Berichten Agenda is niet bevestigend beantwoord. Er zal altijd wel een bepaalde kans blijven bestaan dat men tot foutieve uitspraken komt. Echter, het is nu mogelijk om een metingsopzet zo in te richten, dat men de kans op foutieve conclusies zo klein mogelijk kan maken. Deze kans is tevens afhankelijk van de ge kozen toetsingsprocedure en aanname van de toet singsparameters oc0> Po- De gevolgen van foutieve conclusies kunnen hoge kosten met zich meebrengen. Deze kosten behoren een rol te spelen bij de gekozen meetopzet en toet singsprocedure. Omdat over de kosten nog te weinig bekend is, is het nog niet mogelijk hiermee vol doende rekening te houden bij de vaststelling van de definitieve meetopzet. Onderzoek over deze kwestie moet nog plaatsvinden. De geodeet kan wel een bijdrage leveren aan de modelbeschrijving van kleine veranderingen, ver vormingen van delen van de aardkorst en ook van bouwwerken t.g.v. inwendige of uitwendige krach ten. Hierbij mag natuurlijk niet uit het oog worden verloren dat dit ontwikkelde model via waar nemingen verkregen is. Mede daarom moeten de waarnemingen goed gecontroleerd zijn. De voor spellingen over deformaties die op grond van dit model gedaan worden moeten zo betrouwbaar mogelijk zijn. Literatuur 1. H. Pelzer, Zur Analyse geodatischer Deformations- messungen. DGK, Reihe C, München, 1971. 2. H. Pelzer, Analyse von Deformationsmessungen. In: Bericht an XIII. lnternationaler Kongress der Vermes- sungsingenieure, Kommission 6, 604. Wiesbaden, 1971. 3. A. R. Ritsema, Vooruitzichten op predictie en preventie van aardbevingen. Intermediair, 10e jaargang, nr. 17. 4. Reports on Geodetic Measurements of Crustal Move ment 1906-71. U.S. Department of Commerce, Rockville, MD. July 1973. 5. H. Aeschlimann, Zur Genauigkeit geodatischer Verschie- bungsmessungen. Spros Co., Klaten. Mitteilungen der IGPH, Eidgen. technische Hochschule, Ziirich, 1971 (Dissertation). 6. W. Baarda, A testing procedure for use in geodetic net works. Publications on Geodesy, New Series, Vol. 2, number 5, Delft, 1968. 7. A. P. E. M. Houtenbos, Optimalisering van de toetsings parameters a0 en Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek, R 89, Delft, 1974 (ingenieursscriptie). OVERLEDEN Op 3 oktober 1974 is op 89-jarige leeftijd overleden Justus Wilhelm Gonggryp, oud-lector aan de Technische Hoge school te Delft. De overledene heeft van 1937 tot 1950 onder wijs gegeven in het vak Waarde en gebruik van de bodem. VASTGOEDSYSTEEM DORDRECHT De werkzaamheden aan de bestandsopbouw - volgens S.O.A.G. richtlijnen - van het vastgoedsysteem van de ge meente Dordrecht zijn in de maand september voltooid. De bestandsgegevens, die in een later stadium zullen worden ondergebracht bij het intergemeentelijk automatiserings centrum van de regio Zuidwest-Nederland, zijn voorlopig opgeslagen in de computer van het Gemeentelijk Energie Bedrijf te Dordrecht. Als een van de toepassingen werd een magneetband met de gegevens voor de aanslag onroerend-goed-belasting (naar oppervlakte-maatstaf) aan de rijksbelastingdienst toe gezonden. NEUERE METHODEN DER INGENIEURVERMESSUNG Vom 13. bis 14. Januar 1975 veranstaltet die Technische Akademie Wuppertal gemeinsam mit der Bergischen Univer- sitat/Gesamthochschule Wuppertal, Fachbereich Bautechnik, unter der wissenschaftlichen Leitung von Professor Dr.-Ing. H. J. Meckenstock das Seminar Neuere Methoden der Ingenieurvermessung. U.a. werden folgende Themen behandelt: Industrievermes- sung (Böse/Salzgitter), Zur Messung und Berechnung ört- licher Prazisionshöhennetze (Baumann/Stuttgart), Photo- grammetrie in der Ingenieurvermessung (Mohl/Stuttgart), Eine Anwendung des terrestrisch-photogrammetrischen Mess- verfahrens auf das Problem der Massenermittlung (Mohr/ Stuttgart) und Geodatische Kontrollmessungen an den Olympiadachern in München (Wiedemann/Stuttgart). Nahere Auskunft erteilt die Technische Akademie e.V., 56 Wuppertal 1, Hubertusallee 16-18, Postfach 130465, Telefon 09 492121740066, Telex 859 2525 taw d. 13 december Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie Voordracht door ir. W. Sonnenberg: Kleinschalige kaarteringen I Amersfoort, Hotel „Monopole", aanvang 14.15 uur 20 september 1974 - 5 januari 1975 Tentoonstelling „Meten met maten" Historisch Museum Moerman Apeldoorn 14-16 januari 1975 Het gebruik van een basiskaart onder toepassing van een nieuw procédé. Een ontwikkeling bij de gemeente 's-Gravenhage, in samenwerking met Océ-Nederland B.V. Jaarbeurscongrescentrum Utrecht 23-24 oktober 1975 NGL-congres ngt 74 267

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 11