systeem op te nemen. Er kan aan hoge nauwkeurig- heidseisen worden voldaan. Lijnenkaarten zijn zeer goed als ondergrond voor andere gegevens te ge bruiken. De reproduktie is eenvoudig. Partiële bij werking is zeer goed mogelijk. Als bezwaren zijn aan te voeren: 1. De kaart geeft niet de volledige topografie weer. Juist waar het om een kaarttype gaat dat be stemd is voor verschillende categorieën gebrui kers, zal de inhoud een van te voren vastgesteld compromis zijn. 2. Toevoegingen zijn kostbaar. 3. Bij een summiere inhoud is terreinkennis nood zakelijk. 4. Het tijdsverloop tussen de opname en de kaar- tering kan lang zijn. 5. De kosten zijn in verhouding tot de fotokaart hoog. De fotokaart ontstaat uit één of meer ontschrankte luchtfoto's. Het fotobeeld is zeer gedetailleerd. De interpretatie van de inhoud geschiedt door de ge bruiker en dit vereist oefening. Omdat de inhoud nagenoeg niet beperkt is, zijn fotokaarten univer seler dan lijnenkaarten, als gbk ook voor meer doel einden bruikbaar. De fotokaart kan vrij snel na de luchtfotografie worden gepubliceerd. Vernieuwing is eenvoudig, partiële bijwerking niet. Fotokaarten zijn als ondergrond voor andere gegevens bruik baar, maar dit gebruik vereist oefening en enige, zij het niet kostbare, speciale apparatuur. De nauw keurigheid kan in vlakke terreinen aan hoge eisen voldoen, in geaccidenteerde terreinen zal echter een speciale, duurdere methode moeten worden toe gepast, de zgn. differentiële ontschranking. Als bezwaren van de fotokaart zijn te noemen: 1. Voorwerpen die niet in het ontschrankingsvlak liggen (daken van huizen, enz.), worden, af hankelijk van de hoogte en van de plaats op de foto, verschoven afgebeeld. De gebruiker dient zich van deze eigenschap bewust te zijn. 2. De gebruiker moet enige ervaring in de lucht foto-interpretatie hebben. 3. Van de gebruiker wordt meer kartografische kennis gevraagd dan bij het gebruik van lijnen kaarten. 4. Het reproduceren van fotokaarten tezamen met andere gegevens vereist specialistische kennis. 5. De vliegplannen moeten worden aangepast aan de kaartindeling, om te bereiken dat één foto kaart uit één opname verkregen kan worden. Dit is uit het oogpunt van kostenbesparing noodzakelijk. Vele gebruikers ondervinden de overdaad aan infor matie als een bezwaar, omdat de duidelijkheid in het gedrang komt. In de Nederlandse gebruikers wereld is tot nu toe weinig ervaring met fotokaarten opgedaan. Het gebruik van fotokaart en lijnenkaart naast elkaar biedt alle voordelen van beide vormen en onder vangt de nadelen. Een bezwaar bij het gebruik binnen één bedrijf zou kunnen zijn dat éénheid in de infor matieverwerking ontbreekt. Daar waar de kaarten verschillende functies moeten vervullen, bijvoor beeld bij gemeenten, zijn alleen voordelen aan te wijzen. De combinatie foto- en lijnenkaart tot één kaart ondervangt van beide typen enige nadelen, doch vervaagt enige voordelen. Tot heden is hiermede weinig ervaring opgedaan en de vraag naar dit type is te verwaarlozen. Alle typen kaarten kunnen öf als eilandenkaart en/ öf als raamkaart uitgevoerd worden. Voor een foto kaart is de eilandenkaart een zeer onlogische kosten verhogende uitvoeringswijze en daarom af te wijzen. Voor een lijnenkaart als onderdeel van een serie zijn voor technisch gebruik eveneens nadelen aan de eilandenkaart verbonden. Alleen voor kaarten waarbij de beeldbegrenzing ook administratieve betekenis heeft en waar geen administratieve een heden door fictieve kaderlijnen doorsneden mogen worden, kan de eilandenkaart aantrekkelijk zijn. Daartegenover staat de raamkaart met een recht hoek of vierkant als de beeldbegrenzing. Deze is technisch en administratief eenvoudig in een systeem op te nemen en er zijn geen aansluitingsmogelijk heden met aangrenzende bladen. Meestal bestaat er een zeer eenvoudige relatie tussen het kaart- formaat, de bladindeling en het landelijk coördi- natennet. Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 7 ngt 74 227

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 19