dom van wegen, waterlopen, dijken en daarbij be horende kunstwerken, alsmede de landschappelijke en recreatieve elementen, natuurterreinen en cul tuurhistorische elementen, gelegen buiten een blok, plaatsvindt door opneming van het besluit van Ge deputeerde Staten in een akte en overschrijving in de openbare registers. Binnen een blok vindt deze overgang plaats door opneming van het besluit in de akte van toedeling. Procedure te herverkavelen blokken De procedures en het verloop daarvan voor een te herverkavelen blok betreffende vaststelling rechten en schatting, recht van de eigenaar, andere rechten, pacht, plan van toedeling, akte van toedeling en lijst der geldelijke regelingen zijn nagenoeg volledig uit de Ruilverkavelingswet 1954 overgenomen. Waar nodig zijn bepalingen uit de Herverkavelingswet Walcheren en ontwerp-wet Midden Delfland ge kozen. De toedelingsaanspraak van een eigenaar van onroerende goederen, gelegen in een te herverkave len blok berust op zijn inbreng. Een korting tot een maximum van 3% kan toegepast worden voor de in het belang van de herverkaveling noodzakelijke wegen en waterlopen en met die wegen en water lopen samenhangende voorzieningen. Een uitzon dering voor aanspraak op toedeling is gemaakt voor de onroerende goederen, die de eigenaar door ont eigening verliest. Alvorens in een te herverkavelen blok het plan van toedeling opgemaakt kan worden, dient het inventarisatieplan te zijn vastgesteld. Be kend is dan welke elementen in een blok buiten de toedeling staan. Evenals in het ontwerp wet Midden Delfland is bepaald dat een wenszitting gehouden moet worden en dat in het belang van de herverka veling zakelijke rechten gevestigd kunnen worden [12], In de lijst der geldelijke regelingen komen ten laste van de eigenaren de waardevermeerderingen als gevolg van de herinrichting (werken, plan van toedeling, opheffing stadsmeierrechten). Terzake van de door de eigenaren verschuldigde bedragen rust op de door hen toegedeelde kavels, onder de naam herinrichtingsrente, een schuldplichtigheid ten behoeve van het Rijk. De herinrichtingsrente be draagt 6% van het verschuldigde bedrag over 26 jaar. Naast de ook in de Ruilverkavelingswet 1954 voor- komende mogelijkheid van gelijktijdige opmaking en tervisielegging van het plan van toedeling en lijst der geldelijke regelingen, is in dit ontwerp geïntro duceerd de mogelijkheid om de lijst van rechtheb benden, de uitkomsten der schattingen, het plan van toedeling en lijst der geldelijke regelingen ge- gezamenlijk op te maken en ter visie te leggen. In het bijzonder in blokken van beperktere omvang en waarin een relatief groot deel der gronden niet wordt geruild, kan het aantrekkelijk zijn van de mogelijk heid van gezamenlijk ter inzage leggen gebruik te maken. De hierdoor te verwachten tijdwinst heeft tot gevolg dat de herverkavelingsprocedure sneller gereed komt. Kosten Ten laste van het Rijk komen alle kosten van de herinrichting voor zover deze niet ingevolge de be palingen uit de Herinrichtingswet of krachtens overeenkomst door anderen worden gedragen. Zoals reeds voorgaand is vermeld komen ten laste van de eigenaren de waardevermeerderingen als gevolg van de herinrichting. Geheel of gedeeltelijk ten laste van de betrokken lagere openbare lichamen komen de kosten van voorzieningen zoals stads- en dorps reconstructie, wegen, waterlopen, riolering, land schap, openluchtrecreatie en activiteiten op sociaal- cultureel terrein. In het door de betrokken Ministers vast te stellen herinrichtingsprogramma zullen de uitgangspunten voor de kostenverdeling voor de onderdelen nader worden aangegeven. Ten tijde van de opstelling van de herinrichtingsplannen zullen nauwkeurige kostenramingen worden opgesteld. De kosten zijn, doordat ook de streekplannen nog niet ontwikkeld zijn, slechts zeer globaal te ramen. In de Nota Noorden des Lands 1972 zijn de kosten van de herinrichting op ruim ƒ900,miljoen ge raamd. Als eerst verantwoordelijke zal de Minister van Landbouw en Visserij de Herinrichtingswet onder tekenen. Tweede ondertekenaar is de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Even eens zullen overige betrokken Ministers de Wet ondertekenen. 210 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 20