mogelijk moet worden vermeden. Slechts in inciden tele gevallen zal enige naverkenning ter comple tering van de kaart moeten worden uitgevoerd. 3.2.7 Weergave van de inhoud Het bijzondere karakter van de kaart en de beperkte inhoud leidden tot een werkwijze die het mogelijk maakte af te wijken van de ontworpen NEN-aan- duidingen zonder de duidelijkheid te kort te doen, met de voordelen van vereenvoudiging en arbeids besparing. Eventueel zou bovendien een vorm van automatische kaartering eerder in aanmerking kun nen komen. De mogelijkheden tot vereenvoudiging zijn het gebruik van: a. uitsluitend volle lijnen van gelijke dikte; b. uitsluitend volle lijnen, voor gebouwen dikker dan voor de overige objecten; c. uitsluitend volle lijnen van gelijke dikte, behalve daar waar verwarring kan optreden. Aanvankelijk, passend bij het eerste voorstel om trent de inhoud, (zie 3.2.6) leek mogelijkheid b. de meest gewenste. Als echter tot toevoeging van huis nummers aan gebouwen wordt overgegaan, is onderscheid in lijndikte voor gebouwen overbodig en zou kunnen worden volstaan met de uitvoering volgens c. Het zal wel noodzakelijk zijn de op stallen, die geen huisnummer hebben, van een teken te voorzien. 3.2.8 Bijhouding en vernieuwing Het vraagstuk van de bijhouding (herziening) en eventueel totale vernieuwing van de kaart is bij zonder belangrijk, vooral met betrekking tot de kosten en de inrichting van de organisatie, die met de vervaardiging wordt belast. De herzieningscyclus zal niet voor alle kaarten dezelfde behoeven te zijn. Als men belangrijke veranderingen van de kaart (door realisering van uitbreidingsplannen, door aan leg van primaire en secundaire wegen, door uit voering van grote landinrichtingsplannen, enz.) niet aan een vaste periode bindt maar voorrang ver leent, zou men op grond van economische overwe gingen in de andere gevallen gemiddeld met een her zieningscyclus van 5 jaren kunnen volstaan. Voor deze periode wordt bij de beantwoording van de enquête eveneens de voorkeur uitgesproken. 3.2.9 Produktieproces Zoals bij de bespreking van andere elementen reeds is vermeld zijn verschillende vervaardigingswijzen mogelijk, afhankelijk van de aard van het gebied met de daarvoor vastgestelde eisen en het voorhanden zijn van betrouwbaar en bruikbaar materiaal (kaar ten en andere gegevens). Dit laatste zal het geval zijn in die gebieden waar in het recente verleden de noodzaak van grootschalige kaarten reeds groot was door activiteiten in verband met een hoge urbani satiegraad, industrialisering, waterstaatswerken, her metingen ten behoeve van het kadaster, enz. In deze gevallen zal incidenteel moeten worden beslist welke de goedkoopste wijze is om een grootschalige basis- kaart te vervaardigen. Het is te verwachten dat hierbij, naast inpassing van het bestaande kaartmateriaal, ook terrestrische meetmethoden moeten worden toegepast voor par tiële of complete nieuwe opmetingen. Voor een groot deel van Nederland zal echter de fotogramme- trische kaartering de meest aangewezen methode zijn. Aangezien de kaarten de in par. 3.2.3 genoemde nauwkeurigheid van 0,2 mm op de kaarteerschaal dienen te hebben (om een zo groot mogelijke afzet te garanderen en daardoor de bijdrage per deel nemer zo laag mogelijk te houden), zal de uitwerking uit stereoparen moeten worden toege past. Slechts in bepaalde gebieden met schaarse be bouwing en zonder hoogteverschillen zou een (goed kopere) enkelbeeldprocedure kunnen worden over wogen. In alle gevallen waar de luchtfotogrammetrie wordt toegepast, kan tegen geringe meerkosten naast de lijnenkaart een uitvoering als fotokaart van de desbetreffende gbk-kaarten worden gele verd. Daar de inhoud hiervan rijker is dan die van de lijnenkaarten kunnen deze fotokaarten het ge bruikersaantal vergroten en de bijdrage per deel nemer verminderen. De gedachtengang over dit produktieproces van lijnen- en fotokaarten houdt in dat alleen een dienst of bedrijf met een grote fotogrammetrische afdeling op aanvaardbare wijze kan worden belast met de gbk-vervaardiging. Dit sluit samenwerking met andere diensten en bedrijven niet uit, evenmin als uitbesteding van onderdelen van het produktieproces. 10 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 230 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 22