lichting en aan het gebruik, de verdeling en het beheer van de ruimte en van de bodem waarop wij leven. Voor de uitvoering zal echter één dienst ver antwoordelijk moeten zijn. Zoals is gebleken, houden vele elementen van de gbk verband met de wijze waarop grootschalige kaarteringen reeds worden verricht door het Ka daster en de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat. Rekening houdend met de toenemende samenwerking van deze en enige andere rijksdien sten is een oplossing, waarbij de vervaardiging van de gbk in de produktie van deze diensten wordt geïntegreerd of daaraan kan worden ontleend, te prefereren boven het formeren van een nieuwe rijksdienst. Naast de mogelijkheden die hierdoor worden geboden, zal het echter nodig zijn om ook andere diensten en ondernemingen bij de produktie in te schakelen zonder de uniformiteit te schaden. Hoofdstuk 4 CONCLUSIES 1De belangstelling voor een grootschalige basis- kaart van Nederland is groot. In kwantitatief opzicht zijn belangrijke gebruikersgroepen: openbare nutsbedrijven en technische diensten van rijk, provincies, gemeenten en waterschap pen. De behoefte komt voort uit de ervaring dat: a. het aanwezige grootschalige kaartmateriaal in het grootste deel van ons land ondoel matig en te heterogeen van vorm, inhoud en nauwkeurigheid is om als basis te kunnen dienen voor technisch gebruik; b. het zelfstandig vervaardigen of het laten vervaardigen van goede kaarten, die boven dien moeten worden bijgehouden, grote uit gaven vergt; c. de communicatie tussen bedrijven en dien sten die in hetzelfde gebied werken, in hoge mate wordt gediend door het gebruik van eenzelfde kartografische ondergrond. 2. Onder basiskaart wordt in dit verband ver staan een uniform uitgevoerde kaart van Nederland, in een éénduidig kaartbladen-systeem, met een zodanige inhoud dat deze de basis kan zijn voor aanvullingen die worden gewenst door verschillende gebruikers. 3. In de voorgaande definitie ontbreekt een aan duiding van de schaal. De schalen die in aanmerking komen zijn 1:2000, 11000 en als grootste 1500. De grootste uniformiteit zou worden ver kregen door voor het gehele land één schaal vast te stellen. Dit zou leiden tot de keuze van de grootste schaal die echter slechts in weinig omvangrijke gebieden (steden) noodzakelijk is en derhalve een te kostbare uitvoering ten ge volge heeft. Voor de vaststelling van de schaal dienen daar om per gebied criteria te worden ontleend aan de volgende overwegingen: a. de aard van het gebied (landelijk, open be bouwd, stedelijk); b. de wensen van de gebruikers; c. de gewenste schaal van gelijktijdig en in samenhang uit te voeren kaarteringspro- jecten in het gebied d. de eventuele aanwezigheid van basiskaart materiaal dat kan worden gebruikt, o.a. kadastraal hermeten plans. 4. Een uniforme uitvoering in een éénduidig kaartbladensysteem wordt gevonden in een raamkaart in het stelsel van de Rijksdriehoeks meting. De uitvoering in het formaat 50 x 100 cm voor alle schalen in een systeem, dat zo eenvoudig mogelijk aansluit aan de kilometerindeling van het R.D.-stelsel, vindt de grootste aanhang in de commissie en bij de gebruikers. Voor de bladnummering kunnen de coördi naten (x,y) van het zuidwestelijke hoekpunt van de kaart als volgt worden gebruikt: Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 13 ngt 74 233

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 25