1:2000, bladnummer bestaande uit 6 cijfers (3 3), bijv. 174.441 1:1000, bladnummer bestaande uit 7 cijfers (3 4), bijv. 175.4415 1:500, bladnummer bestaande uit 9 cijfers (4 5), bijv. 1755.44175. Op iedere basiskaart kan een verwijzing wor den opgenomen naar de topografische kaart op schaal 1:10.000, waardoor een verbinding wordt gelegd met de verzameling topografische kaarten. 5. Er is een duidelijke voorkeur voor de uitvoering als lijnenkaart. De commissie is daarom van oordeel dat de basiskaart een lijnenkaart zal moeten zijn. Daarnaast is er een groeiende be langstelling voor fotokaartenvoornamelijk in planologische kringen. Als nevenprodukt van de gbk zal de fotokaart op dezelfde schaal als de lijnenkaart in toenemende mate worden ge vraagd. Bij de vervaardiging kan hiermede rekening worden gehouden. 6. Teneinde het optimaal benutten van de com municatiemogelijkheden van de gbk te bevor deren, moeten de kosten per afnemer zo laag mogelijk worden gehouden. Dit kan o.a. wor den bereikt door de nauwkeurigheid van de kaarten aan hoge eisen te laten voldoen. Het aantal afnemers zal hierdoor toenemen. Als maat voor de nauwkeurigheid is een stan daardafwijking in de coördinaten van de af beelding van goed identificeerbare objecten ter grootte van 0,2 mm aanvaardbaar. Deze is in de normale produktieprocessen haalbaar, zo wel bij de terrestrische als bij de fotogramme- trische methoden. 7. De inhoud zal in verband met het doel en de kosten beperkt kunnen blijven tot de wensen die daaromtrent door een meerderheid van de gebruikers zijn uitgesproken: begrenzingen van wegen, kanten van wegverhar ding, waterwegen, sloten, onder- en bovenkant van dijken, bruggen, heggen, alle opstallen, aanduidingen van aaneengesloten hoge be groeiing, straatnamen en huisnummers. Van de opstallen, die volledig moeten worden weergegeven, wordt bij fotogrammetrische uit werking kaartering van de dakranden in plaats van de gevels aanvaard. Aan de wens van de openbare nutsbedrijven om de soort van de verharding te vermelden, kan tegemoet worden gekomen door een in deling in twee categorieën aan te gevenmoei lijk open te breken verhardingen (beton, asfalt, etc.) en gemakkelijk open te breken verhar dingen (klinkers, tegels, etc.). Bij terrestrische metingen kan het verschil in verharding ge makkelijk worden geconstateerd. Bij de foto grammetrische kaarteringen kan deze onder scheiding in de meeste gevallen aan de foto's worden ontleend. De kaarten 1:2000 en 11000 zullen in het algemeen fotogrammetrisch wor den vervaardigd. Hierbij dient de sterk kosten verhogende naverkenning in het terrein zoveel mogelijk te worden vermeden. Uit dien hoofde zijn de voorgaande concessies ten aanzien van een volledige vermelding van de soorten ver harding en de kaartering van de gebouwen gerechtvaardigd. 8. De weergave van de objecten kan geschieden door lijnen van gelijke dikte, behalve in de ge vallen dat verwarring kan optreden. Gebouwen worden onderscheiden door vermelding van het huisnummer of, bij het ontbreken hiervan, door een speciaal teken. Hiermede wordt bereikt dat het uiterlijk van de kaart eenvoudig is en daar door in het bijzonder is gericht op het functio neren als ondergrond voor andere gegevens. 9. In zeer veel gevallen wordt van de gbk een af beelding op maatvaste film gevraagd. De film zal kunnen worden geleverd op het DIN- formaat A0. De afnemer kan dan voor het 14 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart BLADNUMMERING GBK 1 500 1755.44175 O O O 175.4415 1:2000 174.441 174 175 176 234 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 26