26 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart lichtdruk, gerasterde lichtdruk en offsetdruk. De resultaten werden in het betreffende terrein gewaardeerd. Uit de con clusies kan samenvattend worden vermeld dat uit beide opnameschalen dezelfde hoeveelheid informatie kan worden verkregen. Alle reprodukties waren zeer goed leesbaar. Slechts in enkele minder contrastrijke offsetdrukken waren de afbeeldingen van kleine details verloren gegaan. Als uitgangspunt voor de kostenberekening werd de opname- schaal 1:6000, met =30 cm en het formaat 23x23 cm, gekozen. Voor het fotograferen van grote aaneengesloten gebieden (blokken van ongeveer 500 km2) werd een contract prijs van 110,per opnamekilometer aangehouden. 3.2 De aerotriangulatie Ten aanzien van de triangulatie en blokvereffening is een aantal basishandelingen te onderscheiden, waarvan tijd en kosten uit ervaringsmateriaal kunnen worden beschreven. Voor de volgende onderdelen bestond een zeer goede over eenstemming van de cijfers die verschillende diensten konden overleggen. 3.2.1 De puntsoverdracht inclusief de voorbereiding: voor de overdracht van 4-6 punten per model kan gemiddeld een half manuur per model worden gerekend. 3.2.2 Bij hetzelfde aantal punten dient voor de meting in een stereo instrument een half manuur per model te worden aange houden. 3.2.3 De voorbereiding en foutenopsporing bij de berekening is op een kwart manuur per model te stellen (bij grote blokken van 500-1000 modellen). 3.2.4 De computerberekening kan (eveneens bij grote blokken) op ƒ10,per model worden begroot. 3.2.5 Het aantal benodigde terrestrische paspunten hangt af van de grootte en vorm van het blok. Als vuistregel kan worden aangenomen: langs de randen van het blok in de vliegrichting I punt per 4-6 modellen en lood recht op de vliegrichting 1 punt per drie stroken 2m/A+2s/3 bij ,v stroken van /«modellen). Bij uitbesteding van werkzaam heden kunnen de kosten voor verkenning, eventueel signali- sering, meting en berekening van de paspunten gemiddeld op 550,per punt worden geschat. 3.2.6 Uit de voorgaande onderdelen van de triangulatie kan niet door optelling een kostencijfer voor het geheel worden ver kregen. Het was moeilijk algemeen geldende normen op te stellen voor bijkomende werkzaamheden: leiding, planning, controle op uitvoering en kwaliteit, toezicht, foutenopsporing, afwerking, administratie, het aandeel van overheadkosten in deelwerkzaamheden, etc. De werkgroep koos daarom als methode: de opstelling van een modeldienst, waarin het ge hele geschetste proces plaats zou kunnen vinden, rekening houdend met de genoemde bijkomende werkzaamheden. Uitgangspunten voor deze opstelling en de daarop geba seerde kostenberekening waren: ade produktie is afgestemd op de triangulatie van blokken van ongeveer 500 km2, die in een continuproces worden bewerkt, in een normale 8-urige dagproduktie; b. de opname, paspuntsbepaling en computerwerkzaam heden worden uitbesteed; c. rekening houdend met vakantie en ziekteverzuim wordt er effectief per man per jaar 1600 uren gewerkt; d. de loonkosten van het personeel zijn gebaseerd op een vergelijking met enkele overheidsdiensten waar de ver houding hoger/middelbaar personeel ongeveer 1:10 is. Dit bedrag is gesteld op ƒ33.000,per manjaar; e. de instrumenten worden afgeschreven in 8 jaren; f. de huisvestingskosten zijn ƒ5500,per werknemer per jaar. Uit de jaarproduktie en de produktiekosten kon de kostprijs per eenheid worden berekend. Uitgedrukt in kosten per km-: opnamekosten 110, paspunten 45, computer 20, eigen dienst, gesplitst in: loonkosten ƒ110, instrumentarium 65, huisvesting 20, 195, Totaal voor opname en triangulatie 370, 3.3 Ontschranking 3.3.1 Aan de vervaardiging van fotokaarten zal in Nederland in het algemeen de gewone ontschranking voorafgaan. Met behulp van een goed instrument kan door een ontschrankings- ploeg een dagproduktie van 30 stuks worden gehaald. De Ordnance Survey (Groot-Brittannië) vermeldt, berekend uit enkele jaargemiddelden, zelfs een produktie van 40 ont- schrankingen per instrument per 8-urige werkdag. Op analoge wijze als bij de voorbereidende werkzaamheden is een kost prijsberekening uitgevoerd. Deze resulteert in een bedrag van ca. f 90,per ontschranking. 3.3.2 In delen van Nederland waar veel bodemreliëf voorkomt, zal een gewone ontschranking niet voldoen. Hier kan de dif ferentiële ontschranking worden toegepast. Er zijn nog weinig gegevens voor de kostprijsberekening van deze methode en door de snel veranderende markt zijn alleen recente gegevens interessant. Het zal evenwel voor een dienst, zoals die bij de vorige berekeningen is geprojecteerd, waarschijn lijk niet lonend zijn om zelf orthofoto's te vervaardigen. De vraag zal dit moeten uitwijzen. Bij uitbesteding is over de kosten meer te zeggen o.m. door de tariefstelling van „Ge- stalt Hobrough Ltd." (Canada). Voor een opname 23x23 cm, getransformeerd tot orthofoto op de oorspronkelijke schaal, moet men ongeveer op ƒ190,rekenen. Na deze bewerking zal de ontschrankte foto nog moeten worden ver groot naar 12000. De hoeveelheid werk zal bepalend zijn of een dienst dit op een eenvoudig vergrotingsinstrument uitvoert, of dit vergroten onderbrengt bij de gewone ont- schrankingseenheid. In het laatste geval zullen de kosten ca. 246 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 38