gekregen, of een schriftelijke cursus hebben ge lopen. Soms worden deze tekenaars in de gelegen heid gesteld het NLF-diploma voor landmeetkundig tekenaar te behalen. De exameneisen van dit diploma moeten ook afgestemd zijn op de eisen van de kleinere diensten en voorlopig zullen daarin nog geen automatiseringsproblemen voorkomen. Er zijn overigens wel tekenen van verandering te bespeuren. Zo is de PBNA in 1973 gestart met een cursus „kartografisch tekenaar", waarin aandacht wordt besteed aan computerkennis voor kartografen. Dit is een gunstige ontwikkeling omdat het gevaar niet denkbeeldig is dat bij automatisering van de kaart vervaardiging meer computerdeskundigen zullen worden ingeschakeld dan kartografen. Na het vorige congres van onze vereniging is een onderwijscommissie ingesteld die als haar belang rijkste taak zag, het mts-onderwijs in de landmeet kunde van de grond te brengen. Veel van het ver snipperde landmeetkundig onderwijs zal in de mts- opleiding kunnen worden gebundeld. Het lijkt mij gewenst dat een leerplancommissie ook de computer kennis in het onderwijspakket gaat opnemen. 8 Hoe kan er verband worden gelegd tussen de van nature stationnair ingestelde vastgoedsystemen en dynamische besluitvormingsprocessen? Er bestaat veel literatuur op het gebied van de auto matisering of van de bestuurlijke informatiever zorging. Helaas lijkt vaak het ene boek als twee druppels water op het andere. De enige onderwerpen die uitvoerig worden behandeld zijn de werking van de apparatuur en de techniek van het program meren. Ideeën over het ten volle benutten van de technische en economische mogelijkheden van de automatisering ontbreken vrijwel altijd. Nemen we kennis van produkten na de automatise ring, dan schijnen deze altijd zoveel mogelijk te moeten lijken op die van vóór de automatisering. In de geodesie is het al niet anders. Beschouwt men bijvoorbeeld de kaarten van de Ordnance Survey in Engeland, dan kan men slechts aan een speciaal teken bovenaan de kaart zien dat men te maken heeft met een automatisch vervaardigde kaart. In Nederland is het ook al niet anders. Het schijnt zelfs belangrijk te zijn dat grootte van de ruitkruisjes van de oude en de nieuwe kaarten gelijk is. Creusen schreef enige tijd geleden dat wij met derde genera tie computers nog slechts bezig zijn met het oplossen van eerste generatie problemen. In zijn inaugurele rede schrijft prof. A. J. van 't Klooster dat een informatiesysteem dat de informa tiebehoefte moet bevredigen van nature op stabili teit is ingesteld. In het algemeen zal een dergelijk systeem zijn taak economisch het best kunnen ver vullen in een niet veranderende opzet. Er bestaat nog te weinig ervaring om de systemen zó op te bouwen dat zij zich snel genoeg aanpassen aan veranderende omstandigheden. Bovendien bestaat vaak onvol doende bekendheid met het bepalen van de infor matiebehoefte. In het begin van deze voordracht heb ik uiteengezet voor welke doeleinden de gegevens van vastgoed worden gebruikt. Als we alleen al kijken naar de bestemming van vastgoed en de daarbij snel ver anderende inzichten betreffende de landinrichting en de stadsvernieuwing, dan is het duidelijk dat ook hier de informatievoorziening een voortdurende aanpassing vereist. Het is de bedoeling dat de groepen die zich in het Laboratorium voor Geodesie bezighouden met de leer der vastgoedsystemen en de planologische geodesie in deze richting onderzoek zullen verrich ten. Aan de Technische Hogeschool in Delft, worden bij verschillende afdelingen gedachten ontwikkeld over een speciale opleiding tot informatica-ingenieur. Er gaan daar zelfs stemmen op dat de opbouw van informatiesystemen, zoals vastgoedsystemen, uit sluitend moet geschieden door computerdeskun digen. Uit mijn betoog is gebleken dat ik hiervan een volstrekte tegenstander ben. Alleen de geodetisch ingenieur, met zijn kennis van de rechtstoestand, de bestemming, de inrichting en het beheer van vastgoed, kan de behoefte peilen die aan vastgoedgegevens bestaat. Hij kan ervoor zorgen dat de informatieverstrekking zich bij de veranderende maatschappelijke inzichten kan aan passen. Het doet mij daarom genoegen dat zoveel geodetisch ingenieurs een belangrijke inbreng heb ben bij de automatisering van vastgoedsystemen. ngt 75 9

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 11