Daarnaast zijn er andere gebieden door het kadaster gekaarteerd op de schaal 11000 (soms 1500). Dit zijn gebieden dit in verband met een hoge urbani satiegraad werden hermeten. Door de vele topo grafische details en de opmeting in het systeem van de Rijksdriehoeksmeting benaderen deze kaarten weliswaar niet naar de vorm, doch wel naar inhoud, schaal en nauwkeurigheid reeds de grootschalige kaart die het onderwerp van studie uitmaakt. De commissie meende daarom bij het uitwerken van de probleemstelling onderscheid te moeten maken tus sen stedelijk en landelijk gebied. Voor stedelijk ge bied werd geen nieuwe definitie opgesteld; omdat het begrip in kartografische zin gebruikt wordt, is aansluiting gezocht bij de indeling die reeds door het kadaster is vastgesteld. Waar in dit rapport van stedelijk gebied wordt gesproken, worden die delen van het land bedoeld waarvoor het kadaster de kaartschalen 11000 of groter gebruikt en die her meten zijn in het stelsel van de Rijksdriehoeks meting. Zoals reeds in hoofdstuk 1 is uiteengezet, heeft de commissie een diepgaande studie over de technische kant van de vervaardigingswijze niet als taak gezien. Voor bestudering van belangrijke elementen van een uniforme grootschalige kaart (vorm, inhoud, schaal, nauwkeurigheid, bijhouding, vernieuwing) dienden uitgangspunten geformuleerd te worden, die ook geldig kunnen blijven als er andere technieken bij de vervaardiging toegepast zullen worden. Nieuwe methoden op het gebied van het verzamelen en be waren van meetgegevens, van de verwerking en reproduktie zullen steeds toepassing vinden. Zo lang echter de afnemer (nu: de kaartgebruiker) voor de presentatie van zijn gegevens een grafische voor stelling wenst zullen de genoemde uitgangspunten geldig blijven en hun waarde behouden. Samen werking, uitwisselbaarheid van gegevens en daar door uniformiteit van aard en aanduiding van basis gegevens, zullen op den duur nog stringentere voor waarden zijn voor de toepassing van arbeid-, tijd en kostenbesparende technieken. Bij de taakaanvaarding heeft de commissie als uit gangspunt genomen dat het onderzoek niet moest leiden tot een jarenlange studie. Van verschillende zijden werd op spoed aangedrongen. De maat schappelijke ontwikkeling gaf hiertoe aanleiding: in verschillende provincies gingen groepen van kaartgebruikers zich bundelen om een uitkomst te vinden uit een door hen als ongewenst beschouwde versnippering, zonder tot een voor alle partijen bevredigende oplossing te komen. De oprichting van de WELREN en van de Adviesgroep Topo grafie en Leidingen van de SOAG onderstreepten de noodzaak van een landelijke uniforme groot schalige kaart als basis voor vele activiteiten. De contacten met deze en andere kaartgebuikers, het uitbrengen van een interimrapport met de daar aan verbonden besprekingen en een uitgebreide schriftelijke enquête, namen meer tijd in beslag dan de commissie verwacht had, evenwel vormden zij een wezenlijk deel van het onderzoek. Hoofdstuk 3 ONDERZOEK 3.1 Omschrijving van begrippen Het begrip grootschalig heeft in verschillende landen niet dezelfde betekenis. In deze studie, die geheel op Nederland is gericht, dient het begrip gezien te worden in het licht van de historie van de lands- kaartering, zoals die in de inleiding is beschreven. De daarin genoemde kaart op schaal 110.000 van de Topografische Dienst vormt de overgang naar het grootschalig gebied, de kadastrale kaarten vallen er geheel in. Voor enige aspecten van technisch ge bruik zal men soms met de 110.000 kaart of een vergroting naar de schaal 15000 kunnen volstaan, bijvoorbeeld in sectoren van de planologie, de land inrichting of het bosbeheer. Voor andere technische doeleinden, zoals het traceren en registreren van kabels en leidingen, de aanleg of reconstructie van wegen en waterlopen, het ontwerpen en uitzetten van uitbreidingsplannen, voor verkavelingen en Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 5 ngt 74 225

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 17