36 Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart staande publikaties wordt wel gewezen op aanzienlijke besparingen in werktijden. De kosten van de conventionele en van de automatische methode zijn ongeveer gelijk. Zie (I). - Door het snellere produktieproces bij digitale kaartering kunnen mutaties sneller worden aangepast. Verkorting van de bijhoudingscyclus is mogelijk. - Het bestand kan compact worden opgeslagen. - Het kan een voordeel zijn dat in de toekomst basiskaarten naar wens kunnen worden geleverd voor wat betreft schaal, inhoud, ligging en formaat. - Tn de toekomst zullen meer kaartgebruikers en kaart- producenten overgaan tot automatisering van hun infor matiesystemen. In dit geval kan uitwisseling van gedigi taliseerde gegevens plaatsvinden, zonder dat eerst kaarten moeten worden vervaardigd. Literatuur 1. Automatisering en de grootschalige basiskaart. H. J. G. L. Aalders, Nederlands Geodetisch Tijdschrift, 3e jrg. no. 7, september 1973, blz. 137. 2. Digitaal kaarteren. J. Dubbeld. Nederlands Geodetisch Tijdschrift, 3e jrg. no. 5, mei 1973, blz. 85. 3. The development of digital maps. Col. R. C. Gardiner- Hill OBE. Ordnance Survey, Professional Paper New Series Number 23. 4. Het topografisch aspect van een informatiesysteem vast goed. Ingenieursscriptie van J. B. van Reij. Technische Hogeschool Delft, 1974. 5. Gegevensbanken. R. van Dooren, D. Overkleeft, E. J. Ruff. Leerboeken informatica onder hoofdredactie van prof. A. J. van 't Klooster. Philips Technische Bibliotheek, 1973. 256 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 48