4. De vervaardiging van de grootschalige basis kaart (gbk) kan niet geïsoleerd staan van andere grootschalige kaartvervaardiging die in de overheidssfeer plaatsvindt, in het bijzonder bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers (KADOR) en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Werkzaamheden voor de gbk zullen veelvuldig kunnen worden ge ïntegreerd in de reeds bestaande activiteiten van deze diensten. De Commissie acht het niet gewenst dat er voor de uitvoering van de gbk een aparte dienst wordt opgericht. Zij stelt voor dat de realisering wordt opgedragen aan een centraal bureau. De dienst, die volgens de Commissie het meest in aanmerking komt om een centraal bureau voor de uitvoering te leiden, is de Dienst KADOR. De overwegingen hierbij zijn: - door de overgang van de dienst van het De partement van Financiën naar het Departe ment van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is de verandering in doelstelling en taak duidelijk onderstreept; het vervaardigen van basiskaarten voor technisch en planolo gisch gebruik sluit aan bij deze ontwikkeling; - de integratie van landmeetkundige en karto- grafische werkzaamheden voor de eigen dienst (hermeting, bijhouding, ruilverkaveling) en voor de vervaardiging en bijhouding van de gbk, is bij KADOR goed realiseerbaar; de dienst heeft een grote ervaring op het gebied van de samenwerking met andere diensten, bedrijven en ingenieursbureaus; - de organisatievorm voor de gbk-vervaardi- ging, zoals de commissie deze voorstelt, sluit goed aan bij de centrale en regionale organi satie van de Dienst KADOR; - in het ontwerp van de wet op de leidingen- beheerdersregistratie is een belangrijke taak toegewezen aan het kadaster. De gbk en de leidingenregistratie houden nauw verband met elkaar. 5. Op grond van het voorgaande wordt de Centrale Kaarteringsraad als volgt samengesteld: Voorzitter: aan te wijzen door de Minister van Volkshuisvestingen Ruimtelijke Or dening, op voordracht van de Rijks commissie voor Geodesie. Secretaris: vertegenwoordiger van de Dienst KADOR (Centraal Bureau). Leden: vertegenwoordigers van de Dienst KADOR, de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de Topogra fische Dienst, de Cultuurtechnische Dienst, de Rijks Planologische Dienst, de WELREN, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Adviesgroep Topografie en Leidin gen van de SOAG en andere des kundigen (automatisering, juridische vraagstukken, enz.). Het is denkbaar dat deze raad zou kunnen uit groeien tot een „algemene kaarteringsraad", die een breder gebied dan alleen de gbk be strijkt. De ontwikkeling van deze gedachte gaat echter buiten het bestek van dit rapport. Toch is het belangrijk te signaleren dat de samenstelling van de raad, die voor de realisering en bijhouding van de grootschalige basiskaart noodzakelijk is, deze mogelijkheden reeds in zich heeft. 6. De Centrale Kaarteringsraad en het Centraal Bureau moeten het beleid, respectievelijk de werkzaamheden, afstemmen op de behoeften en de aanvragen van gebruikers, die in de meeste gevallen regionaal werken. De instelling van Provinciale Kaarteringswerk- groepen kan de samenwerking tussen verschil lende instanties bevorderen. De Centrale Kaar teringsraad benoemt (wijst aan) de leden van de werkgroep en geeft een taakomschrijving. De provinciale directies van KADOR dienen in de werkgroepen coördinerende functies (even tueel voorzitterschap of secretariaat) te ver vullen. De Provinciale Kaarteringswerkgroepen zouden onder meer aan de Centrale Kaarterings raad voorstellen kunnen doen ten aanzien van het aangeven van urgentiegebieden en het stellen van prioriteiten, van het verdelen der kosten, van de verspreiding van de gbk, van het stimu leren van de samenwerking in de onderhavige provincie, enz. ngt 74 16 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 236

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 28