Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart Hoofdstuk 1 INLEIDING De schalen van de topografische kaarten, die als algemeen kaartwerk van geheel Nederland door de Topografische Dienst worden vervaardigd en gepu bliceerd, lopen uiteen van 1:500.000 tot 1:10.000. Hoewel bij de oorspronkelijke opzet de kaarten een militaire bestemming hadden (vanaf 1842 op de schaal 1:50.000, vanaf 1864 ook op de schaal 125.000), zijn deze kaarten reeds in 1887 voor ander gebruik beschikbaar gesteld. De kaarten op de grootste schalen in deze serie (1:25.000 en sinds 1951 ook 110.000) worden tegenwoordig zelfs uit sluitend voor niet-militair gebruik vervaardigd. Door hun volledigheid en betrouwbaarheid wordt hiermede in een belangrijke behoefte voorzien, maar voor veel technische werkzaamheden is de schaal te klein. Door vergroting van de kaarten kan de nauwkeurigheid niet worden aangepast aan hetgeen voor de gewenste schaal wordt vereist. Naast de kleinschalige topografische kaarten is het enige grootschalige kaartwerk, dat Nederland vol ledig bedekt en wordt bijgehouden, de kadastrale kaart. Dit is een kaart (de schalen variëren van 15.000 tot 1500) die opgezet is als grafisch hulp middel bij de administratie van de grondbelasting en de registratie van zakelijke rechten op onroerend goed. Slechts de kaarten van hermeten gedeelten van het land zouden als grondslag kunnen dienen voor de uitvoering van technische werken. Maar het als eilandenkaart uitgevoerde kadastrale plan is hiervoor minder geschikt. Daar komt nog bij dat veel topografische gegevens, die onmisbaar zijn bij technisch gebruik, ontbreken. Zowel bestuurlijke en technische diensten op rijks-, provinciaal- en gemeentelijk niveau, als semi-over- heidsbedrijven in de sectoren van gas-, water-, elektriciteit-, telefoon- en transportvoorzieningen, waterschappen, architecten- en ingenieursbureaus, bouwbedrijven, enz., werden in de loop van deze eeuw en in toenemende mate na de tweede wereld oorlog door het steeds intensievere grondgebruik genoodzaakt om zorgvuldiger, nauwkeuriger en meer gecoördineerd te werken. Het ontbreken van een grootschalige topografische kaart van het ge hele land werkte hierbij belemmerend in technisch en organisatorisch opzicht en leidde tot geld- en tijdverspilling. Prof. dr. ir. C. Koeman heeft in het tijdschrift „Intermediair" van 15 december 1972 uitvoerig de ontwikkeling op het gebied van de kaartvervaardi ging behandeld. Hij komt terecht tot de conclusie dat de versplintering op het gebied van de kaart vervaardiging in Nederland in deze tijd onaanvaard baar is. Dit artikel is als bijlage A aan dit rapport toegevoegd. Koeman was niet de enige die pleitte voor een grootschalige basiskaartering van Neder land. Herhaalde malen hebben andere geodeten de aandacht gevestigd op deze noodzaak. Maar ook uit kringen van kaartgebruikers klonken steeds luider stemmen die aandrongen op voorziening in deze behoefte. Zeer duidelijk kwam dit tot uiting op een studiedag van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie in mei 1971 ter bespreking van het rapport van de Studiecommissie Leidingenregistratie. In dit rapport werd een wet op de leidingenregistratie voorgesteld. Realisering van een goede registratie zonder een goede topografische basiskaart werd onmogelijk geacht. Uniformiteit van coördinaten stelsel, inhoud, vorm en schaal is een vereiste om de noodzakelijke communicatie tussen belanghebben den bij de registratie van leidingen mogelijk te maken. Verbetering van het kartografische basismateriaal is een onderdeel van het streven naar verbetering en het brengen van meer eenheid in de registratie methoden van de bedrijven die kabels en leidingen in de grond hebben. In het bijzonder betreft dit de openbare nutsbedrijven. Voor dit doel is opgericht de „Werkgroep voor Leidingenregistratie van de 2 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 222 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 14