20 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart Deze twee tekortkomingen maakten het onmogelijk om uit de duizenden kadastrale plans een uniforme basiskaart van Nederland op grote schaal samen te stellen. De kwalijke ge volgen daarvan zijn vooral in de jaren na 1930 in groeiende mate merkbaar geworden. Ook van de kant van het Ministerie van Oorlog was geen oplossing van het kaarterings- probleem te verwachten, gezien de in die tijd beperkte doel stelling van het Topografisch Bureau: een topografische kaart ten behoeve van militaire operaties te vervaardigen en up to date te houden. Na 1864 werd daarvoor de schaal 125.000 gebruikt. Een maatschappelijke behoefte aan grootschalige kaarten werd, buiten het Kadaster, in de 19e eeuw weinig gevoeld. Hun onmisbare functie in de gedetailleerde planning van civiel-technische en stedebouwkundige werken werd het eerst aangetoond bij de uitbreiding van de grote steden, bij de Spoorwegen en bij de Waterstaat. We zien dan hoe door deze diensten een eigen bescheiden bijdrage geleverd wordt aan de grootschalige kaartvervaardiging om eigen behoeften te dek ken. De ontoereikendheid van de kadastrale kaart werd op vele plaatsen vastgesteld, vooral in de grote steden, waar de taak van stedelijke technische diensten een andere kaart- inhoud en betere, nauwkeuriger meetkundige grondslag ver eiste. De stad Amsterdam was de eerste stad in Nederland die een eigen landmeetkundige en kartografische afdeling in het leven riep, die model gestaan heeft voor andere steden. Geschiedenis na 1920 In de twintiger jaren van de 20e eeuw werden door de Rijks waterstaat zeer grote werken in uitvoering genomenkanalen in Twente en Limburg, gevolgd door de uitvoering van een rijkswegenplan na 1932. Daarmee hangt onmiddellijk samen de oprichting van een centrale landmeetkundige dienst in 1931de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. In veel omvangrijker mate als voorheen het geval was werden er door eigen meetploegen van deze dienst grootschalige kaarten opgenomen, waarbij ten dele de in die tijd nieuwe techniek van de luchtfotogrammetrische kaartering toegepast werd. Invoering van de luchtfotografie, ook bij de vervaardiging van de topografische kaart 125.000, heeft, voor het eerst na de mislukte plannen van de „Commissie De Man" uit 1822 weer een kans geboden om tot één uniforme basiskaart op grote schaal te komen. Deze geheel nieuwe kaarterings- techniek die een revolutie in de kartografie betekende ver diende een revolutionaire aanpak van het kaarteringswezen in Nederland, waarbij het centralistische aspect van de lucht fotografie en de hoge investeringskosten van de uitwerkings- apparatuur dwingende argumenten vormden. Het heeft helaas niet zo mogen zijn. Vooruitziende figuren als I. Boer Hzn, ingenieur-verificateur van het Kadaster, en prof. dr. ir. W. Schermerhorn hebben de behoudendheid van departemen tale zijde en van de collega's uit de landmeetkundige wereld op hun weg naar verbetering niet kunnen passeren. In het betrekkelijk kleine areaal dat Nederland heet is daardoor weer een kans gemist die tot gevolg heeft dat de behoefte aan goede kaarten op grote schaal nog altijd bestaat. Het Kadas ter, oorspronkelijk een instituut ter verzekering en admini stratie van de zakelijke rechten op onroerende goederen, was anno 1930 in feite reeds boven die taak uitgegroeid, maar heeft daaruit niet de consequenties getrokken. Invoering van luchtfotogrammetrie voor de vervaardiging van kadastrale Afb. 1. Rijksweg bij Nunspeet. Boven: kaartfragment 110000 (niet op schaal), onder: luchtfoto. Topografische Dienst, Delft. plans kwam pas 25 jaar na de dito toepassingen bij de Topo grafische Dienst en Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat op gang. Hoewel uit de jaren na 1931 een goede samen werking tussen laatstgenoemde dienst en het Kadaster dateert is autonomie in ieders kaarteertaak blijven bestaan. Neder land zat anno 1930 met een enorme achterstand in gemoderni seerde (zgn. hermeten) kadastrale plans. Die achterstand is tot op heden bij lange na niet ingelopen. 240 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 32