de openbare registers. Be paald is in het ontwerp dat de overgang van eigen- ngt 74 209

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 19