wet geproduceerd. In de Memorie van Toelichting behorende bij de Rijksbegroting van Landbouw en Visserij 1974 wordt er nog van uitgegaan dat het ontwerp in 1974 aan de Tweede Kamer aangeboden kan worden. Dit lijkt niet meer mogelijk. De be spreking van het concept-ontwerp in het gebied wordt afgerond met gelijktijdige behandeling in de Provinciale Staten van Groningen en Drenthe op 15 januari 1975 [15], Bij de eerste confrontatie met de pers zijn de volgende opmerkingen naar voren gekomen. Gezien de veelheid en aard van de pro blemen werd het meer voor de hand liggend geacht dat de Minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening als eerst verantwoordelijke minister het wetsontwerp zou ondertekenen. Ook waren er twijfels of de Centrale Cultuurtechnische Commissie wel ingeschakeld zou moeten worden. Hoewel inter departementaal samengesteld, wordt deze commissie toch min of meer beschouwd als een „landbouw- commissie". Liever werd een nieuw te vormen com missie gezien. Voorts bestond de mening dat de maatschappelijke ontwikkeling, gelet op de doelstel ling, meer uitgewerkt had moeten worden. Teleur stelling bestond er dat er zo weinig in het wets ontwerp vermeld is over de inspraak. Overigens moet hierbij aangetekend worden dat in de Memorie van Toelichting wel uitgebreid ingegaan wordt op de maatschappelijke en economische ontwikkeling en de bespreking van de plannen met de bevolking. 6 Samenvatting Doelstelling Ter bevordering van een goed woon-, leef- en werk klimaat en de economische en maatschappelijke ontwikkeling van Oost-Groningen en de Gronings- Drentse Veenkoloniën vindt een herinrichting plaats. De hiervoor te treffen maatregelen zijn nader te onderscheiden in maatregelen die een intrinsiek onderdeel vormen van de herinrichting en maat regelen die nauw samenhangen met de herinrichting. Middelen Opgenomen zijn procedures voor: - het herinrichtingsprogramma voor het gehele ge bied: bevat uitgangspunten voor de herinrich ting, aan te wenden middelen en uitgangspunten voor een verdeling van de kosten; - verdeling van het herinrichtingsgebied in deelge bieden; - herinrichtingsplannen voor deelgebiedenbevatten de te treffen maatregelen en voorzieningen, waar onder de indeling in te herverkavelen blokken en een raming van de kosten - grondverwerving: onteigening kan plaatsvinden en in te herverkavelen blokken kan een beperkte aftrek toegepast worden; - inventarisatieplannen: vormen de basis voor toe wijzing c.q. regeling van eigendom, beheer en onderhoud van wegen en waterlopen e.d. en toe wijzing van eigendom van landschapselementen, natuurterreinen e.d.; - te herverkavelen blokken: volgens een procedure welke nagenoeg overeenstemt met de procedure van de Ruilverkavelingswet 1954; - opheffing van de Groninger Stadsrechten: de stadsmeierrechten worden opgeheven via een procedure die gekoppeld is aan te herverkavelen blokken, de kanalen en wegen van de Gemeente Groningen overgedragen via het inventarisatie plan. Besluitvorming De minister van Landbouw en Visserij stelt in over leg met andere betrokken ministers het herinrich tingsprogramma vast. Aan de provinciale besturen is een belangrijke taak toegedacht. De herinrich tingsplannen die gebaseerd zijn op het herinrich tingsprogramma en in overeenstemming moeten zijn met de streekplannen worden vastgesteld door Pro vinciale Staten. Gedeputeerde Staten vervullen bij de voorbereiding van en besluitvorming in een aan tal procedures een belangrijke rol. Het besluit welke blokken herverkaveld zullen worden vindt plaats bij de vaststelling van het herinrichtingsplan. De Cen trale Cultuurtechnische Commissie heeft de alge mene leiding bij de herinrichting. De te benoemen herinrichtingscommissie is belast met de uitvoering van de herinrichting. Zij kan zich laten bijstaan door subcommissies en bepaalde taken overdragen aan regionaal georiënteerde deel gebiedscommissies. 212 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 22