Automatisering bij de vervaardiging Bijlage D van grootschalige kaarten Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart 35 De Commissie Grootschalige Basiskaart geeft in haar rap port geen aanwijzingen over de wijze waarop de kaart moet worden vervaardigd. Dit aspekt moet worden overgelaten aan de dienst die met de uitvoering van het project wordt belast. Er zijn de Commissie echter een aantal vragen gesteld naar de mogelijkheden van automatisering bij de vervaardiging van de grootschalige basiskaart. Deze vragen werden onder meer gesteld tijdens de discussie van de eerder genoemde studiedag van 25 mei 1973, en door de verschillende respon denten op de enquête. Met deze appendix wil de Commissie een antwoord geven op de vragen die haar in deze hebben bereikt. Voor de aanvang van het gehele project zullen de mogelijk heden van automatisering zorgvuldig overwogen moeten worden. Zou de grootschalige basiskaart conventioneel ver vaardigd worden, dan moet veel landmeetkundig en karto- grafisch personeel ingeschakeld worden. Het is de vraag of dit op korte termijn gerealiseerd kan worden. Zou men toch dit personeel inschakelen en na enige jaren besluiten tot auto matische kaartvervaardiging, dan moet met omscholings problemen rekening worden gehouden. Aan de andere kant vereist invoering van automatisering grote investeringen op instrumenteel gebied, zoals teken automaten, automatische coördinaatlezers en interaktieve systemen. De snelle ontwikkeling op dat gebied maakt de keuze erg moeilijk. Veel kan worden geleerd van ervaring bij soortgelijke pro blemen in het buitenland. Zo is bijvoorbeeld bij de Ordnance Survey een geautomatiseerd systeem voor kaartvervaardiging voor geheel Engeland operationeel. Het betreft hier groot schalige kaarten voor dichtbebouwde gebieden (schaal 11250) en voor landelijke gebieden en gebieden met open bebouwing (schaal 1:2500). Bij een aantal landmeetkundige diensten in Nederland wordt ook reeds een methode van automatische kaartvervaardiging toegepast. Er zijn echter nog nergens bestanden gevormd die regelmatig worden bijgehouden. Bij automatische vervaardiging van grootschalige basis- kaarten zijn twee aspekten belangrijk. 1digitale kaartering 2. opbouw van een digitaal bestand (databank) met topo grafische gegevens, dat regelmatig kan worden gemu teerd. Digitale kaartering Digitale kaartering wordt uitgevoerd met behulp van een tekenautomaat. Hiervoor zijn digitale gegevens van de ana loge terreinsituatie nodig, die op de volgende wijze kunnen worden verkregen: 1. door automatische registratie van metingen in ruimtelijke fotogrammetrische modellen. Dit zal voor de groot schalige basiskaart de meest voorkomende vorm van inwinning van gegevens zijn. 2. digitaliseren van gegevens die met terrestrische metingen zijn verkregen. Bijvoorbeeld met behulp van automa tische tachymeters. Dit zal voornamelijk daar geschieden waar de terreinsituatie een volledige fotogrammetrische opname onmogelijk maakt. 3. digitaliseren van gegevens uit bestaande kaarten. Dit ge schiedt met automatische coördinaatlezers (digitizers) van die gebieden, waar recent kaartmateriaal voorhanden is. Het eindprodukt van de digitale kaartering bestaat uit: - een digitaal bestand, bestaande uit tekeninstrukties en coördinaten, per kaartblad gesorteerd per symboolsoort en per lijn- en puntobject. - een bestand kaarten, als grafische weergave van het digitaal bestand. Een basisbestand met topografische gegevens Het digitaal bestand dat door digitale kaartering is verkregen kan nog niet zonder meer worden gemuteerd. Hiervoor moet programmatuur worden ontwikkeld waarmee objecten uit het bestand kunnen worden verwijderd en er aan worden toege voegd en verbetering van fouten moet kunnen geschieden in codering en plaatsaanduiding. Bovendien is het wenselijk de programmatuur zodanig te ontwikkelen dat de uitvoer- mogelijkheden worden vergroot. Men kan pas echt van een basisbestand met topografische gegevens spreken als uitvoer naar wens mogelijk wordt voor wat betreft schaal, inhoud, kaartligging en kaartformaat. Bij de opbouw en bijhouding van een basisbestand met topografische gegevens verdient het aanbeveling gebruik te maken van een interaktief systeem. Een interaktief systeem bestaat uit een besturingseenheid (computer), een zelfstandige geheugeneenheid en een gra fische beeldbuis. Dit systeem kan ook on-line aangesloten worden op een tekenautomaat en een automatische co- ordinaatlezer. De automatische vervaardiging van een kaart is in feite een iteratieproces, omdat voortdurend fouten moeten worden verbeterd. Buitenlandse ervaringen wijzen zelfs op processen waarbij 8 cycli geen zeldzaamheid zijn. Met een interaktief systeem kan de tekening op de beeldbuis worden geprojec teerd en kunnen fouten worden verbeterd, zonder het om slachtig automatisch produceren van kladtekeningen. Voordelen van het automatisch vervaardigen van de grootschalige basiskaart - Over de kaartvervaardiging en de kaartrevisie zijn nog geen betrouwbare kosten/batenanalyses gepubliceerd. In be- ngt 74 255

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 47