De commissie heeft een diepgaande studie over de technische kant van de vervaardigingswijze niet als taak gezien. De commissie heeft tijdens haar werkzaamheden contacten gehad met de „Werkgroep voor Leidingenregistratie van de Nutsbedrijven" (WELREN), waaraan medewerking wordt verleend door de landelijke organisatie van beheerders van elektrieiteits-, gas- en waterleidingbedrijven en de P.T.T. Verder is er overleg geweest met de Adviesgroep Topografie en Leidingen (ARTOL) van de Stichting tot Ontwikkeling van de Automatisering bij de Gemeenten (SOAG). De contacten met deze en andere kaartgebruikers, het uit brengen van een interimrapport met de daaraan verbonden besprekingen en een uitgebreide schriftelijke enquête (zie bijlage C) vormden een wezenlijk deel van het onderzoek van de commissie. Het onderzoek heeft zich gericht op de elementen vorm, schaal, nauwkeurigheid, kaartformaat, bladindeling, papier formaat, inhoud, weergave van de inhoud, bijhouding, produktieproces, kosten en baten, organisatie. Deze ele menten kunnen niet los van elkaar worden beschouwd. De kostenberekening is iets uitvoeriger behandeld in bijlage B. Hoewel de commissie zich niet heeft willen uitspreken over de wijze van kaartvervaardiging is in bijlage D aangegeven wat de mogelijkheden van automatisering van kaartvervaar diging zijn. Als bijlage E is een kaart toegevoegd die een voorstelling geeft van het produkt dat de commissie voor ogen staat. Naast aanbevelingen voor de vorm, inhoud, uitvoering en bijhouding van een grootschalige basiskaart voor Nederland stelt de commissie het van uitermate groot belang te vinden dat met de vervaardiging van de aanbevolen kaart wordt begonnen. Men vindt dat de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening voor de realisering van de groot schalige basiskaart verantwoordelijk moet zijn. Voorgesteld wordt een Centrale Kaarteringsraad, waarin opgenomen ver tegenwoordigers van de belangrijkste kaartproducenten, kaartgebruikers en andere deskundigen, in te stellen om de Minister te adviseren. De uitvoering van het werk moet worden opgedragen aan een centraal bureau geleid door de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Dit bureau onderhoudt nauwe contacten met alle kaarterings- diensten in het land. Aanbevolen wordt verder de samenwerking tussen de ver schillende instanties te bevorderen door in te stellen Provin ciale kaarteringswerkgroepen, waarin gebruikers en produ centen zijn verenigd. Deze groepen zouden voorstellen aan de Centrale Kaarteringsraad kunnen doen ten aanzien van het aangeven van de urgentiegebieden, het stellen van priori teiten, het verdelen van de kosten, het verspreiden van de kaart, het stimuleren van de samenwerking in de provincie, enz. tion" of the Public Utility Services (Committee WELREN). In this workinggroup the country-wide organization of management of electricity, gas- and water companies and the Postal and Telegraph Service (P.T.T.) are participating. Furthermore there have been consultations of the Advisory Group Topography and Mains (ARTOL) of the Foundation for Developing Automation in the Municipal Administration (SOAG). The contacts with the above mentioned agencies and other map-users; the drawing up an interim report with a sub sequent discussion and a comprehensive inquiry in writing, (see appendix C) formed an essential part of the work of the committee. The work was focussed on elements as form, scale, accuracy, format, layouts of the sheets, content, reproduction, up dating, production process, costs and profits and organiza tion. The above elements cannot be considered independently but must be treated as a whole. Calculation of the costs is treated into some detail in ap pendix B. Although not having the intention of advocating a particular method, appendix D shows the possibilities of automation in map-making. Appendix E is an example of the type of map the committee has in mind. Besides making recommendations with regard to form, con tent, design and updating, the committee considers it of paramount importance to start with this large scale basic map as soon as possible. Realizing such a map should be the responsibility of the Ministry of Housing and Physical Planning. A Central Mapping Board, consisting of represen tatives of the main map producers, map users and experts in map-making, should act as an advisory body to the minister. The task of making the large scale basic map should be committed to a central bureau under the Cadastral and Land- Registration Service. This bureau should keep in close touch with all map-making agencies in The Netherlands. Provincial map-making working groups consisting of map- makers and map-users are recommended to promote the cooperation between the various authorities dealing with this subject. The task of these working groups should be to make proposals to the Central Mapping Board with regards to areas of priority, cost sharing, distribution of maps, stimulating the cooperation in the provinces, etc. 220 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 12