3.2.10 Kosten De kosten van de vervaardiging van grootschalige basiskaarten in een gebied hangen af van de aard van het gebied, de methode die wordt gevolgd, het aanwezige materiaal dat kan worden gebruikt (meetkundige grondslag, metingen, kaartering), de omvang van het werk (continu of incidenteel werk) en de outillage van de diensten en bedrijven die de werkzaamheden verrichten. Bij het onderzoek naar de kosten is het stedelijk gebied buiten beschouwing gelaten omdat daar bij de vervaardiging meestal gebruik kan worden ge maakt van reeds aanwezige metingen en groot schalige kaarten. De kostenberekeningen zullen dan incidenteel moeten worden opgesteld en zij zullen zeer uiteenlopende uitkomsten leveren. Voor landelijk gebied ligt dit anders. Hoewel hier en daar eveneens bruikbaar materiaal aanwezig zal zijn (recente ruilverkavelingen of hermetingen van het kadaster, kaarteringen van de Rijkswaterstaat, van provincies en gemeenten), is het bekend dat voor een groot gedeelte van het land een totaal nieuwe opmeting moet worden verricht. Voor die gebieden zal in het algemeen een fotogrammetrische methode worden gevolgd evenals dat het geval is met de vervaardiging van grootschalige kaarten van grote oppervlakten door het Kadaster en de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Voor de kostenberekeningen van een gbk voor dergelijke gebieden moesten enkele vooronderstel lingen worden gemaakt: - het gebied is landelijk gebied volgens de om schrijving die aanvankelijk door de commissie was opgesteld (zie hoofdstuk 2); - de kaarteerschaal is 1:2000, maar de schaal van de luchtopnamen is zodanig gekozen dat ook kaartering op de schaal 11000 mogelijk is; - de oppervlakte-eenheid bij de berekening is 1 km2. Op de schaal 12000 is hierbij uitgegaan van het formaat 50 x 50 cm. Op het formaat 50 x 100 cm kunnen, bij lijnenkaarten 12000, zonder be zwaren twee éénheden naast elkaar worden afge beeld. Bij fotokaarten zal de aansluiting dan in sommige gevallen zichtbaar zijn omdat de beel den van twee verschillende opnamen afkomstig zijn, doch dit behoeft niet hinderlijk te zijn. - bij de uitvoerende instantie is uitgegaan van een afdeling of zelfstandig werkende overheidsdienst en van de tariefopbouw van door het rijk aan derden bewezen diensten; - voorts is uitgegaan van een orderbezetting die een continu verlopend arbeidsproces mogelijk maakt. Door het opstellen van deze uitgangspunten is het duidelijk dat de commissie niet de bedoeling had een exacte calculatie voor het gehele project van de gbk te maken, maar slechts een indruk wilde geven van de orde van grootte waaraan moet worden ge dacht. De berekeningen werden opgesteld met mede werking en met gebruik van gegevens van de rijks diensten: Kadaster, Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en Topografische Dienst. De ver zamelde gegevens hebben betrekking op soort gelijke kaarteringen, uitgevoerd volgens conven tionele methoden. Bij verschillende onderdelen moest sterk worden geëxtrapoleerd. Voor tarieven en prijzen is het peil van januari 1973 aangehouden. In Bijlage B wordt deze kostenberekening in onder delen weergegeven. Samengevat zijn de resultaten: Kostprijs van de eenheid van 1 km2, als lijnen- of fotokaart uitgevoerd op de schaal 12000, afge leverd als diapositief op maatvaste film: 490,voor een fotokaart van vlak gebied, als er geen lijnenkaart wordt vervaardigd; 680,voor een orthofotokaart (differentiële ont- schranking) van geaccidenteerd gebied met dezelfde restrictie; ƒ1800,voor een niet-naverkende lijnenkaart (uit werking uit stereomodellen); 1920,- voor een lijnen- en een fotokaart van het zelfde blad; ƒ2110,voor een lijnen- en een orthofotokaart van hetzelfde blad. 3.2.11 Baten De kosten van een gbk van een bepaald gebied zullen gezamenlijk kunnen worden gedragen door de diensten en bedrijven die hun medewerking toe zeggen. Bij de gedachtenvorming rond de gbk is er steeds sterk de nadruk op gelegd dat één van de doelen de verbetering van de communicatie is: door Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 11 ngt 74 231

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 23