Boekbespreking Otto Kriegel - Katasterkunde in Einzeldarstellungen - Schrif- tenfolge in 12 Heften. Herbert Wichman Verlag, Karlsruhe 1973. Heft 1. Vorschriftenübersicht-Gesetzestexte. X 56 blz. 17 x24 cm. Heft 2. Grundlagen der Katasterführung. XII56 blz. 17x24 cm. Zij, die Duitse publikaties over het kadaster lezen komen woorden en begrippen tegen die hen in vele gevallen niet duidelijk zijn. Bovendien blijkt al gauw dat in de verschillende „Lander" aparte wetten bestaan op het gebied van de „Lan- desvermessung" en het kadaster. Het gebruik van verschil lende woorden voor hetzelfde of een aanverwant begrip en de van elkaar afwijkende wetgevingen stammen uit de tijd van de vroegere Duitse staten. Verschillen, die bij de instel ling van de „Lander" bleven bestaan. De Duitse geodeten, in het bijzonder de studenten, ondervinden zeer waarschijn lijk eveneens moeite met het bestaan van de verschillende wetten, voorschriften en begrippen. Dit is m.i. een reden om deze serie van 12 „Heften" over kadasterkunde uit te geven, geschreven door een bij uitstek kadastrale deskundige. Het eerste deeltje geeft een uitvoerig overzicht van de voor schriften. die het kadaster aangaan, waarbij ook wordt ver wezen naar andere wetten en uitvoeringsvoorschriften zoals die betreffende de ruilverkaveling, de rijksbodemschatting, de aanleg en de bouw van steden, enz. In een tweede hoofdstuk zijn de wetten der verschillende „Lander", althans de belangrijkste artikelen, vermeld. Alleen de wetten van Hamburg en Sleeswijk-Holstein ontbreken. Bij bestudering van de overige acht wetten blijkt dat de in houd en de samenstelling nogal uiteenlopen. De meeste „Lander" regelen in één wet de „Landesvermessung" en het kadaster. De „Landesvermessung" heeft als taak het drie hoeks- en hoogtepuntennet in stand te houden. In enige ge vallen wordt ook de instandhouding van een zwaartekrachts- net tot die taak gerekend. Enkele wetten regelen alleen de taak van het kadaster, waarin naast bepalingen omtrent de bijhouding en de hermeting in de meeste wetten ook voor schriften ten aanzien van de afpaling zijn opgenomen. Van een uniforme wetgeving is dus in West-Duitsland geen sprake. Van het tweede deeltje „Grundlagen der Katasterführung" vermeld ik de algemene inhoudsopgave: „Zweck und Aufbau des Liegenschaftskatasters, Bezirkseinteilung, das Flurstück (Begriff und Bezeichnung)". Hierin worden de verschillende onderwerpen in meer algemene zin behandeld echter met verwijzing naar de voorschriften en gebruiken in de „Lander". Het aantal verwijzingen naar voorschriften, wetten en littera tuur bedraagt 219. In dit tweede deel wordt niet alleen de betekenis van het kadaster voor het grondboek, maar ook de functie van het kadaster bij tal van maatschappelijke aktivi- teiten besproken. Belangrijk acht ik de omstandigheid dat men, in het bijzonder als buitenlander, de verschillende be grippen duidelijk kan leren onderscheiden. Een voorbeeld: Parzelle, Grundstück, Flurstück, Grundbuchgrundstück, zusammengesetztes Grundstück, einfaches Grundstück. Dit voorbeeld zou ik met nog een aantal kunnen aanvullen, waarvan het begrip voor ons niet duidelijk is. De inhoud van de twee deeltjes heeft bij mij zeer verhelderend gewerkt. Als de kwaliteit van deze eerstelingen, die voorzien zijn van een voortreffelijke trefwoordenlijst, maatgevend is ngt 74 voor de gehele serie levert Kriegel een buitengewoon nuttige en waardevolle bijdrage tot de kennis van het Duitse kadaster. Ik durf nu reeds iedere bezitter van een vakbibliotheekfje) de aanschaffing van deze serie aan te bevelen. G. F. Witt Inmiddels zijn nog verschenen de delen: 3 - Katastermassige Beschreibung der Flurstücke 4 - Ver- anderungen im Bestand und in der Begrenzung der Flur stücke 5 - Veranderungen in der Bezeichnung und Beschrei bung der Flurstücke. In voorbereiding zijn: 6 - Berichtigung fehlerhafter Angaben. Nachweisder Grund- eigentümer und Erbbauberechtigten 7 - Registrierung der Liegenschaften und ihrer Eigentümer 8 - Kartenmassige Darstellung der Liegenschaften. Nachweise des Vermessungs- zahlenwerks 9 - Fortführung des Katasters, Erteilung von Abschreibungsunterlagen u. dgl„ Erneuerung des Katasters 10 - Verwendung der Katasterangaben im Grundbuch, Öffentlichkeit des Katasters, Behördenaufbau im Kataster- dienst /ll- Einbeziehung der Katasterangaben in die elek tronische Datenverarbeitung 12 - Erganzungen, Gesamt- register. COÖRDINATIE VAN DE ADMINISTRATIEVE WETGEVING INZAKE ONROEREND GOED In de Handelingen 1973 der Nederlandse Juristen-Vereniging deel 2, W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle, ISBN 90 271 0988 5, is het verslag opgenomen van de beraadslaging op 23 juni 1973 over het in de kop genoemde pre-advies van prof. mr. P. de Haan, zie NGT 4 (1974) 1, blz. 8. Dr. J. A T. J. M. Duynstee blijkt het niet eens te zijn met de conclusies 3,4 en 5 en waarschuwt tegen een verdoezeling van twee geheel te onderscheiden sferen: de privaatrechtelijke en de kadastrale. Prof. mr. J. Wessel heeft veel lof, maar ook bezwaren tegen de naar zijn mening theoretisch fraaie oplossing van De Haan: een ordening van rechtsregels. Hij pleit voor een werkwijze vanuit een analyse van de in de praktijk bestaande knelpunten. Het beleidsinstrumentarium zal behalve uit juridische, ook uit financiële en psychologische middelen kunnen bestaan. Bestaande juridische instrumenten, zoals b.v. het bestem mingsplan, mogen niet los worden bezien van hun maat schappelijke context. Mr. H. J. Timman heeft als algemeen punt van kritiek dat de preadviseur een te theoretische aan pak heeft, teveel uitgaat van de wetteksten en te weinig rekening houdt met de praktische gang van zaken bij de uitvoering van deze wetten. Na dupliek van De Haan komt het tot een stemming, waarbij de vraag „Dient de administra tieve wetgeving inzake onroerend goed te worden geco ördineerd?" met één stem tegen bevestigend wordt beant woord. De overgrote meerderheid van de 175 aanwezigen is vóór geleidelijke opbouw in de richting van meer eenheid in plaats van codificatie ineens. VERSCHENEN T. J. Poelstra and F. W. Zeeman: Delft University Equipment for Photographic Satellite Observations. Netherlands Geodetic Commission, Publica tions on Geodesy, New Series vol. 5, nr. 3. Delft 1974. ISBN 90 6132 220 0. 217

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 27