22 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart van op het kadastrale plan (zie afbeelding 2). Dat kadastrale plan dateert in zo'n geval meestal uit de 19e eeuw en, hoewel naar de inhoud up to date, is het naar de vorm mistekend en dus ongeschikt voor ontwerp en uitvoering van de gedetail leerde structuurplannen. Het grootste gedeelte van de ruim 24.000 kadastrale bladen bestaat uit zulke niet-gemoderni- seerde plans. Ondanks de erkenning dat de taak van het Nederlandse kadaster al sedert een halve eeuw niet meer in hoofdzaak bestaat uit de administratie van de grondbelasting en de registratie van zakelijke rechten op onroerend goed is de her-kaartering achterwege gebleven. Leidingenregistratie Niet alleen de her-kaartering van kadastrale plans, om daar mee een bijdrage te leveren aan de behoeftebevrediging inzake grootschalige basiskaarten, maar ook de centrale registratie van de leidingen onder en boven de grond is een taak die door velen aan het Kadaster toegedacht wordt. Laten we nader op de behoefte aan centrale Nederlandse leidingen registratie ingaan. Men kan zonder overdrijving stellen dat er in Nederland een chaotische toestand heerst ten aanzien van het op kaarten aangeven van leidingen. Energievoorzieningsbedrijven (elek triciteit, gas, olie), industrieën (vloeistoffen en elektriciteit), spoorwegen, PTT, waterleidingbedrijven, rioleringen enz. enz. hebben in de loop van tientallen jaren leidingen gelegd, die soms goed, maar vaker minder goed met maten op kaar ten zijn vastgelegd en in een register van het betreffende be drijf zijn opgetekend. In de loop der jaren vervallen er lei dingen, worden er nieuwe gelegd en raakt de registratie op de kaarten en in de boeken in de war. Erger is dat het ene bedrijf niet weet waar een ander bedrijf zijn leidingen heeft liggen. Men beschadigt leidingen bij graafwerken of men zoekt lang voor een vermiste leiding is gevonden. Funeste gevolgen daarvan zijn ongelukken, kosten en tijdverspilling. Wie de industrialisering en urbanisering van Nederland ge durende de laatste 25 jaar even op zich laat inwerken komt tot de conclusie dat er naast het zichtbare Nederland nog een onzichtbaar Nederland is, dat tot op heden niet op een natio naal kaartwerk staat afgebeeld: de grootschalige leidingen- kaart. Dat hierin verandering dient te komen is duidelijk. Grote delen van Nederland kunnen als één uitgestrekt fa brieksterrein beschouwd worden, één uitgestrekte woon machine, waarvan de werktuigbouwkundige tekening is zoek geraakt of nooit gemaakt werd. In de kringen van het landmetersberoep ijvert men voor een centraal register van leidingen onderbrengen. Waar deze centrale leidingencentrale ook komt, men zal aldaar over moderne grootschalige kaarten moeten beschikken, want de registratie zal een belangrijk grafisch aspect verkrijgen. In de naaste toekomst zal het aantal leidingen door Nederland sterk toenemen. Daarbij zullen ook leidingen zijn waarmee voor de gezondheid gevaarlijke stoffen of ladingen getrans porteerd worden. Er zullen ook leidingen bij zijn waarvan de beschadiging een ramp kan veroorzaken. Tot op heden heeft de regering zich niet bezorgd getoond over deze toe stand en over dit vooruitzicht. Ondergetekende vindt dit een slordige situatie, niet in overeenstemming met het zorgvul dige beleid dat ten aanzien van anderssoortige centrale regis traties gevoerd wordt. In juni 1972 is bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf te 's-Gravenhage verschenen het Rapport van een door de Staats secretaris van Financiën ingestelde werkgroep Leidingen registratie. In dit rapport is opgenomen een ontwerp van Wet op de Leidingenregistratie. Ruilverkavelingen Bij de Cultuurtechnische Dienst zijn nauwkeurige cijfers be schikbaar over de totale her-verkavelde oppervlakte van Nederland. Honderdduizenden hectaren landbouwgrond hebben een nieuw patroon gekregen en, hetgeen relevant voor dit artikel is, een nieuwe grootschalige kaait, meestal 1:2000. Wie dacht dat daarmee een belangrijke bijdrage geleverd werd aan de produktie van een standaard-basiskaart van Nederland komt bedrogen uit. Er wordt door het Kadaster een in het Rijksdriehoeksmetingsstelsel hermeten kadastrale kaart afgeleverd. Deze nieuwe ruilverkavelingsplans wijken qua inhoud praktisch niet af van de oude kadastrale plans. De schone gelegenheid om topografisch-gedetailleerde plans af te leveren waarop onmiddellijk structuurplannen, tracés, uitbreidingsplannen etc. ontworpen zouden kunnen worden werd niet aangegrepen. Ook de bladindeling sloot niet aan op de bladindeling van de Topografische kaart 110.000 die toch in de ruimtelijke ordening van Nederland een regulerende functie heeft. Wanneer we de kaarteringstaak van Nederland vanuit een centraal geplaatst motief willen zien, zal eenmaal de auto nome opvatting over de inhoud en vorm van grootschalige plans moeten verdwijnen. De honderdduizenden hectaren ruilverkaveling hebben een teleurstellende kartografie opge leverd, terwijl de ruilverkavelaars het goede kartografische produkt eigenlijk al in handen hebben gehad, namelijk de grootschalige moderne luchtfoto's, die in sommige gebieden de topografische kaart acht jaren vóór waren. Juist bij het grootbedrijf van de miljoenen verslindende ruil verkaveling dient de overheid attent te zijn op goedkoop te verkrijgen bijprodukten, die aan de gehele gemeenschap ten goede komen, in casu moderne grootschalige plans, die qua inhoud uitgaan boven de abstracte figuratie waarmee voor namelijk het Kadaster gebaat is. Urbanisatie Bij de voorbereiding van stadsontwikkelingen, streekplannen, wegenaanleg, industriële vestigingen, kortom in het algemeen die handelingen met onze grond die niet uit cultuurtechnische werkzaamheden voortkomen is het gemis aan een groot schalige basiskaart vaak de eerste teleurstelling die de ont werpers te incasseren krijgen. Toch moet die basiskaart zo snel mogelijk op tafel komen uit welke eis vaak de vreemd- soortigste kartografische handelingen voortvloeien die de deskundige landmeters en geodeten de haren te berge doen rijzen. Zulke gebrekkige toestanden doen zich uiteraard niet voor in de grote gemeenten waar men over een goed geoutil leerde technische dienst beschikt maar wel in kleine gemeenten waar men tot dan toe nooit met zulke technische problemen geconfronteerd was geweest. Bij een inventarisatie van het beschikbare kaartmateriaal waaruit de gewenste basiskaart samengeflanst wordt komt men vele stukken tegen die qua inhoud helemaal niet geschikt waren om voor moderne technische planning gebruikt te wor- 242 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 34