3.2.2 Schalen Zoals in de aanvang van dit hoofdstuk is vermeld, wordt met het begrip grootschalig geduid op de schalen 1:2000, 1:1000 en 1:500. Aanvankelijk meende de commissie zich te moeten beperken tot het beschouwen van landelijk gebied in de zin die in hoofdstuk 2 is uiteengezet. Voor dat landelijk gebied meende men dat de schaal 12000 moest worden aangewezen. Tn het geval dat de meerder heid der gebruikers een kaart op de schaal 11000 zou wensen, zou deze door vergroting uit de 12000 basiskaartering kunnen ontstaan. Deze „basis- schaal" is in overeenstemming met de schaal 1:2000 die het kadaster voor te hermeten plans van derge lijke gebieden heeft vastgesteld. Als een gbk ook voor niet-landelijke gebieden zou moeten worden vervaardigd, zou de schaal bij dichte bebouwing 1:500 en bij open bebouwing 1:1000 kunnen zijn. Niet door alle kaartgebruikers worden de begrippen schaal en nauwkeurigheid gekoppeld. Volgens een belangrijke groep, behorend tot de nutsbedrijven, is een grotere schaal in stedelijk gebied vooral nodig om ruimte te scheppen voor de veelheid van ge gevens die op de kaart moet worden aangebracht. Voor deze categorie gebruikers zal een kaart op grotere schaal daarom door vergroting kunnen worden vervaardigd uit een (goedkopere) kaart op kleinere schaal. De beperkte nauwkeurigheid, die uit de oorspronkelijke kaarteerschaal volgt, kan daarbij worden geaccepteerd. 3.2.3 Nauwkeurigheid De nauwkeurigheid van kaarten wordt in geode tische kringen gewoonlijk aangeduid met behulp van de standaardafwijking van afgebeelde punten ten opzichte van het op de kaart afgebeelde co ördinatenstelsel. Deze standaardafwijking wordt bij gebruik van lijnenkaarten beïnvloed door de inter pretatie en idealisatie van het afgebeelde object, de opmeting, de kaartering, het kaartmateriaal en de wijze van aflezen op de kaart. Voor goed identifi ceerbare punten is, bij gebruik van maatvast teken materiaal en eenvoudige hulpmiddelen door de ge bruiker, een standaardafwijking van 0,2 mm op de kaart haalbaar. Bij gebruik van fotokaarten zijn de voornaamste foutenbronnen de ontschranking en de interpretatie van het object. Van goed identifi ceerbare punten is ook hier een standaardafwijking van 0,2 mm bereikbaar met eenvoudige middelen. Hierin is echter niet de eventuele verschuiving van een punt door de hoogteligging t.o.v. het ont- schrankingsvlak begrepen. In gebruikerskringen verstaat men onder de nauw keurigheid soms een standaardafwijking, maar vaak toleranties of grenzen voor een toegestane afwijking. Hoewel deze begrippen eigenlijk niet vergelijkbaar zijn, kan met een grote mate van veiligheid de waarde van de maximaal toegestane afwijking op driemaal de standaardafwijking gesteld worden. De beschrijving van de nauwkeurigheid is in de geo desie een van de moeilijkste problemen. Het is der halve niet verwonderlijk dat de meeste respondenten bij de beantwoording van vragen over dit onder werp onduidelijk waren. Zo was de relatie van de gewenste nauwkeurigheid en de opgegeven voor keur voor bepaalde kaartschalen niet duidelijk. Dit kwam vermoedelijk omdat de wens naar meer ruim te op de kaart zwaar werd gewogen. 3.2.4 Kaartformaat en bladindeling Eén van de oogmerken die met de publikatie van een gbk wordt nagestreefd, is het brengen van één heid in de chaos van formaten en kaartindelingen. Voor eilandenkaarten is geen systematische indeling mogelijk door de grillige beeldbegrenzing van ieder blad. Bij raamkaarten kunnen tal van criteria voor formaat en indeling worden opgesteld. Deze hebben vooral betrekking op: - het praktisch gebruik van de kaarten, zowel in het terrein als op de tekentafel en op de conferentie tafel - een duidelijk en eenvoudig verband van de ligging van elk blad, de beeldbegrenzing en volgens velen ook van de nummering der bladen met de co- ordinaten van het landelijk stelsel (R.D.); - het gebruik van de indeling voor andere doel einden en technieken (registratie, inventarisatie, administratie); - een logisch verband met de schalen die eventueel voor de gbk worden gebruikt; - de reproduktietechnieken; - de kaartvervaardiging. 8 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 228 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 20