vermenigvuldigen eigen afdruktechnieken toe passen, waarbij hij het papierformaat naar eigen behoefte kan kiezen. 10. De bijhouding is één van de belangrijkste ele menten die bij de realisering van een perma nente kaartering een rol spelen. De gebruiker wenst een up to date produkt, de vervaardiger daarentegen weet dat er reeds tussen het mo ment van opname en de afwerking verande ringen in de terreintoestand of het terrein- gebruik kunnen zijn opgetreden. Hier moet dus steeds van een compromis sprake zijn. De commissie meent dat belangrijke verande ringen (realisering uitbreidingsplan, uitvoering van civiel- en cultuurtechnische werken, enz.) zo spoedig mogelijk, zo mogelijk jaarlijks, moeten worden bijgewerkt. In andere gevallen zal herziening pas na een veel langere periode nodig zijn. Voor een algehele herziening kan gemiddeld met een vijfjaarlijkse periode wor den volstaan. Overigens zal de praktijk uit wijzen of deze tijdsduur zinvol is. Voor de bij houding behoeven niet steeds nieuwe metingen ten behoeve van de gbk te worden verricht. Alle diensten en bedrijven die landmeetkundig werk verrichten, kunnen door hen gemeten veranderde topografische gegevens doorgeven aan de dienst die voor de uitvoering van de gbk verantwoordelijk is. 11. Ten aanzien van de organisatie en de uitvoering dienen de beste waarborgen te worden gescha pen voor de publikatie en de bijhouding van een uniforme grootschalige basiskaart van Nederland, zoals die in de voorgaande punten is omschreven. In het volgende hoofdstuk worden hiertoe enkele aanbevelingen gedaan. Hoofdstuk 5 AANBEVELINGEN 1. In hoofdstuk 4 zijn de vorm, de inhoud, de uit voering en de bijhoudingseisen van een groot schalige basiskaart van Nederland omschreven. Het is van uitermate groot belang dat met de ver vaardiging van deze kaart volgens genoemde richtlijnen spoedig wordt aangevangen. 2. De aard van het project en de belangen die er mee gemoeid zijn in aanmerking genomen, is de Commissie GBK van mening dat bij de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de verantwoordelijkheid voor de realisering van de grootschalige basiskaart dient te berusten. 3. Naast de belangen van de rijksoverheid zijn die van andere overheidsdiensten en van de open bare nutsbedrijven bij de totstandkoming van een gbk groot. Het is daarom noodzakelijk dat hiertoe een permanent overlegorgaan wordt ge vormd door vertegenwoordigers van rijks- kaarteringsdiensten en van kaartgebruikers, aan gevuld met enkele deskundigen. Dit orgaan - de Centrale Kaarteringsraad - adviseert de Minister inzake het te voeren beleid met betrekking tot de grootschalige basiskaart ten aanzien van bijvoor beeld de volgende onderwerpen: ahet opstellen van urgentieschema's op lange termijn; b. het aangeven van prioriteiten op korte ter mijn; c. het onderzoeken van samenwerkingsmoge lijkheden in verband met de vervaardiging, de bijhouding en de vernieuwing; hierbij wordt ook gedacht aan het inschakelen van ingenieursbureaus, die kennis, ervaring en capaciteit op dit gebied hebben, op grond van hun werkzaamheden op dit gebied d. het formuleren van richtlijnen voor de kos tenverdeling tussen de belanghebbenden; e. het opstellen van een regeling van de auteurs rechten; f. het voorstellen van andere organisatorische en technische maatregelen, zulks op grond van nieuwe opvattingen en mogelijkheden. Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 15 ngt 74 235

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 27