Kostenberekeningen Bijlage B Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 25 1 Opdracht Om het onderzoek dat door de Commissie GBK werd ver richt te bespoedigen, werden enige werkgroepen belast met de opdracht gegevens te verzamelen omtrent de kosten van de vervaardiging van lijnen- en fotokaarten van landelijk gebied. In het stadium waarin op dat moment (1972) het onderzoek verkeerde, meende de commissie zich tot landelijk gebied te moeten beperken en aanvaardde daarvoor de om schrijving: geheel Nederland met uitzondering van die ge bieden die door het Kadaster zijn of worden afgebeeld in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting op de schaal 11000 of groter. Bij de uitwerking van de opdracht werd ervan uitgegaan dat voor deze landelijke gebieden een nieuwe kaartering 1:2000 moet worden uitgevoerd door toepassing van de luchtfoto- grammetrie. De werkzaamheden voor foto- en lijnenkaarten, op dezelfde schaal van hetzelfde gebied, hebben een gemeenschappelijk gedeelte in de luchtfotografie, het gebruik van terrestrische paspunten en de aerotriangulatie. Fotokaarten kunnen daar na worden vervaardigd door gewone ontschranking, of door differentiële ontschranking (orthofoto's) als het gebieden met veel bodemreliëf betreft. Lijnenkaarten ontstaan door uit werking in stereoscopische kaarteringsinstrumenten. De in houd van de lijnenkaart werd bij het verstrekken van de op dracht beperkt tot: begrenzingen van wegen, kanten van wegverhardingen, waterwegen en sloten, onder- en boven kant dijken, heggen, dakomtrekken van opstallen en aan duidingen van aaneengesloten hoge begroeiing. Er werd afge zien van vóór- of naverkenning (controle en aanvulling door terreinbezoek). Bij de vervaardigingswijzen moest rekening worden gehou den met de mogelijkheid dat op verzoek vergrotingen op de schaal 11000 kunnen worden geleverd. De bedoeling van de opdracht was niet een produktieschema voor de toekomstige kaartvervaardiging te ontwerpen, maar het resultaat diende de commissie inzicht te geven in de kosten die bij grootschalige kaarteringen voor de basiskaart een rol spelen. 2 Werkwijze Met medewerking van deskundigen van de grote landmeet kundige rijksdiensten (KADOR, Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en Topografische Dienst) werden drie werk groepen gevormd voor de bestudering van 1. de kosten van de luchtfotografie en de aerotriangulatie; 2. de kosten van de vervaardiging van fotokaarten; 3. de kosten van de vervaardiging van lijnenkaarten. Voor alle onderdelen van het produktieproces werd gebruik gemaakt van de ervaring, van vóór- en nacalculaties en van gegevens betreffende werktijdverantwoording van de ge noemde diensten. De extrapolatie die nodig is om te komen tot een tijd- en kostenbasis voor een dienst die zich uitsluitend bezighoudt met éénsoortig werk, nl. de produktie van grootschalige basiskaarten, is gevaarlijk. Daarom dienen de uitkomsten meer als een gespreksbasis dan als exacte calculatiegroot heden te worden beschouwd. De gevolgde methode houdt tevens in, dat er is uitgegaan van conventionele werkwijzen. Het is zeer goed mogelijk dat andere methoden voor een dienst die een groot continu verlopend seriewerk moet ver richten, tot aanzienlijke kostenbesparingen kunnen leiden. Hierbij kan worden gedacht aan de toepassing van moderne navigatiesystemen, waardoor de aerotriangulatie wordt ver eenvoudigd; aan het gelijktijdig fotograferen op verschillende schalen; aan automatisering van de uitwerking, enz. Als basis voor de studie is een bladinhoud van 1 km2 ge nomen. Afgebeeld op de schaal 1:2000 betekent dit een raam- kaart van 50x50 cm. Hoewel in de besprekingen van de Commissie GBK nog geen definitieve keuze was gedaan, waren de meest genoemde formaten 50x50 en 50 x 100 cm, d.w.z. één of twee eenheden van 1 km2. De kostenberekening is gebaseerd op het loon- en prijspeil van januari 1973. Voor verschillende onderdelen werd gebruik gemaakt van het verslag van de werkgroep „Tariefopbouw van door het rijk aan derden bewezen diensten" van het Ministerie van Financiën (1969). 3 Enige onderdelen van liet produktieproces 3.1 De fotografie Bij de keuze van het cameratypc en de opnameschaal is de werkgroep er van uitgegaan dat de opnamen geschikt moeten zijn voor de vervaardiging van fotokaarten en van lijnen kaarten. De keuze wordt dan het meest bepaald door de eisen die aan de produktie van fotokaarten worden gesteld: a. zo mogelijk moet een fotokaart (1 km2 op 1:2000) zonder montage worden verkregen: I kaart uit I opname; b. de kwaliteit moet zodanig zijn dat een vergroting naar 11000 nog een aanvaardbaar resultaat geeft; c. de invloed van plaatselijke hoogteverschillen op de beeld verschuiving moet zo klein mogelijk zijn. Met betrekking tot het cameratype zal voor foto- en lijnen kaarten van een compromis sprake moeten zijn: de foto kaart vraagt om een lange brandpuntsafstand, maar de uit werkingsinstrumenten voor kaartering uit stereoparen zijn daarvoor niet onbegrensd ingericht. De keuze zal daarom mede afhankelijk zijn van de uitwerkingsmogelijkheden die de uitvoerende dienst ter beschikking staan. Ten aanzien van de beeldkwaliteit werden er, met mede werking van de Meetkundige Dienst van de R.W.S. en de Topografische Dienst, enkele proeven gedaan. Van bestaande opnamen van hetzelfde gebied op de schalen 16000 en 13500 werden vergrotingen op 1:2000 vervaardigd en op verschil lende wijzen gereproduceerd: als bromide-afdruk, halftoon ngt 74 245

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 37