Agenda toelichting na ongeveer 11 jaar studie in 1971 uitgebracht aan de Minister van Verkeer en Waterstaat en aan een aantal andere betrokken ministers. Op 15 maart 1973 heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat het rapport doen toekomen aan de Tweede Kamer. Veel voorstellen en gedachtengangen van de Commissie Groninger Stads rechten zijn overgenomen, qua procedure zijn deze voorstellen geïntegreerd in het concept-ontwerp Her- inrichtingswet. 8. De vaststelling van de begrenzing bij K.B. is eenzelfde procedure als in het ontwerp Reconstructie Midden- Delfland wordt voorgesteld. Zie hiervoor nader Heij, N.G.T. mei 1974, blz. 122, 123, 136. 9. Dat inrichtingsplannen voor landelijk gebied gebaseerd dienen te worden op streekplannen stemt overeen met het vermelde hierover in de Oriënteringsnota Ruimtelijke Ordening aangeboden door de Minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening op 28 december 1973 aan de Tweede Kamer. In het door de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening opgestelde „Advies over de Landinrichting" op 28 december 1973 uitgebracht aan de Ministers van Volksh. en R.O., Landbouw en Visserij en C.R.M. en aangeboden op 4 april 1974 aan de Tweede Kamer komt dit advies eveneens naar voren. Over het streekplan wordt in dit advies o.a. vermeld (blz. 16): de bestemmingen in het landelijk gebied worden streeksgewijs in hoofdlijnen bepaald in het streekplan. Het streekplan wordt daarbij omschreven als het centrale ontmoetingspunt van bij het Rijk, de Provincie en Gemeente levende inzichten. In de „Be leidsaspecten nieuwe wettelijke regeling landinrichting", een advies van de werkgroep landinrichting van het Landbouwschap, juni 1974, komt eveneens deze op vatting naar voren. Wel wordt in dit advies synchroni satie in opstelling streekplan en inrichtingsplan wenselijk geacht (blz. 84 t/m 87). Ook Prof. Mr. P. de Haan is deze mening - waarbij hij de zaken in een nog breder verband plaatst - toegedaan. Zie hiervoor studiën inzake „Coördinatie van de administratieve wetgeving inzake onroerend goed" en de „Bijdrage voor het Vlle Colloqium voor Agrarisch Recht over Harmonisatie van de wetgeving inzake de landinrichting van Neder lands standpunt beschouwd", o.a. N.G.T. januari 1974, Tijdschrift „De Pacht" december 1973, januari 1974 en mei 1974 en „Bouw" 27-7-1974. 10. Voor op te leggen gedoogplichten zie uitgebreider Heij, N.G.T. mei 1974, blz. 131. 11. Zowel in het reeds genoemde Advies over de Land inrichting, als in Beleidsaspecten nieuwe wettelijke regelingen landinrichting van het Landbouwschap, alsmede De Haan, N.G.T. januari 1974, De Pacht mei 1974, wordt geadviseerd dat inrichtingswetten regels op het gebied van beheer en onderhoud van het land schap zouden moeten bevatten. Overigens wordt er hierbij op aangedrongen het beheer van het landschap te regelen in een algemene beheerswetgeving, waarbij gedacht kan worden aan uitbreiding van de Natuur beschermingswet. 12. Zie voor het vestigen van zakelijke rechten Heij, N.G.T. mei 1974, blz. 132 en 133. 13. In het Advies over de Landinrichting wordt o.a. hierover op blz. 9 opgemerkt: de gemeentelijke bestemmings plannen dienen zich aan te passen aan het streek- en landreconstructieplan. Instrumenten hiervoor zijn het goedkeuringsbeleid en de aanwijzingsbevoegdheid van G.S. Ook kunnen G.S. zelf het bestemmingsplan wijzi gen. De Haan (o.a. De Pacht mei 1974) vindt het ge meentelijk bestemmingsplan minder geschikt als grond slag voor landinrichting. Voornaamste reden is dat de belangen die bij landinrichting in het geding zijn van bovenlokale aard zijn. 14. Drs. G. H. Maatman, Ministerie C.R.M.vindt de basis doelstelling van de herinrichting zelfs van maatschap pelijke aard en is van mening dat de samenlevingsopbouw bij de herinrichtingsplannen steeds belangrijker wordt. Zie hiervoor blad Bijzonder Regionaal Welzijnsbeleid, april 1974, blz. 9 t/m 12. 15. Voor de bespreking van de Herinrichtingswet in het gebied hebben de provinciale besturen van Groningen en Drenthe de hoofdzaken en achtergronden in een brochure vervat. Deze brochure zal op grote schaal in september 1974 in het gebied worden verspreid. 4 oktober Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie Voordracht door A. de Waal Terrestrische fotogrammetrie, een hulpmiddel Amersfoort, Hotel „Monopole", aanvang 14.15 uur 17-18 oktober Congres Nederlandse Vereniging voor Geodesie „Flevohof" in Oostelijk Flevoland 8 november Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie Verslaggeving symposia ISP Amersfoort, Hotel „Monopole", aanvang 14.15 uur 22 november Algemene Vergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde Arnhem 25-27 november IV Fortbildungskurs für Praktiker des Vermessungs- wesens an der TH Graz (Österreich) 3 december (gewijzigde datum!) Studiedag Heidemaatschappij 50 jaren Ruilverkaveling en Landinrichting Jaarbeurscongrescentrum Utrecht 13 december Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie Voordracht door ir. W. Sonnenberg: Kleinschalige kaarteringen Amersfoort, Hotel „Monopole", aanvang 14.15 uur ngt 74 215

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 25