meer in bijzonderheden behandeld de kosten berekening en de gegevens die met behulp van de enquêtering zijn verzameld. De methode van vervaardiging heeft bij het onder zoek wel een rol gespeeld, onder meer bij het kosten- vraagstuk, doch is niet diepgaand behandeld. De ontwikkeling, die gaande is op het gebied van de informatieverwerking (digitalisering van waarne mingen, verzameling in data-banken, automatische kaartering), zal ongetwijfeld op een groot project als een grootschalige basiskaart invloed uitoefenen. Daarom is bijlage D toegevoegd die een inzicht geeft in de technische mogelijkheden die misschien reeds op korte termijn bij de vervaardiging en bij houding toepassing zouden kunnen vinden. Als deze ontwikkeling zich voortzet is het een reden te meer om naar samenwerking en uniformiteit te streven. In hoofdstuk 4 trekt de commissie conclusies uit het uitgevoerde onderzoek. Zoveel mogelijk is ge streefd naar een duidelijke omschrijving van alle elementen die de vorm, de inhoud, de uitvoering en de bijhouding betreffen, waardoor de door zo- velen gewenste uniformiteit kan worden bereikt. Als bijlage E is een kaart toegevoegd die een voor stelling geeft van het produkt dat de commissie voor ogen staat. Het slagen van het totstandkomen van een groot schalige basiskaart is voor een belangrijk deel af hankelijk van de organisatievorm die er aan ten grondslag ligt. In hoofdstuk 5 worden aanbevelingen gedaan die gedeeltelijk logisch aansluiten op de con clusies uit het onderzoek en gedeeltelijk berusten op de kennis en het inzicht van de commissieleden. Een grootschalige basiskaart die vele gebruikers moet dienen, zal altijd een compromis zijn van tal rijke individuele wensen. Als de kaart wordt uitge voerd in de vorm die de commissie in het rapport voorstelt, zal zij echter veel gemeenschappelijke wensen vervullen. De commissie is er van over tuigd dat, mede door een goede organisatorische basis voor de vervaardiging, bijhouding en publi- katie, de kaart binnen enkele jaren zijn bestaans recht zal hebben bewezen. Hoofdstuk 2 TAAKOMSCHRIJVING EN WERKWIJZE De commissie stelde het probleem in de vorm van twee vragen a. Is het mogelijk om van het gehele land een groot schalige kaart te vervaardigen met een zodanige inhoud, schaal en nauwkeurigheid dat de vraag naar deze kaart de vervaardiging en de bijhou ding rechtvaardigt? b. Op welke wijze moet deze kaart worden ver vaardigd en bijgehouden en wie kan hiervoor zorgdragen? De aanleiding tot deze probleemstelling is in hoofd stuk 1 uiteengezet en in bijlage A uitvoeriger be schreven. Daarin komt ook tot uiting dat het ont breken van een algemene grootschalige topogra fische kaart op plaatsen en bij instellingen waar dit gemis het sterkst werd gevoeld - voornamelijk in de grote steden - leidde tot het ontstaan of tot uitbrei- ding van eigen meetdiensten, die in de lokale kaart- behoefte gingen voorzien. Ook de rijksoverheid i.e. het kadaster had goede argumenten om juist in die gebieden te streven naar goed kaartmateriaal op de schaal 1:1000. In veel gevallen ontstond daardoor een goed samenwerkingsverband waarbinnen her metingen plaatsvonden. De behoefte aan een nieuwe grootschalige basiskaart zal in deze stedelijke ge bieden minder groot zijn dan in het overige deel van het land 1. omdat er reeds veel goed kaartmateriaal aan wezig is, dat verwerkt is in een systematisch op gezet kaartenbestand, waarvan verscheidene diensten gebruik maken; 2. omdat er een lokale organisatie aanwezig is die de vervaardiging en bijhouding van dit materiaal in samenwerking met de rijksoverheid kan ver zorgen en daarin reeds een taak heeft. 4 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 224 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 16