civiel- en cultuurtechnische werken, in de land schapsarchitectuur, bij stadsvernieuwing en bij ver keerskundige werken, enz., bedoelt men met groot schalig de schalen 1:2000, 1:1000, 1:500. Soms zelfs 1200, maar dan komt men reeds in het schaal- gebied van de technische tekeningen. Reeds in de beginfase van het onderzoek was het duidelijk dat voor een grootschalige kaart ten be hoeve van zoveel verschillende technische doel einden niet een gemeenschappelijke inhoud kan worden gevonden, die iedere gebruiker volledig zal bevredigen. Uit de verscheidenheid van wensen zal datgene opgenomen kunnen worden, waarvan wordt verwacht dat het aan de wensen van de meerderheid der kaartgebruikers tegemoet komt. Dit minimum moet tevens iedere gebruiker de mogelijkheid bieden voldoende aanknopingspunten te vinden voor eigen aanvullingen of eigen specifiek gebruik. Deze eigen schap van de kaart wordt in de naamgeving terug gevonden: grootschalige basisknart (gbk). Voor bevordering van de communicatiemogelijk heden die zo'n kaart moet bieden is uniformiteit van groot belang. Dit geldt niet alleen voor de weergave van de inhoud, doch ook ten aanzien van de vorm, de schaal en de bladindeling. De uniformiteit wordt in Nederland reeds in hoge mate bevorderd door dat voor de plaatsbepaling gebruik wordt gemaakt van het coördinatenstelsel van de Rijksdriehoeks meting. Het is verheugend dat ook buiten het land meetkundig vakgebied het gebruik van dit stelsel sterk toeneemt, hetgeen o.m. tot uiting komt in het ontwerp van de wet op de leidingenbeheerders- registratie. Het onderzoek is verricht door de commissieleden, voor enkele problemen bijgestaan door kleine werk groepen van technische deskundigen uit de grote landmeetkundige rijksdiensten. In het voorgaande werd reeds vermeld de ruime aandacht die is besteed aan de contacten met kaart gebruikers: gesprekken, discussies rond een interim rapport en een schriftelijke enquête. Bij de open bare bespreking van het interimrapport waren on geveer 300 niet-geodeten aanwezig. De enquête werd door 761 bedrijven en diensten beantwoord (50% van de geënquêteerden). Getallen die van grote belangstelling getuigen. Toch dient met betrekking tot de enquête een belangrijk punt te worden ge signaleerd: van de respondenten was slechts 18% op de voorafgaande openbare vergadering aanwezig. Voor twee zeer belangrijke groeperingen, de nuts bedrijven en de gemeenten, lag dit aanwezigheids percentage wel erg verschillend: 40% en 6%. In verband met deze getallen, die gezien moeten wor den als een graadmeter van de bekendheid met de voorstellen die de Commissie GBK in het interim rapport had gepubliceerd, dienen de antwoorden op enkele vragen uit de enquête, waarbij die kennis voorondersteld was, met enige reserve te worden beschouwd. Het onderzoek heeft zich gericht op de volgende elementen: vorm, schaal, nauwkeurigheid, kaart- formaat en bladindeling, papierformaat, inhoud, weergave van de inhoud, bijhouding, produktie- proces, kosten en baten, organisatie. Deze elemen ten kunnen niet los van elkaar worden beschouwd. Na bespreking van de afzonderlijke elementen wordt in hoofdstuk 4 (conclusies) het verband ertussen in acht genomen. 3.2 Bespreking van de elementen 3.2.1 Vorm Van de mogelijkheden die voor een gbk in aan merking komen, zijn in overweging genomen: de lijnenkaart, de fotokaart, beide typen separaat naast elkaar, beide typen gecombineerd tot één kaart. Voorts kan nog het onderscheid in vorm gemaakt worden tussen de uitvoering als eilandenkaart en de uitvoering als raamkaart. De lijnenkaart is van oudsher de meest vertrouwde vorm. De interpretatie, die aan de kaartering van de objecten behorende tot de inhoud voorafgaat, is in handen van de vakman (geodeet, topograaf, foto- grammeter, kartograaf). Hoewel de fotogramme- trische vervaardigingswijze de aangewezen methode zal zijn voor het grootste gedeelte van het gebied dat gekaarteerd moet worden, is het te verwachten dat voor een kleiner gedeelte (steden) een terres- trische meetmethode toegepast moet worden. Beide methoden kunnen tot lijnenkaarten leiden en zijn eventueel geschikt voor automatische kaartering. Reeds aanwezig kaartmateriaal is goed in het ngt 74 6 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 226

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 18