het gebruik van dezelfde ondergrond kunnen de gegevens van alle technische diensten, die in een bepaald gebied opereren, met grote betrouwbaar heid en zonder extra kosten met elkaar in verband worden gebracht. Het belang ligt derhalve niet alleen in het gebruik van een betere kaart, doch ook in het gebruik van dezelfde kaart. Overigens brengt dit met zich mee dat deze kaart een hoge kwaliteit moet hebben. Deze factoren zullen zeker bij het over wegen van het nut, dat iedere dienst bij een gbk heeft, een rol spelen. Dit geldt niet alleen voor de nutsbedrijven en gemeenten, die in dit rapport steeds genoemd worden, maar ook voor de provin ciale en rijksdiensten, zowel in de technische als in de administratieve sector. Bovendien zullen ge bruikers worden gevonden bij bedrijven die civiel- en cultuurtechnische en stedebouwkundige werken in het gebied uitvoeren. Naast afnemers van het eindprodukt zullen er ook gegadigden zijn voor deelprodukten zoals: - alleen de fotografie (bijv. voor interpretatie van bodem, vegetatie of landschap, voor wetenschap pelijke doeleinden, voor schoolgebruik); - alleen de terrestrische en/of fotogrammetrische grondslag (bijv. voor hoofdpunten van het Ka daster, Waterstaat); - alleen de fotokaart (bijv. voor inventarisatie van milieu-elementen, planologie, voorlichting). Het zal zeker voorkomen dat de produktie van een gbk in een bepaald gebied in samenhang geschiedt met een ander groot kaarteringswerk, bijvoorbeeld in kadastraal of waterstaatsverband. Een aanzien lijke kostenverlaging voor de andere gebruikers kan dan het gevolg zijn. Voor het coördineren van de vraag en voor het overleg ten aanzien van kosten en baten zal, zowel centraal als regionaal, een goede organisatie nodig zijn. In deze organen zullen kaart- producenten en kaartgebruikers moeten zijn vertegen woordigd. Dit de reeds meer genoemde enquête kan een indruk worden verkregen van de hoogte van de bedragen die jaarlijks door de openbare nutsbedrijven en de gemeenten worden besteed aan de vervaardiging en bijhouding van grootschalig kaartmateriaal, dat als ondergrond dient voor vermelding van eigen gegevens of verdere bewerking. a. De openbare nutsbedrijven (elektriciteit, water, gas, telefoon) geven hiervoor (afgezien van leve ring door derden) gezamenlijk ongeveer 12 mil joen gulden per jaar uit. Dat is gemiddeld ƒ340,per km2 per jaar. De hoogte van dit bedrag wordt bevestigd door een opgave van de WELREN betreffende het aantal tekenaars (300) dat in het tekenen van ondergronden een volle dagtaak vindt. Een andere benadering geeft Beusen in het Nederlands Geodetisch Tijdschrift jrg. 1973, pag. 144. Hij schat het bedrag op on geveer 15 miljoen gulden per jaar. b. Een opgave van 142 gemeenten, vallend in de klasse van minder dan 50.000 inwoners, om vattende 7000 km2, toont aan dat per jaar ge middeld ongeveer ƒ820,per km2 wordt be steed aan grootschalige kaarten, afgezien van het werk dat door derden wordt verricht. In deze gemeenten is volgens deze opgave 15% stedelijk en 85% landelijk gebied. Extrapolatie naar de oppervlakte van alle gemeenten in deze klasse leidt tot een bedrag van ongeveer 25 miljoen gulden per jaar. c. Een opgave van 22 gemeenten, vallend in de klasse van meer dan 50.000 inwoners, omvat tende 2000 km2 (27% stedelijk en 73% landelijk), toont aan dat hieraan per jaar gemiddeld onge veer ƒ1370,per km2 wordt besteed. Extra polatie naar de oppervlakte van alle gemeenten in deze klasse leidt tot ongeveer 5 miljoen gul den per jaar, eveneens zonder werk van derden. Uit het voorgaande is duidelijk geworden dat het tot stand komen van een gbk slechts kan worden bereikt door een efficiënte organisatie. Daar de grote kaartgebruikers overheidsorganen en semi- overheidsbedrijven zijn, dient de rijksoverheid de verantwoordelijkheid voor de gbk op zich te nemen. Vooral omdat de gehele maatschappij niet alleen profijt heeft van besparingen, die ontstaan door betere en snellere communicatie tussen vele tech nische diensten, maar ook is gebaat bij de gunstige invloed die het gebruik van betere kaarten heeft op vele activiteiten. Bij deze activiteiten denke men aan de voorbereiding van plannen, aan de voor- 12 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 3.2.12 Organisatie 232 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 24