Analyse deformatiemetingen 1 Inleiding, probleemstelling Onder deformatiemetingen zullen alle metingen ver staan worden die uitgevoerd worden ter bepaling van permanente of elastische vervormingen van objecten. Deze vervormingen zijn het gevolg van de inwerking van in- of uitwendige krachten. Vervor mingen of deformaties kunnen zeer verschillend van aard zijn. De geodeet zal om advies gevraagd wor den bij de bepaling van deformaties van bouw werken, zoals: zetting van gebouwen, doorbuiging van bruggen bij belasting, vervormingen van stuw dammen door wisselende waterdruk, vervormingen van hoge gebouwen onder invloed van de wind, etc. De geodeet zal ook moeten vaststellen, of delen van het aardoppervlak als gevolg van deze bouw werken of door winning van delfstoffen, zullen be wegen. Zo kan verlaging van de stand van het grondwater bodemdaling tot gevolg hebben. Ver oorzaakt de winning van aardgas in Groningen bodembewegingen? Deze bodembewegingen, als ze optreden, zijn een gevolg van menselijk ingrijpen. Nu zijn er ook nog bodembewegingen die door tectonische krachten veroorzaakt worden. Hiervan zijn aardbevingen de meest duidelijke voorbeelden. Een ander voorbeeld is het al of niet breder worden van de straat van Gibraltar. In al deze gevallen wordt de geodeet geconfronteerd met de vraag of hij de vermoedelijke vervorming, deformatie van object(en) kan bepalen c.q. kan na gaan of een object in beweging is. De grootte van de verwachte deformatie, beweging, kan soms opge geven worden, evenals de richting van de beweging. Het onderzoek naar de oorzaken van de deformatie is veelal niet een taak voor de geodeet. Veronder stellingen over mogelijke deformaties of over de richting van de beweging van objecten, bodem, zullen andere deskundigen moeten verstrekken. De geodeet kan hiermee dan rekening houden bij de oplossing van het probleem: aantonen van defor maties, bewegingen van objecten, zie ook [1], [2], Als over de deformaties geen veronderstellingen gemaakt kunnen worden dan kunnen de geodetische metingen bijdragen tot vorming van hypothesen, die dan later op soortgelijke objecten getoetst kun nen worden. 2 Doelstelling Het doel is te komen tot betrouwbare voorspellingen over mogelijke deformaties of bewegingen. De mate van betrouwbaarheid zal zo mogelijk gekwantifi ceerd moeten worden. Aangegeven zal moeten worden hoe groot de kans is dat de gegeven voor spelling uitkomt. Van de geodeet wordt verwacht dat hij op objectieve wijze tot uitspraken over deformaties komt. Hij mag geen halve waarheden vermelden of gedane aannamen verzwijgen. 74 j 4e jaargang, no. 10, december 1974 J. VAN MlERLO SUMMARY Analysis of deformation measurements An outline is given of the testing procedure in the analysis of deformation measurements. The power of the test is shown by two worked out examples. In case no deformation has taken place there is still the probability to make the wrong decision due to measurement errors. The probability of making this wrong decision is given for two examples. Voordracht gehouden op de NVG-studiedag „Bodem bewegingen", 10 mei 1974 te Utrecht. ngt 74 259

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 3